Nelíbí se vám moje názory? Tak běžte na bar, prohlásil Waters v Praze a vyjádřil se k Ukrajině

Britský hudebník Roger Waters ve středu na své pražské zastávce rozlučkového turné nazvaného This Is Not A Drill (Tohle není zkouška) nabídl zaplněné O2 areně hlavně písně z období svého působení v kapele Pink Floyd. Levicově orientovaný umělec se zejména při písních ze svého sólového období ostře vymezoval proti válkám, zbrojení a brutalitě státních sil. V Praze zahraje Waters i ve čtvrtek 25. května.

Středeční koncert, kterému podle pořadatelů aplaudovalo přibližně 15 000 lidí, si Waters vybral pro streamování do celého světa. Podle hudebních publicistů se možná jednalo o poslední šanci naživo si vyslechnout muziku hudební legendy, která zejména kvůli svým názorům na válku na Ukrajině čelí kritice nesouvisející s jeho uměleckou tvorbou.

Klempíř: Odmítám pálit Watersovy desky. Za odlišné názory by se koncerty rušit neměly

Názory hudebníka Rogera Waterse na ruskou agresi jsou sice kontroverzní, koncerty bychom ale hvězdě kapely Pink Floyd rušit neměli. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to říká politický marketér a zpěvák Oto Klempíř ze skupiny J.A.R. V souvislosti s Watersovou kauzou tvrdí, že mu na současné Evropě vadí přepisování pravidel, co se smí a nesmí. Nelíbí se mu nepřetržitý proud nátlakové negace. Taky přiznává, že když se dnes čeští umělci pouští do politických proklamací, přijde mu to směšné.

Devětasedmdesátiletý Waters ještě před začátkem koncertu textem na projekční ploše ocenil, že správní soud v Německu rozhodl, že město Frankfurt ani spolková země Hesensko nemají právo zrušit jeho vystoupení plánované na 28. května. Město chtělo původně koncert zrušit kvůli obvinění hudebníka z antisemitismu. „Jestli nesnesete moje politické názory, tak běžte místo koncertu na bar,“ vzkázal Waters svým odpůrcům.

Vystoupení plné efektních videoprojekcí zahájil Waters skladbami Comfortably Numb, The Happiest Days of Our Lives a Another Brick in the Wall ze slavného alba The Wall. Nadšenému publiku Waters, který se během večera představil jako zpěvák, kytarista, baskytarista a klavírista, jako první ze svých sólových počinů nabídl skladbu The Powers That Be. Píseň z alba Radio K.A.O.S. doprovodil seznamem lidí, kteří se podle jeho názoru stali oběťmi státního násilí. Mezi nimi byli nacisty v koncentračním táboře zavražděná dívka z německé židovské rodiny Anne Franková i Afroameričan George Floyd a teplický Rom Stanislav Tomáš, kteří shodně zemřeli při policejním zásahu. Waters také představil svoji novou píseň The Bar.

Skupina Pink Floyd loni nahrála speciální píseň pro Ukrajinu:

Při skladbách Wish You Were Here a Shine On You Crazy Diamond Waters připomněl svého kamaráda a spoluhráče Syda Barretta, který Pink Floyd opustil v roce 1968 kvůli psychickým problémům způsobeným pravděpodobně užíváním drog. Při skladbě Sheep z nahrávky Animals ovlivněné knihami George Orwella 1984 a Farma zvířat se v hale nad hlavami diváků vznášela obrovská nafukovací ovce. Z dalších proslulých skladeb Pink Floyd zazněly například Run Like Hell, Money, Us and Them nebo Eclipse.

Just: Projev Waterse v OSN? V Rusku je za „rozumného“ člověka ze Západu, propaganda ho má ráda

Rusové mají Rogera Waterse velice rádi. Není to poprvé, kdy straní ruské propagandě, komentoval vystoupení bývalého člena a spoluzakladatele skupiny Pink Floyd v OSN spolupracovník CNN Prima NEWS v Moskvě Jiří Just. Slova Waterse o vyprovokovaném konfliktu ze strany Ukrajiny, se však nesetkala pouze s podporou. Zejména Ukrajinci hudebníka kritizují, nazývají ho „další cihlou ve zdi“, čímž odkazují na text slavné písně této skupiny Another Brick In The Wall.

Protiválečný aktivista Waters běhen koncertu mimo jiné vyzval k osvobození zakladatele WikiLeaks a politického vězně Juliana Assange a před písní Two Suns in the Sunset varující před rizikem jaderné války se vyjádřil k válce na Ukrajině, kde již dříve vyzval zúčastněné země, aby „se snažily vyjednat mír, a ne aby situaci eskalovaly“.

Waters loni napsal otevřený dopis manželce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, v němž obvinil „extrémní nacionalisty“ na Ukrajině, že přivedli zemi „na cestu do této zničující války“. Kritizoval také Západ za dodávky zbraní Ukrajině a NATO za to, že podle něj provokovalo Rusko. Ukrajinský server Mírotvůrce zařadil Waterse na „černý seznam nepřátel Ukrajiny“. Podle serveru se podílí na šíření ruské propagandy a zpochybňuje, že Krym je součástí Ukrajiny.

Protiválečný aktivista Waters, který kapelu Pink Floyd v roce 1985 opustil, se k politickým záležitostem vyjádřil vícekrát. Izrael například označil za „stát apartheidu“, pranýřoval podporovatele brexitu a vyjádřil opovržení nad americkým exprezidentem Donaldem Trumpem.

V Praze zahrál už několikrát. Naposledy před pěti lety v O2 areně představil písně z nejúspěšnějších alb Pink Floyd i ze svého sólového alba Is This the Life We Really Want?

Tagy:
válka Pink Floyd Ukrajina koncert názory Praha Roger Waters Volodymyr Oleksandrovyč Zelenskyj ruská invaze na Ukrajinu This Is Not a Drill