Němečtí sociální demokraté (SPD) po dlouhém vnitrostranickém procesu a až napotřetí vyloučili ze svých řad kontroverzního politika a ekonoma Thila Sarrazina, který je známý mimo jiné jako autor protiislámských publikací. V pátek o tom informovala tisková agentura DPA. Pětasedmdesátiletý Sarrazin byl ze strany vyloučen, protože podle vedení poškozuje její pověst svými rasistickými a islamofobními tezemi.
Rozhodčí komise SPD svůj verdikt zdůvodnila mimo jiné tím, že Sarrazinova vyjádření jsou v rozporu se zásadami a základními hodnotami SPD. Proces vyloučení zahájilo vedení SPD v roce 2018 poté, co politika vyzvalo, aby stranu dobrovolně opustil. Důvodem byla jeho tehdy nová kniha nazvaná Nepřátelské převzetí: Jak islám brání pokroku a ohrožuje společnost. V ní autor mimo jiné tvrdí, že islám brání svobodnému myšlení, rovnoprávnosti, integraci i hospodářskému rozvoji.
Kritika islámu, přistěhovalectví i eura
„Ve své knize pokládám otázku, do jaké míry je islám... a přistěhovalectví muslimů do Evropy nebezpečím pro budoucnost západní společnosti a pro náš způsob života,“ řekl Sarrazin v srpnu 2018 na tiskové konferenci v Berlíně při prezentaci své knihy. Kritici mu ale vyčetli nedostatečnou znalost koránu a arabských reálií i faktické chyby.
V Německu výrazně stoupl počet ženských obřízek. Ministryně to přičítá migraci
Počet obětí mrzačení ženských pohlavních orgánů vzrostl v Německu od roku 2017 o 44 procent. S odkazem na data z nové zprávy to oznámila německá ministryně pro rodinu Franziska Giffeyová. Přibližně patnáct tisíc dívek může být v přímém ohrožení. Ministryně spojila značný nárůst s migrací, informoval web Deutsche Welle.
V SPD tehdy vznikla stranická pracovní skupina, která měla knihu analyzovat. V prosinci 2018 předsednictvo strany rozhodlo zahájit vnitrostranické rozhodčí řízení s cílem Sarrazina z SPD vyloučit. Proces zbavení členství v SPD je komplikovaný, aby se nedal zneužívat.
Vedení sociálních demokratů se v letech 2009 a 2011 dvakrát neúspěšně pokusilo Sarrazina ze strany vyloučit.
Sarrazinovy práce vyšly i v češtině, kromě knihy Nepřátelské převzetí (2019) to je mimo jiné Německo páchá sebevraždu (2011), v níž se bývalý člen vedení německé centrální banky kriticky vyjadřuje k vlivu přistěhovalců na německou společnost, Evropa euro nepotřebuje (2013) či Přání otcem myšlenky: Evropa, měna, vzdělanost, přistěhovalectví – proč politika tak často selhává (2017).