Německé sýkorky v ohrožení – decimuje je záhadná nemoc

Od počátku března se v německých zahradách objevuje stále více nemocných či mrtvých sýkorek. Ornitologové proto začali bít na poplach a jen od počátku dubna zaevidovali více než dvacet šest tisíc případů neznámé choroby. Při analýze vzorků odhalili smrtící bakterii, která postihuje i další pěvce.

Nemocnou sýkorku poznáte snadno – apaticky posedává pod krmítkem s načechraným peřím. Mezi další příznaky patří i dýchací obtíže, slepené oči či vypadané peří na hlavě. Nemocní jedinci přestávají jíst, nebo nejsou schopni polykat. Tyto příznaky zamotaly odborníkům hlavu, jelikož nesedí na žádnou ze známých ptačích chorob. K většině z nich navíc dochází až v létě. Vzhledem k počtu případů je však jisté, že jde o vysoce nakažlivou chorobu.

První případy se objevily 11. března v Rheinhessenu ve spolkové zemi Porýní-Falc. Odtud se rozšířily do Hessenska a následně do Durynska. V souvislosti se zhodnocením situace odborníci požádali veřejnost, aby nemocné či mrtvé ptáky hlásila Německému svazu ochránců přírody. O měsíc později, 11. dubna, již bylo známo více než jedenáct tisíc případů nemoci, především u sýkor modřinek. V tu chvíli již bylo zřejmé, že jde o bakteriální onemocnění, které se šíří na místech hromadného výskytu ptactva.  Do úterý 21. dubna vzrostl počet případů o dalších čtrnáct tisíc a byla potvrzena příčina onemocnění. Výzkumníci ve vzorcích odebraných z nemocných či mrtvých ptáků objevili bakterii Suttonella ornithocola. Ta u ptáků způsobuje zápal plic a zánět vnitřní výstelky srdce. Bakterie byla poprvé objevena v roce 1996, kdy způsobila hromadné vymírání sýkorek v Anglii a Walesu.

Na začátku května se má v Německu uskutečnit „ptačí hodinka“, při které dojde ke sčítání volně žijících ptáků. Teprve pak bude jasné, jaký dopad má nemoc na zdejší populace sýkorek. Odborníci také apelují na častější dezinfikování krmítek či jejich dočasné zrušení, pokud se na nich objeví ptáci vykazující příznaky onemocnění.

Tagy: