reklama

Vědci potvrdili, že se ptáci zmenšují. Může za to klimatická změna

Podle nedávné studie spustila klimatická změna nový druh evoluce u ptáků – jejich těla se zmenšují a rozsah křídel se zvětšuje. Výzkumníci analyzovali více než sedmdesát tisíc vzorků padesáti dvou druhů migrujících ptáků, které získali za posledních čtyřicet let.

reklama

„Zjistili jsme, že téměř u všech druhů došlo ke zmenšení,“ prohlásil vedoucí autor studie Brian Weeks z Fakulty životního prostředí a udržitelnosti Michiganské univerzity. „Jde o různé druhy, ale na změnu zareagovaly podobně,“ dodává. Studie odhalila, že během let 1978 až 2016 se délka těla zkrátila o 2,4 %. Zároveň došlo ve stejném časovém období k prodloužení křídel o 1,3 %. „Fráze ‚klimatická změna‘ byla v době počátku sběru dat moderním jevem, který ještě nebyl ani na obzoru,“ doplňuje Weeks. „Výsledky této studie podtrhují, jak zásadní jsou dlouhodobá data pro identifikaci a analýzu trendů způsobených změnami v našem prostředí.“

Výzkum naznačuje, že vzrůstající teploty působí zmenšení tělesné velikosti, což pro změnu zapříčiní prodloužení křídel. Weeks vysvětluje, že menší tělo znamená menší výdej energie, což je při dlouhých a náročných migračních cestách jasnou výhodou. Největší šanci na úspěšné dokončení cesty tak mají ptáci s menším tělem a delšími křídly. Tělesná velikost je spojena s teplotou podnebného pásů, kde se ptáci vyskytují. V chladnějších oblastech žijí převážně větší ptáci, jelikož jim větší tělesná masa umožňuje lépe udržovat teplo. Vědci si však nejsou zcela jisti, proč vyšší teploty vedou k tomuto zmenšování. Domnívají se, že by mohlo jít o způsob dokonalejšího ochlazování – menší povrch těla vede k nižším teplotním ztrátám.

V roce 2014 vědci z jiných týmů odhalili podobné zmenšování i u alpských koz a mloků. I za jejich přeměnou stojí klimatická změna a vyšší teploty.

Tagy:

Hlavní zprávy

Jídlo obvykle pomocí sondy: Lékař popsal, jak to chodí na oddělení, kde leží Zeman
Miloš Zeman

Jídlo obvykle pomocí sondy: Lékař popsal, jak to chodí na oddělení, kde leží Zeman

Jedna z otázek, kterou řeší politici, odborníci i velká část veřejnosti, se týká stravy prezidenta Miloše Zemana, jenž je od neděle hospitalizovaný v Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN) na oddělení poskytujícím nejvyšší stupeň intenzivní medicíny. Podle mluvčího Jiřího Ovčáčka poobědval meruňkové buchty a vinnou klobásu s bramborovou kaší. Podle lékaře, který na tomto typu oddělení pracuje, takoví pacienti ovšem přijímají stravu většinou hadičkami.

Nacisty zabavené zvony se vrací do Česka. Göring jich chtěl uchovat jen deset
Reportáž

Nacisty zabavené zvony se vrací do Česka. Göring jich chtěl uchovat jen deset

Odčinění historických křivd má mnoho podob. Zbrojní průmysl nacistické říše spolykal na 100 tisíc kostelních zvonů zrekvírovaných v Německu a v okupovaných zemích. Válku přežilo jen několik z nich, do Československa nebo Polska se ale nevrátily a byly zavěšeny na německé chrámy. „V naší diecézi máme šest desítek takových zvonů, všechny jsme se je teď rozhodli vrátit,“ oznámil v Píšti na Opavsku německý biskup Gebhard Fürst. Do obce o víkendu přivezl zrekvírovaný zvon z roku 1649.

Tvrdá opatření v Německu: Před vstupem do obchodu povinně zkontrolují očkování
Německo

Tvrdá opatření v Německu: Před vstupem do obchodu povinně zkontrolují očkování

Volné nakupování v šestimilionovém Hesensku v Německu skončí. Tamní zemská vláda vydala nové nařízení, podle kterého musí obchody kontrolovat zákazníky stejně, jak to už dělají restaurace a hotely. A při rozhodování, koho dovnitř pustí, mají právo zvolit tzv. variantu  2G – geimpft und genesen, tedy očkovaný a uzdravený. Nikdo jiný by se v takovém případě do obchodu nedostal. Nutně se však 2G držet nemusí.

Meghan chce hrát superhrdinku. Lidé by si ji navždy pamatovali, říká komentátor

Královský komentátor Neil Sean tvrdí, že se Meghan Markleová chystá vrátit zpět k herectví. Situace jí to nyní umožňuje a podle jeho zdrojů jí práce, které se v roce 2018 vzdala kvůli královských povinností, schází. Sean však podotýká, že Meghan zřejmě touží po jedné konkrétní roli: superhrdinské. Měla by tak vliv především na děti a nikdy by se na ni nezapomnělo.

Senioři by bez pomoci vnučky platili Bohemia Energy dál. Za energie teď dají 30 tisíc ročně

Ukončení činnosti společnosti Bohemia Energy (BE) způsobilo doslova paniku v téměř milionu českých domácností. Zasáhlo i mladou maminku Lucii a její prarodiče. Ze dne na den se jim zvýšily výdaje na energie z 12 tisíc na 30 tisíc ročně a nikdo z nich stále neví, jestli ještě někdy peníze od krachující společnosti uvidí. Devadesátiletí senioři z Prahy by navíc bez pomoci vnučky platili firmě dál.

Australané našli mezi dlaždicemi 450 kg heroinu. Zachránili jsme životy, raduje se policie

Australská policie zabavila dosud největší zásilku heroinu v historii země. V přístavu ve městě Melbourne úřady odhalily na 450 kilogramů drogy v hodnotě přibližně 140 milionů australských dolarů (téměř 2,3 miliardy korun). Informoval o tom server BBC News. Policisté v souvislosti s případem zatkli muže z Malajsie, za pašování a držení velkého množství narkotik mu hrozí až doživotní vězení.

Sledujte nedělní Partii: Kdy vznikne nová vláda? Dorazí Havlíček, Vondra i Fiala z SPD

Kdy budeme mít novou vládu? Nejen to bude téma nedělní Partie. Hosty budou Karel Havlíček z Hnutí ANO, Alexandr Vondra z ODS, Radim Fiala z SPD a Martin Jiránek z Pirátské strany, jeden z kandidátů na obsazení funkce ministra průmyslu a obchodu. Jakou roli sehraje zdraví prezidenta republiky? Ve druhé části diskuse se zeptáme současného a bývalého předsedy Senátu Miloše Vystrčila a Milana Štěcha. Sledujte od 11 hodin na CNN Prima NEWS.

V Rusku se alkoholem otrávilo 18 lidí. Pili levné náhražky stáčené na trhu, tvrdí média

V ruském Jekatěrinburgu zemřelo v posledních několika dnech 18 lidí v důsledku otravy alkoholem, který obsahoval metanol. S odvoláním na vyšetřovací výbor o tom v sobotu informovala agentura TASS. Ta původně informovala s odkazem na jiný zdroj o 16 mrtvých. Podle něj se lidé otrávili nelegálně stáčeným alkoholem na místním trhu. Policie případ vyšetřuje a zadržela dva podezřelé, uvedl vyšetřovací výbor.

reklama

Domácí zpravodajství

reklama