Vědci potvrdili, že se ptáci zmenšují. Může za to klimatická změna

Podle nedávné studie spustila klimatická změna nový druh evoluce u ptáků – jejich těla se zmenšují a rozsah křídel se zvětšuje. Výzkumníci analyzovali více než sedmdesát tisíc vzorků padesáti dvou druhů migrujících ptáků, které získali za posledních čtyřicet let.

„Zjistili jsme, že téměř u všech druhů došlo ke zmenšení,“ prohlásil vedoucí autor studie Brian Weeks z Fakulty životního prostředí a udržitelnosti Michiganské univerzity. „Jde o různé druhy, ale na změnu zareagovaly podobně,“ dodává. Studie odhalila, že během let 1978 až 2016 se délka těla zkrátila o 2,4 %. Zároveň došlo ve stejném časovém období k prodloužení křídel o 1,3 %. „Fráze ‚klimatická změna‘ byla v době počátku sběru dat moderním jevem, který ještě nebyl ani na obzoru,“ doplňuje Weeks. „Výsledky této studie podtrhují, jak zásadní jsou dlouhodobá data pro identifikaci a analýzu trendů způsobených změnami v našem prostředí.“

Výzkum naznačuje, že vzrůstající teploty působí zmenšení tělesné velikosti, což pro změnu zapříčiní prodloužení křídel. Weeks vysvětluje, že menší tělo znamená menší výdej energie, což je při dlouhých a náročných migračních cestách jasnou výhodou. Největší šanci na úspěšné dokončení cesty tak mají ptáci s menším tělem a delšími křídly. Tělesná velikost je spojena s teplotou podnebného pásů, kde se ptáci vyskytují. V chladnějších oblastech žijí převážně větší ptáci, jelikož jim větší tělesná masa umožňuje lépe udržovat teplo. Vědci si však nejsou zcela jisti, proč vyšší teploty vedou k tomuto zmenšování. Domnívají se, že by mohlo jít o způsob dokonalejšího ochlazování – menší povrch těla vede k nižším teplotním ztrátám.

V roce 2014 vědci z jiných týmů odhalili podobné zmenšování i u alpských koz a mloků. I za jejich přeměnou stojí klimatická změna a vyšší teploty.

Tagy:
příroda ptáci nebezpečí klimatické změny volně žijící živočichové záchrana zvířat Michiganská univerzita Fakulta životního prostředí České zemědělské univerzity