Německo od negativně testovaných na koronavirus nebude vyžadovat karanténu, pokud přijedou z epidemicky rizikových oblastí, jakou je nyní z pohledu Berlína i Česká republika. Oznámil to německý ministr zdravotnictví Jens Spahn, který zdůraznil, že výjimka se bude týkat pouze rizikových oblastí, nikoli vysoce rizikových oblastí a oblastí s výskytem mutací koronaviru.
Spahn dodal, že volnější přístup má usnadnit rodičům cestování s dětmi, pro které zatím není vakcína dostupná. Bez karantény již nyní do Německa mohou z rizikových i vysoce rizikových oblastí lidé, kteří mají plné očkování, případně nemoc COVID-19 v posledním půlroce prodělali.
Žádná karanténa ani zákaz vycházení pro očkované. Výhody v Německu získají i Češi
Lidé očkovaní proti nemoci COVID-19 a uzdravení z ní získávají v Německu více svobody. Nebudou potřebovat testy a týkat se jich nebude ani omezení nočního vycházení či karanténa. Povinnost nosit respirátory a roušky je ale zachována.
„Je to důležitá novinka u rizikových oblastí, které v tuto chvíli vykazují podobná infekční čísla jako Německo,“ řekl Spahn o nové úpravě příjezdového karanténního nařízení, kterou vláda schválila. „Negativní test bude nutné aktivně předložit, což zdůrazňuji,“ řekl s tím, že test bude nutné nahrát k elektronickému vstupnímu formuláři.
„Bude to ulehčení zejména pro mnohé rodiče, kteří chtějí cestovat s dětmi,“ řekl Spahn. Pokud rodiče jsou, případně budou očkovaní, platí pro ně zvýhodnění, které se dosud na děti nevztahovalo, neboť pro děti zatím vakcína k dispozici není.
V novém nařízení nadále platí, že při příjezdu z vysoce rizikové oblasti musí lidé do desetidenní karantény, kterou je ale po pěti dnech možné zkrátit testem. Očkovaní a uzdravení mohou i v tomto případě cestovat bez karantény. Povinná 14denní karanténa je pro všechny vyžadována při cestě z oblastí s mutacemi.
Buď se nakazíme, nebo naočkujeme
Úprava karanténního nařízení rovněž potvrzuje cestovní výhody pro plně očkované a uzdravené, na kterých se vláda a zákonodárci shodli již před týdnem. Za plně očkovaného je považován v Německu ten, kdo ukončil imunizaci vakcínou schválenou v Evropské unii. Podmínkou je, že od poslední dávky uplynulo nejméně 14 dní. Imunní je podle Německa také ten, kdo se z nemoci uzdravil. Od zjištění nákazy v takovém případě muselo uplynout nejméně 28 dní a ne více než šest měsíců.
Spahn rovněž hovořil o tom, že je nutné naučit se s koronavirem žít. „Virus s námi zůstane,“ řekl s tím, že lidé mají jen dvě možnosti. „Buď se naočkujeme, nebo se nakazíme,“ uvedl a dodal, že on sám upřednostňuje očkování.