Až 25 tisíc mrtvých ve spojitosti s koronavirem by mohlo být v Německu na konci ledna příštího roku, pokud tamní vláda nezavede tzv. tvrdý lockdown. Odhaduje to Karl Lauterbach, zdravotnický expert sociálních demokratů, který o současné situaci u českých sousedů mluvil v rozhovoru pro deníky Funke-Mediengruppe.
„Dosavadní opatření sice zpomalila exponenciální nárůst nově nakažených koronavirem, ale jde jen o poloviční úspěch. Především proto, že jsou před námi vánoční svátky,“ poznamenal epidemiolog Lauterbach a doplnil: „Potřebujeme další konferenci předsedů vlád jednotlivých spolkových zemí. A nejlépe už tento týden. Takové jednání by mělo přijít s tvrdšími celoněmeckými opatřeními, než jsou ta, která nyní máme. Jinak budeme mít na konci ledna příštího roku o 25 tisíc mrtvých v souvislosti s COVID-19 více. A to nesmíme dopustit.“
Pokud by se politici dále drželi mírnějších nařízení, Lauterbach je přesvědčený, že z takového výjimečného stavu Německo „nikdy nevyjde“. Což by nebylo dobré ani pro lidi, ani pro hospodářství.
„Potřebujeme nyní tvrdá omezení, okamžité a prodloužené školní prázdniny a také uzavření obchodů ihned po Vánocích,“ navrhl zdravotnický expert. „A měli bychom se rozloučit s myšlenkou oslav silvestra a příchodu Nového roku. To je typický svátek alkoholu, v době pandemie nepřípustný, protože by mohl spustit třetí vlnu,“ popsal Lauterbach.
Za vzor dává spolkovou zemi Bavorsko, která sousedí s Českém, ale jejíž hraniční oblast u města Pasova patří mezi momentálně nejvíce zasažené koronavirem v Německu. Předseda vlády Markus Söder oznámil, že Bavorsko znovu zavede tzv. stav katastrofy. V něm nařídí zákaz nočního vycházení od 21 hodin do pěti hodin ráno.
V Bavorsku také plánují maximální omezení osobních kontaktů s výjimkou vánočních dnů od 23. do 26. prosince. Například na silvestra se bude moci sejít pět osob z maximálně dvou domácností. Podobná opatření už představili politici sousedního Bádenska-Württemberska. Ještě dál půjdou v hlavním městě Berlíně, kde se maximálně pět osob bude moci sejít i o Vánocích.
Zpřísnění nevyloučil ani ministr zdravotnictví Jens Spahn. „Jak se bude pandemie vyvíjet, kolik lidí bude přes Vánoce ležet na jednotkách intenzivní péče, rozhodnou příští týdny,“ řekl Spahn v rozhovoru pro T-Online.
V Německu však na sebe stále více narážejí názory medicínských odborníků a politiků. Na Söderova prohlášení reagoval mluvčí poslanecké frakce strany FDP Christoph Hoffmann: „Populismus místo vědeckého postupu. Hloupost!“
Stephan Protschka, člen spolkového představenstva Alternativy pro Německo (AfD), vyzval v diskusi k lockdownu bavorského předsedu vlády: „Řekněte, pane Södere, jaký je to pocit, zavírat lidi? Ničit lidem existence? Přivádět lidi k zoufalství?“