Bývalý německý fotbalový reprezentant, vicemistr Evropy z roku 2008 a bronzový medailista z mistrovství světa 2006 Thomas Hitzlsperger převzal ve čtvrtek státní vyznamenání od prezidenta Franka-Waltera Steinmeiera. Stalo se tak v rámci slavnosti ke 30. výročí znovusjednocení Německa.
Sportovní oděv či triko a džínsy, které nosí jako sportovní ředitel a předseda představenstva fotbalového klubu VfB Stuttgart, vyměnil za bílou košili s kravatou a černým oblekem a vyrazil do berlínského zámku Bellevue. Nyní osmatřicetiletý Hitzlsperger je mezi 15 osobnostmi – sedmi ženami a osmi muži – které získaly ocenění oficiálně nazvané Záslužný řád Spolkové republiky Německo. Jde o jediné vyznamenání, které prezident propůjčuje za významnou politickou, hospodářskou, kulturní, duchovní nebo veřejně prospěšnou činnost.
Z českých osobností jej získali například bývalý prezident Václav Havel, někdejší kardinál Miloslav Vlk, spisovatel Pavel Tigrid, bývalý Havlův poradce a poslanec za TOP 09 Karel Schwarzenberg a jako poslední loni katolický kněz Tomáš Halík.
Hitzlsperger, nejmladší ze sedmi sourozenců, se roky angažuje v sociálních, vzdělávacích a charitativních projektech. Ještě během fotbalové kariéry, v rámci níž hrál za VfB Stuttgart i za anglické či italské kluby, se zapojil do osvěty proti nenávisti, rasismu a antisemitismu s názvem Ukaž obličej! Staral se také o HIV pozitivní děti z Jižní Afriky, kde s režisérkou Sigrid Klausmannovou a jejím manželem, známým producentem Walterem Sittlerem, natočil dokumentární film.
Čtyři měsíce poté, co ukončil aktivní kariéru, se jako první německý profesionální fotbalista veřejně vyjádřil ke své sexuální orientaci. „Ano, přiznávám, že jsem homosexuál. Tímto bych chtěl přispět k veřejné debatě o homosexualitě mezi profesionálními sportovci,“ řekl Hitzlsperger v lednu 2014 v rozhovoru pro německý týdeník Die Zeit. Jeho odvahu ocenili jak sportovci, tak sportovní funkcionáři a především politici. Vzbudil tím velký ohlas nejen v německých, ale i zahraničních médiích, protože jako majitel medailí z mistrovství světa i Evropy byl známou osobností.
Hitzlsperger si cení toho, že byl po svém takzvaném coming outu ušetřen nenávistných reakcí. Tématu homofobie nejen ve společnosti, ale také v profesionálním sportu se věnoval dlouhodobě. „Jsem rád, že jsem to tehdy udělal. A jsem také rád, že o tom mohu mluvit. A dělám to rád,“ uvedl Hitzlsperger pět dnů před svým významným dnem ve vysílání německé veřejnoprávní televize ZDF a popsal své zkušenosti: „Píší mi lidé, obracejí se na mě neznámí a vždy, když mám šanci pomoci, velmi rád to udělám. Můj život se za posledních šest let hodně zlepšil a za to jsem vděčný.“
Bývalý záložník a současný fotbalový funkcionář oceňuje posun také ve fotbalové komunitě: „Už jenom skutečnost, že jsem předsedou představenstva tak velkého klubu, jako je VfB Stuttgart, ukazuje výrazné zlepšení a náhled na tuto problematiku. A nyní už to není jen o tom, že jeden nebo dva fotbalisté přiznají svou homosexualitu.“
Právě za toleranci a ony sociální projekty, stejně jako za svůj coming out si nyní Hitzlsperger vysloužil vyznamenání. „Svým coming outem jako první fotbalový reprezentant Německa odtajnil téma homosexuality ve fotbale a sportu, čímž přispěl k široké a věcné debatě o diskriminaci ve sportu,“ stojí v oficiálním zdůvodnění prezidentské kanceláře pro předání vyznamenání bývalému profesionálnímu fotbalistovi.