„Nechceme nic víc. Chceme stejná práva jako ostatní,“ popisují pro CNN Prima NEWS dvě lesby, které by si přály mít jednou svatbu. Novela občanského zákoníku, která by manželství homosexuálních párů umožnila, už dva roky leží ve Sněmovně a finální rozhodnutí je ještě daleko.
„Chtěla bych mít reálnou svatbu, i kvůli své rodině i přátelům. Přála bych si, aby nás společnost uznávala. Nejsme lidé druhé třídy. Platím stejné daně jako heterosexuální kamarádi, proč ale nemůžu vstoupit do manželství se svou partnerkou?“ krčí rameny Gabriela Davídková.
Duda navrhuje ústavní zákaz adopce dětí homosexuály. Polský prezident bojuje o hlasy
Polský konzervativní prezident Andrzej Duda chce, aby v ústavě jeho země byl zakotven zákaz adopcí dětí homosexuálními páry. V sobotu na shromáždění před druhým kolem prezidentských voleb řekl, že příslušný návrh předloží do Sejmu, dolní komory parlamentu, v pondělí.
S partnerkou Viktorií Večesovou spolu žijí čtyři roky. A pořád doufají, že jednou spolu budou stát u oltáře. „Chtěla bych mít výhody, které díky manželství jsou. Kdybychom byly manželky, tak je všechno jednodušší a automatické. Nemusíš nic vysvětlovat a dokládat. Registrované partnerství neumožňuje téměř nic. Mám možná tak nárok znát její zdravotní stav, ale to je možná všechno,“ vysvětluje Viktorie.
Registruješ si psa, ne partnera
Registrované partnerství mohou stejnopohlavní páry v České republice uzavírat od roku 2006. Registrovaní partneři však nemají například nárok na společné jmění, nemohou dostávat vdovský důchod. Nemohou ani adoptovat děti.
„Registrace je, jako když si jdeš registrovat psa. Formulář, razítko. S Gábi si chceme pořídit byt, nějaký majetek, auto. Abychom v budoucnu byly spojené a majetky byly nás obou, tak si všechno musíme extra oběhat, zařídit,“ vysvětluje Viktorie.
Doba je jinde, míní Gabriela
Ženy prý často slýchají argument, že před patnácti lety gayové a lesby požadovali uzákonění registrovaného partnerství a komunita tvrdila, že to bude stačit. Podle Gabriely se ale vše postupně vyvíjí.
„Registrované partnerství byl důležitý krok v té době, ale svět se pohnul dopředu. Dnes je jiná doba, jiná generace. Je to stejné, jako když dříve lidem přišlo divné, že se někdo rozvádí. Dneska není až tak překvapivé, že jsou něčí rodiče rozvedení. To samé, když si Češka vzala cizince – a ještě jiné barvy pleti. Dnes už to také nikdo neřeší. Je potřeba udělat ten další krok,“ míní Gabriela.
Vypadáme normálně a nechceme nic navíc
„Lidé často říkají: ‚Co byste chtěli ještě víc?‘ Nechceme víc nic. Chceme stejná práva,“ připojuje se Viktorie. „Vypadáme úplně normálně, nikomu neubližujeme. Jezdíme na výlety, dáme si pivo a langoše jako heterosexuální lidi. Nejsme jiní než ostatní. Gayové a lesby se ukazují v médiích i ve filmech a seriálech dost stereotypně. Přitom většina komunity vypadá naprosto běžně a mnohdy slýchává, že ani jako gay nebo lesba nevypadají. Tak pořád nerozumím, proč by manželství pro všechny mělo nějak společnosti ublížit,“ doplňuje Gabriela.
Novela dva roky leží ve Sněmovně
Novelu občanského zákoníku předložila před dvěma lety skupina poslanců v čele s Radkou Maxovou z hnutí ANO, která už nyní sedí v Evropském parlamentu. Vláda předlohu podpořila, od té doby se ale nic moc nestalo. Poslanci o novele debatovali dvakrát v prvním čtení, vždy ale jednání po bouřlivé debatě přerušili.
Homosexuálové a transgenderové osoby mají právo ochrany před diskriminací, rozhodl soud v USA
Nejvyšší soud USA dnes podpořil práva sexuálních menšin, když rozhodl, že zlomový zákon ze 60. let zakazující diskriminaci na pracovišti chrání také homosexuály a transgender osoby.
Manželství homosexuálních párů podporují například Piráti nebo část klubu hnutí ANO. Proti jsou ale konzervativní strany, například lidovci, SPD i část TOP 09.
„Rozhodně nejsem pro. Nepodpořil bych to. Myslím si, že manželství jako muže a ženy, z kterého vychází rodina a další generace, by mělo mít určitou exkluzivitu. Nestavěl bych naroveň manželství dvou mužů nebo dvou žen s heterosexuálním párem. Pro mě jsou manželé muž a žena,“ řekl CNN Prima NEWS lidovecký poslanec Jiří Mihola. Dodal, že proti homosexuálům osobně nic nemá.
Desítky poslanců jsou proti
„Vždy jsem hájila konzervativní tradice. Nesouhlasím s tím, aby gayové a lesby uzavírali sňatky jmenující se manželství. Vyšlo se jim vstříc se statusem registrovaného partnerství. To je dostačující. Byla bych ochotná mluvit o právních úpravách, například dědictví,“ uvedla pro CNN Prima NEWS poslankyně Zuzana Majerová Zahradníková (Trikolóra).
Manželství je podle ní tvořeno mužem a ženou s cílem plodit děti. Dodává, že nemá problém s tím, aby gayové a lesby měli v rámci registrovaného partnerství stejná práva, jako mají manželé. „Chápu, že když spolu lidé žijí, tak by se v tomhle neměl být rozdíl. Cestou by bylo upravit statut registrovaného partnerství. Nebo ať si najdou jednoslovný název, jen ne to manželství,“ tvrdí poslankyně.