reklama

Nemluví, nechodí a potravu přijímá sondou: Julinka z Plzně je i přesto usměvavá

Osm diagnóz stanovili lékaři téměř tříleté Julii Jedličkové z Plzně. K životu potřebuje množství zdravotních pomůcek, díky kterým dělá pokroky. Nedávno se například naučila ovládat invalidní vozík a už se může po bytě sama pohybovat. Přesto potřebuje čtyřiadvacetihodinovou péči sedm dní v týdnu.

reklama

I když těhotenství Věry Jedličkové probíhalo bez problému a rodina se těšila na zdravé dítě, během porodu došlo ke zlomení pravého stehna. Následně lékaři zjistili, že dívka trpí vychýlením kyčelních kloubů. Dolní končetiny tak nedokáže dát k sobě, ani je natáhnout.

„Julinka v pěti měsících podstoupila dvě operace, aby měla nožičky v pořádku. Od té doby se přidává jedna diagnóza za druhou,“ uvádí se zármutkem matka Julie Věra Jedličková. Holčička je však bojovnice. Téměř prý nepláče, je zvídavá a chce dělat pokroky.

Lékařům se stále nepodařilo stanovit hlavní diagnózu a stále se tedy neví, co přesně způsobuje zdravotní potíže Julie. Ve dvou a půl letech nemluví, nechodí a potravu přijímá přes břišní sondu. Dostává výživu, aby přibírala. Díky ní se zvládla ze sedmi a půl kil dostat na jedenáct. Má tedy i větší sílu, může se pohybovat.

Rodina momentálně žije v panelovém bytě. Úzké chodby a prahy dívce výrazně komplikují pohyb po celém prostoru. Rodiče dělají maximum pro to, aby se Julinčin stav zlepšil, jezdí s ní do lázní, chodí na rehabilitaci a shání speciální pomůcky. Finančně jim při tom vypomáhá několik nadací. Ředitelka nadace Dobrý Anděl Šárka Procházková říká: „My jsme v Plzeňském kraji pomohli už téměř 300 rodinám, ve kterých se dítě léčilo nebo léčí s vážným onemocněním, ať už se jedná o diagnózu onkologické, nebo jiné závažné onemocnění, právě jako v případě Julinky. Často bývají onemocnění nevyléčitelná.“

Ti, kteří chtějí Julince pomoci, mohou rodině přispět na transparentní účet.

K tématu

Další hlavní zprávy

Koronavirus

Od středy roušky venku a v autech. Hned ráno bude vláda jednat o dalších opatřeních

Od středy roušky venku a v autech. Hned ráno bude vláda jednat o dalších opatřeních

Ve středu v Česku vstupují v platnost další opatření, která mají zabránit šíření koronaviru. Nově platí povinnost nosit roušky i venku či v autech, byť za určitých podmínek. Podle ministra zdravotnictví Romana Prymuly však tato opatření nebudou stačit k tomu, aby se zabránilo přesažení kapacit nemocnic, které je podle něj nevyhnutelné. Ve hře tak jsou i další opatření, o kterých bude vláda jednat již ve středu ráno.

Roman Prymula

Prymula: Opatření nejsou účinná. Vrchol přijde 11. listopadu, musíme přitvrdit

Prymula: Opatření nejsou účinná. Vrchol přijde 11. listopadu, musíme přitvrdit

  • Aktualizováno

Opatření, která vláda zavedla, zatím nefungují, vláda proto nejspíš přitvrdí. V Poslanecké sněmovně to prohlásil ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO). Stále se podle něj stýká moc lidí, což vláda ví skrze data od mobilních operátorů. Vrcholu zdravotnických kapacit dosáhne Česko mezi 3. až 11. listopadem a už se mu není možné vyhnout, varoval Prymula.

reklama
Lékaři ukázali pacienty bojující o život. COVID-19 není chřipka, vzkazují demonstrantům
Winter Classic denně. Hokejisté jezdí kvůli opatřením za venkovním tréninkem i 100 km
Plošné školy v přírodě? Líbivá, ale nereálná myšlenka, vzkazuje Plaga Prymulovi
reklama
reklama
Škola v přírodě jako boj proti koronaviru. Prymula podporuje oddělení dětí od rodičů

Školství

Domácí zpravodajství

Bude vláda, nebude vláda? Zmatky pokračují, o jednání už nevědí ani sami ministři
Prahu 6 zdobí moderní Marie Terezie za 3,6 milionu. Můžete s ní i virtuálně otáčet
Další články
reklama
reklama