Přestože letouny L-159 používají české vzdušné síly už více než 20 let a potřebují rozsáhlou modernizaci, vojsko se jich neplánuje zbavovat. I dál mají být součástí taktického letectva.
„Rozsah a cena modernizace letounů L-159 bude záviset na rozhodnutí o podobě taktického letectva po roce 2027,“ řekla Magdalena Dvořáková, mluvčí generálního štábu. K tomu má vzniknout v příštím roce doporučení. V něm bude nastíněno nejen to, co dál s 24 podzvukovými stroji L-159 Alca, ale bude řešit i celkovou budoucnost českého nadzvukového letectva stojícího na 14 pronajatých supersonicích Jas-39 Gripen.
Neposlušná dcera. Ministerstvo obrany ztrestalo svou firmu 80milionovou pokutou
Za nedodržení termínů při opravách a modernizaci armádních helikoptér ruské výroby musí státní podnik LOM Praha platit. Ministerstvo obrany po něm chce 80 milionů korun. Zjištění CNN Prima NEWS potvrdila Jana Zechmeisterová, mluvčí ministerstva obrany.
Už nyní je jasné, že nová letadla L-39NG se do českých vzdušných sil jen tak nedostanou. „Není reálné, že by stroje L-159 mohly ve výbavě Armády ČR nahradit nové letouny L-39NG,“ potvrzuje Dvořáková.
První bitevníky L-159 přitom česká armáda začala používat už na konci roku 2000. Celkově si jich ministerstvo obrany pořídilo 72 za 52 miliard korun, později ale zjistilo, že uživí jen třetinu z nich. Zbytek zůstal mnoho let zakonzervovaný v hangárech firmy Aero Vodochody, za jejich uskladnění ve speciálních fóliích obrana musela továrně zaplatit více než čtvrt miliardy korun. Rozprodat stroje zahraničním zákazníkům – třeba iráckému letectvu – se podařilo až v posledních letech.
Pokud si ministerstvo obrany v příštích deseti letech nové české letouny L-39NG pořídí, budou to prý maximálně čtyři kusy pro státní Centrum leteckého výcviku v Pardubicích. Tento nákup za více než jednu miliardu korun však už více než dva roky stojí.