
Češi a neplodnost
V Česku se minulý rok narodilo nejméně dětí od vzniku samostatné České republiky. Je to způsobeno nejen odkládáním mateřství na pozdější roky, ale také narůstající neplodností, a to jak žen, tak mužů. Ženy si proto čím dál častěji nechávají zmrazit vlastní vajíčka na pozdější použití, například na dobu, kdy už mají zajištěnou kariéru.
„V roce 2018 jsme se vzali a samozřejmě jsme si chtěli splnit velký sen, což bylo založení rodiny,“ řekla redakci CNN Prima NEWS paní Jana. Splnění snu se ale ani po roce nedařilo, a tak se s partnerem rozhodli pro cestu umělého oplodnění.
ČTĚTE TAKÉ: Reprodukční zdraví? Zázraky neumíme, vzkazuje lékařka. Problém s plodností trápí i mladé
Počet umělých oplodnění v Česku dlouhodobě roste, podle odhadů by se v minulých letech mělo jednat přibližně o 40 tisíc cyklů ročně. Je to dáno především odkládáním mateřství do vyššího věku, popřípadě čím dál častější neplodností jednotlivých párů. Každý pátý pár v Česku je totiž aktuálně neplodný.
Podepisuje se to i na porodnosti v Česku. Za rok 2024 se podle dat Českého statistického úřadu narodilo jen 84 311 dětí, tedy nejméně v moderní historii Česka a českých zemí. Socioložka Michaela Trtíková vysvětlila, proč tomu tak je. Jde podle ní zejména o finanční a sociální nejistoty: „Jestli mateřství skloubíte s kariérou, budete mít menší plat, když se budete chtít vrátit do práce, nejsou tam jesle, chybí místa ve školkách,“ vyjmenovala Trtíková některé z důvodů nízké porodnosti.
Za neplodnost může i těsné spodní prádlo
Po čtyřicítce je přitom plodnost u žen výrazně snížená. Problém mají i muži. Podle primáře centra reprodukční medicíny Jana Lachety je mužská neplodnost způsobena nezdravým životním stylem. Vliv může mít i zvýšená tělesná teplota varlat – ta může souviset s nošením těsného spodního prádla nebo s pokládáním teplého notebooku na klín.
Reprodukční specialista Martin Vosecký redakci CNN Prima NEWS popsal, jak proces umělého oplodnění vypadá. „Embryologové před oplodněním vybírají nejlepší spermie v laboratoři. Nejkvalitněji vypadající spermie potom dávají přímo do vajíčka tak, abychom maximalizovali šance na oplodnění,“ uvedl odborník. Nejlepší spermii vybírají lékaři podle toho, jak je schopná plavat. Následně ji znehybní přeseknutím ocásku a přenesou do vajíčka.
„Vajíčko se pak kultivuje v inkubátoru po dobu pěti až šesti dní. Potom je můžeme vrátit do dělohy, případně zamrazit pro další použití,“ doplnila celý postup vedoucí laboratoře asistované reprodukce Veronika Faměrová.
Do malých nádob, ve kterých se vajíčka uchovávají, se tak vejde třeba deset mateřských školek, tedy kolem dvou tisíc embryí. Při teplotě mínus 197 stupňů může být takové embryo zamrazené po neomezeně dlouhou dobu. V Česku legislativa však omezuje transfer embrya do těla ženy do jejích 49 let. Souhlasit s tím musí v tu dobu i muž, který se na vzniku embrya podílel.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: V Česku se loni narodilo historicky nejméně dětí. Politici se předhánějí, jak vymírání zabránit