Ve spojitosti s plodností se v posledních letech pomyslná záře reflektorů zaměřuje zejména na starší páry, které hledají pomoc na specializovaných klinikách – problém se však týká i mladých. Jak vyplynulo z téměř deseti tisíc on-line dotazníků Nadačního fondu ProPlodnost, vysoce rizikové faktory se potvrdily u téměř čtvrtiny žen a poloviny mužů. Podle odborníků chybí osvěta. Panuje také mýtus, že medicína umí zázraky. „V různých oborech je to pravda, u reprodukčního zdraví však zatím zázrak nemáme,“ zdůraznila Hana Višňová, vedoucí lékařka kliniky IVF CUBE a odborná garantka fondu.
Potřeba včasného odhalení rizikových faktorů a diagnóz spojených s neplodností byla jedním z hlavních důvodů, proč v červnu 2023 vznikl Nadační fond ProPlodnost. Jeho cílem je šířit osvětu o reprodukčním zdraví, vyvracet mýty o plodnosti a poskytovat bezplatná preventivní vyšetření. Výsledky po roce své činnosti fond prezentoval médiím.
ČTĚTE TAKÉ: Strašák jménem neplodnost. Šanci na otěhotnění ovlivňuje i životní styl. Na co si dát pozor?
„Během prvního roku jsme vyhodnotili data z téměř 10 tisíc on-line dotazníků zaměřených na rizikové faktory s možným vlivem na plodnost. Různé faktory, včetně věku, BMI, zdravotního stavu a životního stylu, zájemcům pomohly určit míru ohrožení jejich reprodukčního zdraví,“ uvedla Višňová. Následné bezplatné vyšetření plodnosti přímo na klinice IVF CUBE absolvovalo již přes 499 žen a mužů.
Problémy řeší i ženy pod 30 let
Vyšetření plodnosti u žen zahrnuje krevní test na Anti-Mülleriánský hormon (AMH) a ultrazvukové vyšetření takzvaných antrálních folikulů. Obě hodnoty pomáhají odborníkům na reprodukční zdraví vyhodnotit ovariální rezervu, tedy množství a kvalitu vajíček ve vaječnících ženy. Komplexní vyšetření podstoupilo 329 žen s průměrným věkem 30 let.
„Až u 41 procent žen byly hodnoty AMH vzhledem k jejich věku mimo normu. Nálezy se sníženou ovariální rezervou jsme zachytili i u žen mladších 30 let,“ upozornila Višňová. Snížená ovariální rezerva může signalizovat riziko předčasného selhání vaječníků.
Takovým ženám podle odbornice „tikají biologické hodiny rychleji než ostatním“. Zároveň to však neznamená, že by byly neplodné. „Pokud však budou založení rodiny dále odkládat, mohou snahu o početí provázet problémy. V případě IVF terapie v budoucnu – umělého oplodnění – je spojena s horší prognózou,“ uvedla na setkání Višňová a zdůraznila, že právě z tohoto důvodu je důležité odhalit nízkou ovariální rezervu co nejdříve.
Vyšetření AMH však není běžnou součástí gynekologických preventivních prohlídek a není proto hrazeno z veřejného zdravotního pojištění. Žena by se o něj však měla aktivně zajímat, nejpozději kolem třicítky. To potvrdil také Peter Koliba, primář gynekologicko-porodnické kliniky FN Bulovka a odborný garant nadačního fondu, kde mohou ženy zmíněné vyšetření bezplatně podstoupit.
Hodnoty AMH zároveň podle Koliby nelze brát jako „absolutní ukazatel plodnosti“. „Hodnota by měla být interpretována spolu s výsledkem ultrazvukového vyšetření, které by měl provést specialista na reprodukční medicínu,“ zdůraznil, přičemž Višňová doplnila, že je třeba ženám výsledek vysvětlit.
Zázraky medicíny? Záleží na oboru
S tím, jak ženy odkládají rodičovství, klesá v České republice porodnost a na druhé straně roste průměrný věk prvorodiček. „Demografický vývoj je nepříznivý a počty porodů budou dále klesat,“ předvídal Koliba. S tím však procentuálně rostou rizikové faktory, jako je preeklampsie a i samotný porod může být pro ženu ve vyšším věku „více nebezpečný“.
MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Endometriózou je ohrožena každá desátá žena. Expert prozradil klíčové příznaky
„Je důležité upozorňovat, že právě odkládání těhotenství do vyššího věku je s tímto spojeno. Co s trendem můžeme udělat? Pacientky v mladém věku upozorňovat, že není dobré těhotenství odkládat,“ přiznal odborník. Ženám se sice nabízí možnosti jako umělé oplodnění, na což páry ve vyšším věku mnohdy spoléhají, ale žádná jistota neexistuje.
Panuje zde podle Višňové mýtus. „Medicína umí zázraky v řadě oborů, například vyléčit choroby, které byly desítky let nazpět neléčitelné. U reprodukčního zdraví však zázrak zatím nemáme. S věkem kvalita vajíček i spermií zkrátka klesá. Lidé si myslí, že se do 40 let mohou o dítě snažit sami a až když jim to nejde, tak zamíří na kliniku. Poté jsou šokováni, když jim sdělíme: ‚Ano, budeme vás léčit, ale úspěšnost bude mezi 10 až 15 procenty‘,“ zdůraznila.
Situaci podle ní nepomáhá ani obraz známých hereček a zpěvaček, které se například v 50 letech staly matkami. „Přitahují pozornost a lidé poté věří, že mají ještě dostatek času. Neznají však pozadí. Podstoupila daná celebrita umělé oplodnění? Odnosila jim dítě náhradní matka? Čísla úspěšnosti početí nejsou ve věku nad 40 let příznivá. Nelze se pak spoléhat na kliniky, kde zázraky neumíme,“ dodala Višňová.
Informace týkající se (ne)plodnosti s ženami často nikdo neprobírá. Gynekologové při preventivních prohlídkách často nemají čas s ženami toto téma otevřít a do hloubky se mu věnovat. Proto je podle odborníků zapotřebí osvěta. Jednou z možností jsou například i změny osnov týkající se sexuální výchovy.
„Osvěta by ideálně měla probíhat i v mladším věku, aby lidé měli prostor nad tím přemýšlet. Domnívám se, že by bylo správné, aby i v sexuální výchově byla část týkající se problémů s otěhotněním nebo snížením plodnosti ve vyšším věku. Nyní se spíše zaměřuje na to, jak se chránit před nechtěným otěhotněním, antikoncepci nebo sexuálnímu zneužívání. To je velice důležité a správně, ale máme zde také tento společenský problém, který příliš diskutovaný není,“ sdělil pro CNN Prima NEWS Koliba.
Problematika by se podle něj měla probírat na všech úrovních vzdělávání. „Měla by být součástí nejenom vzdělání nějaké biologie nebo přírodovědy na základních školách, ale také být součástí vzdělávání na středních školách,“ dodal.
Ani muži nejsou „imunní“
Na klinice IVF CUBE podstoupilo testy plodnosti také 170 mužů s průměrným věkem 33 let. Výsledky preventivních spermiogramů potvrdily, že věk ovlivňuje i mužskou plodnost.
ČTĚTE TAKÉ: Čechy trápí neplodnost. I děti „ze zkumavky“ ale mají své limity. Jak léčbu ovlivní AI?
„Přibližně 16 procent vyšetření spermiogramu mělo patologický nález. Mírně vyšší výskyt těchto nálezů jsme zaznamenali u mužů ve věku kolem 36 let, zatímco u mužů nad 50 let jsme pozorovali výrazné zhoršení,“ sdělila Višňová. Odborníci proto doporučují preventivní spermiogram ideálně před dosažením třicítky. Běžná prevence však u mužů v tomto ohledu neexistuje, většinou k urologovi dochází jen v případě zdravotních problémů či komplikací.
„Kvalita spermiogramu se přitom za posledních 50 let výrazně zhoršila. I mladý muž může mít problémy s plodností, a proto je vhodné podstoupit spermiogram včas, nejlépe před rozhodnutím založit rodinu,“ uvedla Višňová.
Ve vztahu k ženám hrají muži při zakládání rodiny významnou roli. „Za problematické z mého pohledu vnímám to, jak někteří muži mohou ženu ovlivňovat. Jsou to budoucí tatínkové, nesou genetický materiál, který žena k tomu, aby byla těhotná, potřebuje. Mohou tak společensky odkládat potřebu mít děti více než ženy – což může ženy negativně ovlivnit v tom, v jakém věku rodinu zakládají,“ zmínil pro CNN Prima NEWS Koliba.
Osvěta chybí i ve sportu
Jedním z nejrozšířenějších mýtů o plodnosti je i představa, že její zárukou je zdravý životní styl. Specifickou skupinu tvoří profesionální sportovci, pro které je intenzivní trénink, přísná výživa a zvýšený psychický tlak každodenní realitou.
U žen může nadměrný trénink vést k hormonální nerovnováze a poruchám menstruačního cyklu. U mužů zase nadměrná zátěž může ovlivnit kvalitu spermií. Nemluvě o negativním vlivu užívání anabolických steroidů, které někteří sportovci používají ke zlepšení výkonu.
Nadační fond proto do dalšího roku své činnosti vstupuje i s novou ambasadorkou, bývalou profesionální tenistkou Lucií Hradeckou. „Většina mladých sportovců si při soustředění na maximální výkon neuvědomuje, jaký vliv může mít jejich životní styl na dlouhodobé zdraví, včetně reprodukčního. Proto jsem ráda, že mohu podpořit iniciativu, která šíří osvětu a upozorňuje mladé lidi na možná rizika už od raného věku,“ doplnila Hradecká ke spolupráci.
MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Když si žena daruje možnost stát se matkou. Zmražení vajíček láká, pro koho je pojistkou?