Berlínská městská rada vydala příručku, ve které státním zaměstnancům ve službách německé metropole radí, na která slova by si měli dávat pozor. Mezi výrazy, které by nově neměli používat, patří například „žadatel o azyl“, „cizinec“, nebo „migrant“. Ne všude se nová pravidla setkala s pochopením, informoval web Daily Mail.
Příručka státním zaměstnancům doporučuje, aby už nadále neužívali slovní spojení „žadatel o azyl“. V případě, že daná osoba splňuje požadavky na udělení azylu, je prý toto označení zavádějící. Doporučené označení proto zní „osoba požadující ochranu“. Berlínským radním se nelíbí ani označení „cizinci“, místo toho by úředníci měli používat slovní spojení „obyvatelé bez německého občanství“. Migranti by se pak měli označovat zase za „lidi s mezinárodní minulostí“. Zcela by se pak mělo vyvarovat výrazu „Schwarz fahren“, tedy jízdy načerno.
Příručka o 44 stranách, která je součástí národního plánu pro rozmanitost, má berlínským úředníkům pomoci při komunikaci s lidmi „bez ohledu na jejich pohlaví, věk, postižení, náboženské vyznání nebo etnický původ“. Ačkoliv se nejedná o nařízení, ale doporučení, za jehož porušení nehrozí žádné sankce, mnozí krok berlínské radnice kritizují.
Například komentátor berlínského listu BZ Gunnar Schupelius obvinil radní z koalice Zelených a sociálních demokratů, že se snaží manipulovat lidi, aby si mysleli to, co politici považují za správné. „Chtějí, aby se lidé chovali v souladu s jejich politickou ideologií,“ napsal Schupelius.
S tím ale nesouhlasí Dirk Behrendt, člen berlínského parlamentu za Zelené. Podle něj je německá metropole domovem mnoha lidí s rozmanitým původem a velmi odlišnou situací. „Rozmanitost Berlína se odráží také ve veřejné správě. Profituje z toho celé město,“ uvedl Behrendt.