Více než 50 procent řidičů používá za jízdy mobilní telefon. Vyplývá to z průzkumu agentury NEXTBase. Nepozornost za volantem je přitom nejčastější příčinou dopravních nehod. I proto čekají řidiče od příštího roku přísnější postihy. A to jak finanční, tak i bodové.
Telefonování, psaní zpráv, vybírání hudby nebo nastavení navigace. K tomu všemu používají řidiči mobilní telefon. „Do nevěnování se řízení můžeme zahrnout spoustu věcí. Od ladění rádia po koukání se do kabelky. Řidič se má zkrátka plně a patřičně věnovat řízení vozidla,“ uvedla mluvčí Policejního prezidia ČR Irena Pilařová.
Že tomu tak není potvrzují čerstvá čísla. Více než polovina řidičů používá za volantem mobil. Z toho 12 procent lidí jej používá často a necelých 40 procent výjimečně. „Řidič ho správně nesmí držet v ruce, neměl by telefonovat. Stačí, když ho drží v ruce, aby se dopustil dopravního přestupku,“ popsal koordinátor BESIP Miroslav Polách.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Děsivá srážka auta s rychlíkem na přejezdu v Plzni. Nehoda výrazně komplikuje dopravu
Nejčastěji používají telefon za volantem mladí řidiči, a to při jízdě v koloně nebo při čekání na světelné křižovatce. „Téměř dvě třetiny řidičů do 34 let říkají, že telefon používají. Naopak daleko menší incidence telefonování za jízdy je u řidičů nad 50 let, žen nebo takzvaných svátečních řidičů,“ sdělil dopravní expert Roman Budský.
Za loňský rok může nepozornost při jízdě za 15 tisíc nehod. Novela zákona o provozu na pozemních komunikacích počítá s přísnějším přidělováním trestných bodů za používání mobilu při jízdě. Od příštího roku se má bodový systém zjednodušit z pěti sazeb na tři.
Za používání telefonu by tak řidiči hrozily místo dvou bodů až čtyři. „Vítám, když to v novém bodovém systému bude navýšeno na čtyři body. Dokonce se ve správním řízení částka zvýší z dvou a půl na 10 tisíc korun,“ sdělil Polách. To je několikanásobek v porovnání se současnou výší pokuty. Na místě může policie udělit až tisíc korun. Ve správním řízení od 1 500 do 2 500.