Každý sport je ohraničený psanými i nepsanými pravidly, přičemž profesionální hraní her není žádnou výjimkou. Svá tabu mají nejen esportovci, ale také komentátoři a analytici herních turnajů. Jaké mantinely existují ve virtuálním světě a na co všechno si musí dávat pozor? Své pohledy představili komentátoři letošního ročníku Vodafone Mistrovství ČR v počítačových hrách.
„Vždy se ke kolegům během vysílání chovám důstojně. Ano, občas si do sebe rýpneme, ale pokud například řekne nějakou informaci během vysílání nepřesně, rozhodně ho v tom nekoupu. Buď ho upozorním tak, aby to nešlo ven, nebo situaci diplomaticky vysvětlím. Nikdy není mojí snahou kolegu potopit kvůli jeho nevědomosti nebo nepřesnosti,“ přiblížil fungování komentátorských dvojic Jiří Johanides, profesionální esportový moderátor a analytik.
Ve stejném duchu vidí kolegiálnost i slovenská posila Josef Dekan či Jakub Kotajný. Podle Kotajného se u komentátorů zkrátka a dobře nesluší si házet klacky pod nohy. „Přeci jen jsme v daný moment na jedné lodi. I přesto, že se někdy můžeme nepohodnout, je třeba si udržet profesionalitu a přinést divákovi co nejlepší zážitek,“ podotkl.
Na komunikaci v herním týmu navázal ve své odpovědi i Tomáš Svoboda, který doporučuje veškeré nepříjemné situace řešit interně a nepropírat špinavé prádlo na veřejnosti. Vadí mu i pozdní příchody na zápas, stejně jako předčasné opuštění hry, které se pojí s projevem neúcty vůči soupeři. Problematiku včasného příchodu zmínil i Matěj Cihlář, který letos bude komentovat MČR ve svých 17 letech.
Nikoho asi nepřekvapí, že na seznamu figuruje i podvádění (tzv. cheating), kterého se čas od času dopouštějí hráči či trenéři i na těch nejvyšších pozicích. Často k tomu svádí například chyba ve hře, jejíž využití se v danou chvíli jeví přinejmenším jako neetické, později však může být zpětně penalizováno. Pokud ale hráči využijí takové situace v rámci pravidel, situaci to mění. Alespoň tak to vidí Marek Hovanec, jeden z komentátorů letošního Vodafone MČR v počítačových hrách.
„Ve chvíli, kdy podvádíte a komunita na to přijde, už je to navždy zapsané pod vaším jménem a nikdy se toho nezbavíte. Dá se říct, že je to konec, a právě proto je to podle mě ta nejzákladnější věc, kterou by člověk neměl dělat,“ dodal Roman Pilný.
Spojitost pravidel esportu a dalších odvětví, jako třeba klasický sport, vyzdvihl komentátor Přemysl Malina, podle něhož vše stejně vždy závisí na lidském faktoru. Nejdůležitější je podle něj fair-play nejen mezi soupeři, ale také vůči organizátorům turnaje.
Samozřejmostí je pro něj pozápasové podání rukou mezi soupeři, jehož ekvivalentem je v on-line prostředí zpráva ve hře „GG“, což znamená „good game“. V esportu na úrovni se naopak nesluší napsat „GG EZ“ („good game, easy“, pozn. red.), čímž hráč dává najevo, že pro něj byl zápas triviální a dehonestuje tak výkon svého soupeře.
Komentátorský tým letos doplnil i Hubert Ludwig, který ještě loni ve Vodafone MČR bojoval o zlatou medaili v týmu SINNERS. Titul mistra ČR získal, během letoška svou hráčskou kariéru ovšem pověsil na hřebík a vrhl se do komentování. „Je dobré dbát i na minimální fyzický trénink mimo hraní a dokázat aplikovat nějaké metody z psychohygieny, jako je například zbavování se stresu a nátlaku,“ přiblížil další aspekty esportu.
Tým komentátorů a analytiků uzavírá historicky první žena, která v rámci Vodafone MČR v počítačových hrách diváky provází děním z komentátorského studia. Podle Ljudmily Mikitové v esportu nelze akceptovat především podvádění a narušování integrity hry.
„Svět není spravedlivý a bez trochy vychytralosti se nikam nedostaneš, ale podvádění se tomu nerovná. Člověk by měl být čestný a vyhrát by měl ten nejlepší. Podvádění k esportu prostě nepatří,“ řekla Mikitová.