Čas na zásadní důchodovou reformu jsme už dávno prošustrovali, teď jen hasíme požár. V pořadu Partie PLUS na CNN Prima NEWS to řekla ekonomka Danuše Nerudová, nedávná kandidátka na prezidentku. Zmíněná reforma se podle ní nesmí omezovat pouze na výši věku odchodu do důchodu.
„Ať se nám to líbí, nebo ne, výše věku pro odchod do důchodu se v budoucnosti prostě zvedne,“ pronesla ekonomka Danuše Nerudová. Krok však podle ní musí jít ruku v ruce s dalšími opatřeními.
ČTĚTE TAKÉ: Foldyna: Na důchody nemáme, ale dotujeme brokolici v Arménii
„Protože zatímco nám roste naděje na dožití, tak naděje na dožití ve zdraví se zvyšuje pouze velmi pomalu. Proto by součástí zmíněného opatření měla být i úprava předčasných důchodů a přihlédnutí k náročným profesím,“ mínila. „Tím myslím profese, v nichž lidé pracují skutečně těžce. Některé by měly být přehodnoceny, protože už těžkými nejsou. Jiné v klasifikaci naopak chybí.“
Podle Nerudové by u takových profesí mělo být jasně stanoveno, za jakých okolností nebudou lidé za dřívější odchod do penze penalizováni. Dodala, že zaměstnavatelé budou muset na odvodech něco připlácet, protože to jinak samotný systém neutáhne.
„Čas na zásadní důchodovou reformu jsme bohužel už dávno prošustrovali. Už ho nemáme. V tuto chvíli už hovoříme o tom, že hasíme požár,“ vysvětlovala. „Přicházíme s velkými nebo malými parametrickými změnami, abychom byli schopni ustát rok 2050, kdy nám bude chybět na důchodovém účtu pět procent HDP.“
Osobně by nyní byla pro navýšení věku odchodu do důchodu (vyjma zmíněných náročnějších profesí) jen za situace, kdy by bylo jasně řečeno, že se nedotkne pětapadesátiletých a starších.
„Aby se nic nezměnilo pro lidi, kteří si odchod do důchodu naplánovali třeba za deset let,“ popisovala. „Zároveň s tím se však opravdu nesmí zapomenout na již zmíněné náročné profese. Musí být ošetřeno, aby se náhodou nestalo, že nám v honbě za vybalancováním systému lidé budou padat do invalidních důchodů. Že prostě nevydrží pracovat tak dlouho. Ruku v ruce s tím musí být upraveny částečné úvazky.“
Ještě jedna změna by byla podle Nerudové na místě: doba zkrácení rodičovské dovolené.
„Máme ji nejdelší na světě, což má obrovský důsledek v nízké participaci žen na trhu práce,“ argumentovala. „Pokud se rodičovská dovolená zkrátí, pak ať je zvýšená. Ať je stejně jako jiné dávky nebo odpočty z daní indexovaná o inflaci.“