K velkému neštěstí došlo v nemocnici v australském Sydney. Tam nemocniční personál vpustil novorozenci do plic rajský plyn namísto kyslíku. Tragický omyl, ke kterému došlo před pěti lety, připravil dítě o život pouhou hodinu po jeho narození. Za pochybením stál zaměstnanec firmy prodávající průmyslové plyny. Během nového vyšetřování se zjišťují přesné příčiny úmrtí.
Matka tří dětí Sonya Ghanamová se v roce 2016 těšila na příchod dalšího potomka. 13. července onoho roku krátce před polednem v nemocnici Bankstown-Lidcombe v Sydney porodila syna Johna. Chlapeček přišel na svět císařským řezem přidušený obtočenou pupeční šňůrou kolem krku. Musel být proto okamžitě po narození resuscitován.
Po neúspěšném oživování se lékaři rozhodli vpustit novorozenci do plic stoprocentní kyslík. Ten ale omylem zaměnili za oxid dusný neboli rajský plyn. Tato fatální chyba se stala dítěti osudnou. Chlapec přišel o život pouhou hodinu po narození.
Kdo je viníkem?
Během nového vyšetřování se budou zjišťovat příčiny smrti malého Johna a proč nebylo potrubí řádně otestováno. Za chybou měl stát Christopher Turner, zaměstnanec BOC (společnost prodávající průmyslové plyny – pozn. red.). Ten byl zodpovědný právě za označení a kontrolu plynu. Okresní soud v Novém Jižním Walesu ho shledal vinným z porušení pravidel bezpečnosti a ochrany zdraví při práci. Turner dostal pokutu 100 tisíc dolarů (asi 1,6 milionu korun).
Vyšetřování případu z roku 2016 ukázalo, že operační sál číslo 8, kde se John narodil, byl jediným místem v Novém Jižním Walesu, kde byly plyny nesprávně označeny.
Rodina zemřelého Johna se dosud s jeho úmrtím nesmířila. ,,Do nemocnice jsem přišla s prázdnýma rukama a myslela jsem, že odejdu se svým dítětem. To se ale nestalo,“ řekla zoufalá matka chlapce deníku The Sun.
Nejednalo se o jediný případ
„Člověk nemůže pochopit, jaké to muselo pro rodinu Ghanemových být – jednak truchlila nad ztrátou svého dítěte, druhak se dozvěděla o šokujícím řetězci událostí v nemocnici Bankstown-Lidcombe, které vedly k jeho smrti,“ uvedla právní zástupkyně Donna Warsová.
Nebylo to poprvé, co podobné pochybení tragicky ovlivnilo život tamějších pacientů. Ke stejnému omylu došlo jen pár týdnů před tím, než zemřel John. Rajského plynu se ve stejném zdravotním zařízení nadýchala i novorozená holčička Amelia Khanová, která skončila s poškozeným mozkem. Po tomto incidentu si jeden z lékařů nemocnice Philip Emder vyžádal test plynových ventilů. Trvalo téměř týden, než ke zkoušce došlo. Zjistilo se, že z nich nevychází kyslík, ale rajský plyn.