V Dole ČSM-Jih společnosti OKD ve Stonavě na Karvinsku nastal ve čtvrtek dopoledne otřes, v jehož důsledku zemřel horník, který pracoval v porubu (dobývacím prostoru). Jedenáct dalších pracovníků utrpělo zranění, z toho pět vážná nebo středně těžká.
„Na místo už sfáral výjezd hlavní báňské záchranné stanice HBZS Ostrava. Příčinu smrtelného úrazu bude šetřit komise složená ze zástupců Obvodního báňského úřadu pro území krajů Moravskoslezského a Olomouckého, Policie ČR, vedení OKD a zástupců odborové organizace,“ uvedla mluvčí OKD Naďa Chattová.
„Jako první z báňských záchranářů tam sfárali ti, kteří slouží přímo na šachtě, další přijeli z Hlavní báňské záchranné stanice v Ostravě. Jsou jich zřejmě desítky, může jim ale trvat poměrně dlouho, než se dostanou na místo, kde otřes nastal. Mohlo se totiž stát, že přístupové cesty zavalily padající kusy uhlí a horniny. Z dostupných informací vyplývá, že zemřel jeden horník,“ uvedla reportérka CNN Prima NEWS Markéta Schenková.
Jedenáct dalších pracovníků utrpělo zranění, z toho pět vážná nebo středně těžká. Schenková připomněla, že otřesy v dolech vznikají nečekaně a v podstatě jim nelze zabránit, ani je předvídat. „Vznikají nahromaděním energie při samotné těžbě uhlí. Horníci se snaží jejich riziko alespoň minimalizovat odlehčovacími vrty,“ doplnila.
„Zatím mohu potvrdit, že na místo vyrazil velký výjezd báňských záchranářů. Zasahuje tam 25 lidí včetně dvou lékařů,“ potvrdila Jana Dronská, mluvčí státního podniku DIAMO a Hlavní báňské záchranné stanice Ostrava.
V předchozích třech letech nezemřel v dolech OKD nikdo
Společnost OKD je jediným producentem černého uhlí v Česku. V minulých letech ale těžbu ve většině dolů ukončila, protože se dlouhodobě nevyplácela. V současné době se uhlí těží jen v Dole ČSM. V OKD pracuje včetně dodavatelských zaměstnanců přibližně 3 300 lidí. Vlastníkem firmy je stát prostřednictvím společnosti Prisko.
V loňském roce se v OKD staly dva smrtelné úrazy. V březnu zahynul horník v Dole ČSM-Sever, když při likvidaci chodby asi 800 metrů pod zemí nastal zával, v listopadu pak zemřel horník v Dole ČSM-Jih při manipulaci se strojním zařízením. Oba mrtví byli zaměstnanci dodavatelských firem.
V předchozích třech letech nezemřel v dolech OKD nikdo, ještě před 20 lety tam ale umíralo ročně okolo deseti lidí. Klesající počet smrtelných úrazů je důsledkem poklesu těžby a počtu horníků v dolech, ale i zdokonalující se prevence a bezpečnostních opatření. Otřesům v dolech, které životy horníků pod zemí ohrožují, ale podle odborníků úplně zabránit nelze, a rizika tak s sebou hornické povolání nese stále.