Netopýr u vás doma? Určitě se vás bojí víc než vy jeho

Pokud vám vletí do místnosti netopýr, je dost možné, že bude při odletu potřebovat vaši pomoc. Nepanikařte. Ve většině případů stačí nechat otevřená okna a zhasnout.

Hlavně během srpna a září se netopýři přesouvají z letních kolonií a hledají zimoviště. Podle ochranářů se netopýři při přesunu do zimních stanovišť také páří a netopýrů je „ve vzduchu“ výrazně více než v jiných obdobích. Občas se tak stane, že především nezkušená mláďata vletí do bytů, zpravidla jde o netopýry hvízdavé.

Jak jim doma pomoci

Ideální je otevřít jim okna, zhasnout a nerušit je. Pokud jsou teplé noci, sami odletí. Když se jim to nedaří, můžete je opatrně chytit do utěrky nebo deky a za soumraku je vypustit. Neberte je do holých rukou, protože netopýři ve stresu mohou kousnout.

Pokud je nějak zraněný, můžete ho vzít opatrně do hadru nebo rukavic a uložit do krabice, kam mu dejte trošku vody (stačí víčko od pet láhve) a kousek látky, pod kterou se může ukrýt. Dobré je krabici uzavřít, aby netopýr neutekl, nezapomeňte do ní udělat dýchací otvory. Nejlepší je zavolat nejbližší záchrannou stanici, kontakt naleznete na stránkách Zvíře v nouzi. Nebo poproste o radu právě Českou společnost pro ochranu netopýrů (ČESON). Nikdy netopýry nenuťte k odletu ve dne. Ve dne odpočívají a nachází se ve stavu letargie. Aby mohli odletět, musí se jejich tělo zahřát na teplotu 37 °C.

Na co si dát pozor

Netopýři často hnízdí pod střechami a na půdách, pokud tedy víte, že máte netopýry, provádějte nutné opravy v období říjen–březen anebo se poraďte s Českou společností na ochranu netopýrů, jak postupovat, abyste jim neublížili.

Pokud jedete na dovolenou nebo větráte někde, kam často nechodíte, dejte do oken sítě. „Vůbec nejhorší pastí je špaletové (dvojité) okno. Lidé odjíždějící na dovolenou nechají na větrání otevřenou vrchní ventilačku, tou netopýři naletují dovnitř, ale významná část zapadne dolů mezi okna, odkud se už nedostanou ven,“ popsal častý problém ochranář Daniel Horáček z České společnosti na ochranu přírody.

Dnešní výjezd podle kterého jsme měli odchytit cca 100 netopýrů. To co nás na místě čekalo jsme si opravdu nedovedli představit ani ve špatném snu. Na místě nás čekalo okolo 400 netopýrů, ale z toho tak menší polovina mrtvá. Opravdu smutný pohled.Více jak 2 hodiny práce s odchytem. A přitom stačí tak málo. Přes noc zavřít okna nebo pořídit sítě do oken. Na tomto místě se stala i jiná chyba. Hotelový pokoj nebyl dlouhou dobu kontrolován a tím tam tihle noční krasavci uhynuli hladem a žízní.

Posted by Drosera Bublava on Sunday, August 21, 2022

Až 2 500 komárů za noc

Netopýrů není třeba se bát, naopak jsou hodni obdivu. Představte si, že nás tento malý živočich za noc zbaví i 2 500 komárů. I proto je netopýří trus vyhledávaným hnojivem, jeho potrava se totiž skládá pouze z hmyzu.

Netopýří noc

Tradiční Mezinárodní noc pro netopýry se v České republice letos uskuteční na 46 místech v období od 11. srpna do 1. října. Návštěvníci se mohou těšit na pestrý program pro děti i dospělé – přednášky, výstavy, noční vycházky s detektorem a někde rovněž setkání se živými netopýry. Přehled všech plánovaných akcí lze nalézt na stránkách netopyrinoc.cz. První se koná již dnes ve vodním domě v Hulicích.

Tagy:
okno netopýři Česká společnost pro ochranu netopýrů

Hlavní zprávy

Babiš: Druhé kolo voleb jsme prohráli. Vystrčil ale lhal a na kampaň v Jihlavě pršelo
Andrej Babiš

Babiš: Druhé kolo voleb jsme prohráli. Vystrčil ale lhal a na kampaň v Jihlavě pršelo

Druhé kolo senátních voleb jsme prohráli, není to úspěch ANO, řekl v sobotu na tiskové konferenci šéf hnutí Andrej Babiš. Zároveň přiznal, že čekal lepší výsledek. Z ANO se totiž do horní komory Parlamentu nakonec dostali jen tři kandidáti. Neúspěch omlouval částečně tím, že když dělal kampaň s Janou Nagyovou (ANO) v Jihlavě, tak „strašně pršelo“. Současný předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) navíc podle Babiše „celou dobu lhal“.

Sledujte ŽIVĚ Hlavní zprávy: ANO a Starostové ve volbách propadli. Jak se promění Senát?
Sledujte v TV

Sledujte ŽIVĚ Hlavní zprávy: ANO a Starostové ve volbách propadli. Jak se promění Senát?

Češi si definitivně zvolili nové senátory. Doplňující volby do Senátu vyhrála ve druhém kole ODS, hnutí ANO a Starostové propadli. V nejsledovanějším duelu na Jihlavsku zvítězil současný předseda horní komory parlamentu Miloš Vystrčil (ODS) nad Janou Nagyovou (ANO) obžalovanou v kauze Čapí hnízdo. Více v Hlavních zprávách od 18:55 na CNN Prima NEWS a Primě.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
18:45

Krymem opět zní výbuchy. Podle ruského gubernátora výbuch způsobilo letadlo, které vzplálo při přistávání na letišti Belbek.

18:10

Anexí ukrajinských území Putin téměř znemožnil konec války, řekl Borrell

17:20

Kadyrov navrhuje zaútočit jadernými zbraněmi

16:52

Itálie ode dneška bez ruského plynu

Živě
ON-LINE: Ukrajina hlásí úspěch na jihu. Zničila tanky, plamenometný systém i vrtulník

Válka na Ukrajině trvá už déle než sedm měsíců. Ruský prezident Vladimir Putin podepsal smlouvy o připojení čtyř ukrajinských regionů k Ruské federaci. Spolu s ním tak při ceremoniálu v Kremlu učinili také zástupci těchto okupovaných oblastí. Kyjev a Západ anexi odmítají. Ukrajina podává žádost o urychlené přijetí do NATO. Na frontě hlásí vojáci obránců další úspěch, na jihu prý zničili ruský plamenometný systém, tři tanky, vrtulník a další techniku. Ukrajinská armáda podle prvotních informací serveru Medusa získala zpět pod kontrolu město Lyman.

Sledujte Partii s Kupkou a Havlíčkem: Jak výsledky voleb ovlivnila energetická krize?

Česko po volbách. Kdo s kým a proč? V nedělní Partii Terezie Tománkové budou diskutovat ministr dopravy a místopředseda ODS Martin Kupka a místopředseda Sněmovny za hnutí ANO Karel Havlíček. Ve druhé části přijde na řadu velká politická diskuse, jejími aktéry budou: místopředsedkyně KDU-ČSL Šárka Jelínková, senátor Zdeněk Hraba a poslanci Aleš Juchelka z ANO a Radim Fiala z SPD.

Indie a Čína opouštějí Vladimira Putina. Chtějí, aby ukončil válku na Ukrajině

Indie a Čína zvýšily tlak na Vladimira Putina, aby ukončil válku na Ukrajině. Obávají se totiž přelití konfliktu do dalších zemí. Čínský ministr zahraničí Wang I na Valném shromáždění Organizace spojených národů (OSN) vyzval k mírovému řešení konfliktu. Indický premiér Naréndra Módí na šéfa Kremlu již dříve naléhal, aby vojska z Ukrajiny stáhl a válku tak ukončil.

GLOSA: Smrkáte? Jasně, přistupte v metru ještě blíž aneb Covid nás vyškolil pořád málo

Smrkáte a prskáte? Jasně, přistupte, budeme smrkat a prskat spolu. I takhle vypadá cesta pražskou MHD na startu chřipkové a covidové sezóny. Metro plné sobeckých cestujících bez respirátorů, kteří zjevně čekají, až bude vybrán nový primátor. Zdá se totiž, že mnozí Češi asi nejsou schopni sami bez nařízení politiků vyhodnotit, zda je v jejich zájmu ochranu nosu a úst nosit.

Domácí zpravodajství

Tři měsíce poté. Jak si stojí České Švýcarsko? Turisté opět mohou vyrazit na Pravčickou bránu

V národním parku České Švýcarsko, kde 24. července vypukl rozsáhlý lesní požár, v sobotu skončil noční zákaz vstupu a otevřela se cesta ze Hřenska na turisty vyhledávanou Pravčickou bránu. Kromě toho se mohou výletníci vypravit také na Malou Pravčickou bránu z Mezní Louky přes vrch Větrovec. Z oblíbených cílů zůstanou nepřístupné soutěsky řeky Kamenice a Gabrielina stezka. Nadále také platí zákaz vstupu na požářiště. Informoval o tom mluvčí správy parku Tomáš Salov.

Boj o Hrad řečí peněz: Limit 40 milionů plánují vyčerpat pouze dva ohlášení kandidáti

Využít celý čtyřicetimilionový limit na prezidentskou kampaň v tuto chvíli plánují pouze generál Petr Pavel a bývalá rektorka Danuše Nerudová. Další potvrzení kandidáti počítají s výdaji ve výši řádově milionů korun. Podnikatel Karel Janeček chce peníze na kampaň uvolňovat podle vývoje situace. Prezidentští kandidáti to uvedli v anketě ČTK.