Pokud vám vletí do místnosti netopýr, je dost možné, že bude při odletu potřebovat vaši pomoc. Nepanikařte. Ve většině případů stačí nechat otevřená okna a zhasnout.
Hlavně během srpna a září se netopýři přesouvají z letních kolonií a hledají zimoviště. Podle ochranářů se netopýři při přesunu do zimních stanovišť také páří a netopýrů je „ve vzduchu“ výrazně více než v jiných obdobích. Občas se tak stane, že především nezkušená mláďata vletí do bytů, zpravidla jde o netopýry hvízdavé.
Jak jim doma pomoci
Ideální je otevřít jim okna, zhasnout a nerušit je. Pokud jsou teplé noci, sami odletí. Když se jim to nedaří, můžete je opatrně chytit do utěrky nebo deky a za soumraku je vypustit. Neberte je do holých rukou, protože netopýři ve stresu mohou kousnout.
Pokud je nějak zraněný, můžete ho vzít opatrně do hadru nebo rukavic a uložit do krabice, kam mu dejte trošku vody (stačí víčko od pet láhve) a kousek látky, pod kterou se může ukrýt. Dobré je krabici uzavřít, aby netopýr neutekl, nezapomeňte do ní udělat dýchací otvory. Nejlepší je zavolat nejbližší záchrannou stanici, kontakt naleznete na stránkách Zvíře v nouzi. Nebo poproste o radu právě Českou společnost pro ochranu netopýrů (ČESON). Nikdy netopýry nenuťte k odletu ve dne. Ve dne odpočívají a nachází se ve stavu letargie. Aby mohli odletět, musí se jejich tělo zahřát na teplotu 37 °C.
Smrtící pasti
Netopýři často hnízdí pod střechami a na půdách, pokud tedy víte, že máte netopýry, provádějte nutné opravy v období říjen – březen anebo se poraďte s Českou společností na ochranu netopýrů, jak postupovat, abyste jim neublížili.
Pokud jedete na dovolenou nebo větráte někde, kam často nechodíte, dejte do oken sítě. „Vůbec nejhorší pastí je špaletové (dvojité) okno. Lidé odjíždějící na dovolenou nechají na větrání otevřenou vrchní ventilačku, tou netopýři naletují dovnitř, ale významná část zapadne dolů mezi okna, odkud se už nedostanou ven,“ popsal častý problém ochranář Daniel Horáček z České společnosti na ochranu přírody.
Velkým nebezpečím jsou i lepové pasti na hmyz. Záchranné stanice každý rok řeší několik případů, kdy se netopýr zachytí na těchto zbytečných pastech, kde ho čeká smrt, v tom lepším případě bolestivé strhávání. Smrt netopýři, stejně jako holubi, nacházejí i na hrotech, které mají sloužit jako „ochrana“ budov. Pokud vám tedy vadí ptačí trus, využijte raději ochranné spirály.
Až 2 500 komárů za noc
Netopýrů není třeba se bát, naopak jsou hodni obdivu. Představte si, že nás tento malý živočich za noc zbaví i 2 500 komárů. I proto je netopýří trus vyhledávaným hnojivem, jeho potrava se totiž skládá pouze z hmyzu.
Netopýří noc
Tradiční Mezinárodní noc pro netopýry se v České republice letos uskuteční na desítkách míst v období od srpna do září. Návštěvníci se mohou těšit na pestrý program pro děti i dospělé – přednášky, výstavy, noční vycházky s detektorem a někde rovněž setkání se živými netopýry. Přehled všech plánovaných akcí lze nalézt na stránkách netopyrinoc.cz. První se koná již dnes ve vodním domě v Hulicích.