Pozorujte netopýry a zpříjemněte si tak léto. Poradíme, kde si půjčit vybavení

Společnost na ochranu netopýrů (ČESON) připravila pro školy a organizace nový projekt. Cílem programu je přiblížit dětem (i dospělým) tajemný svět netopýrů prostřednictvím moderní techniky – ultrazvukových detektorů. Tyto přístroje umožňují poslouchat pro lidi neslyšitelné hlasy, pomocí kterých se netopýři potmě orientují. Podle nich je možné některé druhy netopýrů i určovat.

V rámci programu si můžete zdarma zapůjčit výzkumnické batůžky, které obsahují potřebné vybavení pro pozorování a určování netopýrů, a vyrazit s dětmi na dobrodružnou večerní vycházku. Je doba prázdnin a tak je batůžek ideální pro tábory, zájmové kroužky, ale zapůjčit si ho může i rodič, který chce svým dětem zpestřit prázdniny.

Zapůjčit si je můžete osobně po předchozí domluvě v Domě dětí a mládeže hlavního města Prahy (další města se připravují), a to na základě podpisu protokolu o výpůjčce a složení vratné kauce 1000 Kč. Maximální doba výpůjčky je 14 dní.

Co obsahuje netopýří výzkumnický batůžek

V každém batůžku jsou 3 ultrazvukové detektory (s návodem na použití), 1 silnější baterka, jednoduchá příručka k práci s detektorem a klíčem k určování netopýrů podle hlasů, kniha „Poznáváme naše savce“ a tipy na vycházky (mapy a trasy) v daném městě a okolí.

Co ještě vzít s sebou na vycházku

Doporučujeme vzít si s sebou také vlastní čelové svítilny či jiné baterky, notýsek a psací potřeby na poznámky, vhodné obutí a oblečení do terénu. V letní sezóně nezapomeňte na repelent.

Tip: Program vycházky si můžete zpestřit s pomocí pracovních listů Netopýři v parcích.

Jak pracovat s ultrazvukovým detektorem?

Příručka se základními informacemi o práci s ultrazvukovými detektory a klíčem k určování netopýrů na základě jejich hlasů (echolokačních signálů) je ke stažení v pdf. Tištěné příručky jsou součástí vybavení batůžků.

Pro učitele, lektory ekocenter, vedoucí přírodovědných kroužků i ostatní zájemce pořádá ČESON instruktážní semináře, na kterých se naučí pracovat s detektorem a seznámí se s možnostmi využití netopýřích výzkumnických batůžků pro zpestření výuky i dalších aktivit s dětmi.

Kdy a kde pozorovat netopýry

Vhodná doba pro pozorování je kolem západu slunce (doporučujeme začít cca 30 minut před a pokračovat 45–⁠60 minut po západu). Některé druhy netopýrů vyletují ještě skoro za světla, jiné až když je větší tma. Přehlednou tabulku západů slunce pro celý rok najdete například zde.

Za špatného počasí (silný vítr, déšť, večerní teplota nižší než 10 °C) nemá smysl na exkurzi vyrážet – netopýři nebývají aktivní.

Ideálním místem pro pozorování jsou rybníky a další vodní plochy nebo pomaleji tekoucí řeky. V okolí vody totiž netopýři nacházejí největší množství hmyzí potravy. Vhodné jsou rovněž městské a zámecké parky, kde netopýři využívají úkryty ve stromových dutinách, a lze tam dobře pozorovat jejich lov v okolí stromů a keřů, nad trávníky či kolem lamp.

Zapojte se do soutěže s ČESONEM

Pošlete krátký text o svém pozorování a zážitcích na netopýří blog: netopyr@ceson.org, přiložte fotografie z vycházky nebo nakreslený obrázek. Zúčastněné kolektivy získají certifikát „Netopýří výzkumníci“, všechny příspěvky společnost zveřejní a nejlepší z nich odmění věcnými cenami. Podrobnější informace o soutěži zde.

Tagy:
léto netopýr netopýři Česká společnost pro ochranu netopýrů

Hlavní zprávy

Říše rozvratu a absurdit. Rusko netuší, kde má hranice, podivuje se komentátor
Ukrajina

Říše rozvratu a absurdit. Rusko netuší, kde má hranice, podivuje se komentátor

Poslední dny a týdny války jsou ve znamení úspěchů ukrajinské armády, Rusko naopak dobytá území postupně ztrácí a je nuceno se stahovat blíž a blíž ke svým hranicím. Vnitropoliticky mu navíc dělá spoustu starostí mobilizace a omezené projevy občanské nespokojenosti napříč celým Ruskem. Zachránit ho měla anexe čtyř ukrajinských území, podle komentátora Jefima Fištejna to ale dopadlo typicky rusky: absurdně.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
00:20

K Ukrajině míří ruská „jaderná“ superponorka, varuje Západ. Moskvu upozornil na následky

00:01

Ukrajinci ohlásili nalezení další ruské mučírny

23:22

Podle Šojgua vstoupilo do ruských ozbrojených sil už 200 tisíc mobilizovaných

23:14

Prezident Ukrajiny Zelenskyj pozval Ústavní radu Francie, aby se připojila k jednání o zřízení Zvláštního tribunálu pro zločin agrese proti Ukrajině

KOMENTÁŘ: Vláda nepřekročila svůj stín a vzdala boj o Hrad. Podtrhne českou malost Babiš?

Postavíme do prezidentské volby, na jednu z nejvýznamnějších politických funkcí v zemi, vlastní silnou osobnost. Tak se ještě začátkem léta holedbali čelní politici koalice Spolu. Úterý ukázalo, že je všechno jinak. Premiér a šéf občanských demokratů Petr Fiala vyslal v nudném projevu několik nic neříkajících signálů, že Spolu sice nikoho přímo nepodporuje, nepřímo už ale ano, a to je tak zhruba vše. Jestli se stejně zachová i hnutí ANO v čele s Andrejem Babišem, půjde o obrovské zklamání a potvrzení malosti současné české politiky.

Problém s inflací zdaleka není za námi, obává se Rusnok. Kdy zdražování zpomalí?

Českou republiku nadále trápí vysoká inflace. Tempo růstu cen sice už zpomalilo, podle České národní banky (ČNB) se ale inflace i po většinu příštího roku bude držet na dvouciferných hodnotách nebo těsně pod nimi. Někdejší guvernér ČNB Jiří Rusnok i v souvislosti s touto prognózou ve vysílání CNN Prima NEWS varoval, že evropský problém se zdražováním ještě zdaleka nebyl zažehnán.

Půjde Babiš do boje o Hrad? Expremiér kvůli vydání novin znovu změnil termín oznámení

Bývalý premiér Andrej Babiš znovu změnil datum oznámení, zda bude kandidovat na prezidenta, případně koho hnutí ANO do souboje o Pražský hrad vyšle. Dříve šéf hnutí tvrdil, že rozhodnutí padne v září letošního roku. Poté v den vzniku samostatného československého státu 28. října. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS nyní řekl, že to nakonec udělá 26. října. Podle svých slov si uvědomil, že by se jeho kandidatura objevila v denním tisku až s velkým zpožděním. Svátek totiž připadá na pátek a o víkendu většina deníků nevychází.

Živě
ON-LINE: Od vyhlášení mobilizace vstoupilo do ruské armády na 200 tisíc lidí, řekl Šojgu

V ruských médiích se stále častěji mluví o použití jaderných zbraní na Ukrajině. Fatální eskalací ukrajinsko-ruského konfliktu opakovaně hrozí i šéf Kremlu Vladimir Putin. Na jižní frontě mezitím Rusové za jediný den přišli o téměř 100 vojáků, desítky tanků i další techniku. Podle amerického podnikatele Elona Muska by se Kyjev měl vzdát Krymu a přijmout skutečnost, že válku s Ruskem pravděpodobně nevyhraje. USA poskytnou Ukrajině další balík vojenské pomoci včetně raketometů HIMARS. Sergej Šojgu uvedl, že od částečné mobilizace vstoupilo do armády na 200 tisíc lidí.

Sledujte Co na to premiér: Fiala zodpoví dotazy k cenám energií i prezidentské volbě

CNN Prima NEWS odvysílá 5. října již druhý speciál „Co na to premiér“ s předsedou vlády Petrem Fialou (ODS). Na pravidelné rozhovory s premiérem se mohou diváci těšit každou první středu v měsíci. Moderátoři se budou Fialy ptát na aktuální politickou situaci a problémy, které lidi v mimořádně náročném období tíží. Půlhodinový pořad odvysílá živě CNN Prima NEWS ve středu od 21 hodin.

Dugin podal trestní oznámení na Černochovou. Ruskému nacionalistovi pomáhá český expolitik

Ruský ultranacionalistický ideolog Alexandr Dugin podal v Česku trestní oznámení na ministryni obrany Janu Černochovou z ODS. Učinil tak prostřednictvím advokáta a bývalého senátora i poslance za ČSSD Jiřího Vyvadila. Dugin ministryni viní z údajné podpory a propagace terorismu kvůli výrokům o smrti jeho dcery Darji Duginové. Ta zemřela během srpnového atentátu. Černochová v reakci uvedla, že ji trestní oznámení nechává klidnou. Vyvadila označila za vlastizrádce.

K Ukrajině míří ruská „jaderná“ superponorka, varuje Západ. Moskvu upozornil na následky

NATO varovala členské státy, že z ruské základny vyplula nová obří ponorka Belgorod, která je schopná nést jaderné zbraně. Podle deníku The Times se dal v Rusku do pohybu i podobně nebezpečný vlak. Kreml obzvlášť v poslední době hovoří o nasazení jaderných zbraní na Ukrajině poměrně pravidelně. Západ v reakci na to již varoval Moskvu před fatálními důsledky takového kroku.

Domácí zpravodajství

V Hradci Králové vzniká pětikoalice bez ANO. Primátorkou má být Pavlína Springerová

Ve stotisícovém Hradci Králové vzniká koalice pěti subjektů. Primátorkou má být jednička kandidátky Hradeckého demokratického klubu (HDK) a TOP 09 a prorektorka Univerzity Hradec Králové Pavlína Springerová (HDK). Pětikoalici tvoří ODS, koalice HDK a TOP 09, Piráti, hnutí Rozvíjíme Hradec a uskupení Změna pro Hradec a Zelení. Rada města bude mít 11 členů, řekli v úterý novinářům po jednání zástupci pětikoalice. Vítězné hnutí ANO tak míří do opozice s SPD. Pětikoalice by měla v zastupitelstvu 21 ze 37 křesel.

Horáček: Prezidentské volby jsou jako soutěž talentů. Emoce vítězí nad střízlivým posouzením

Jsem rád, že vláda zmínila občanské kandidáty, kteří nemají politické pozadí, hodnotil úterní oznámení koalice Spolu někdejší prezidentský kandidát Michal Horáček. ODS, TOP 09 a KDU-ČSL totiž oznámily, že do voleb nevyšlou žádného stranického kandidáta. Nepřímo ale podpoří senátora Pavla Fischera, ekonomku Danuši Nerudovou a generála Petra Pavla. Největší šance má podle Horáčka ten, kdo zapůsobí na veřejnost svou osobností podobně, jako tomu je v talentové soutěži.