Míra nezaměstnanosti v České republice se v lednu vyšplhala na 3,3 procenta. To je o 0,1 procentního bodu více než v prosinci. Práci hledalo bezmála 174 tisíc lidí, což je nejvíce od dubna 2017. Nezaměstnanost více postihuje ženy. Bez práce jich bylo 4,4 procenta, zatímco mužů jen 2,5 procenta. Vyplývá to z aktuálních údajů Českého statistického úřadu.
Ještě před rokem bylo bez práce jen necelých 105 tisíc lidí. Podle Českého statistického úřadu tak během uplynulých dvanácti měsíců zaměstnání ztratilo skoro 70 tisíc osob. Míra nezaměstnanosti se meziročně zvýšila o 1,3 procentního bodu.
Kratší pracovní týden podle Maláčové: Lidem vezme práci i část mezd, tvrdí experti
Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) navrhuje čtyřdenní pracovní týden, aniž by se lidem snížily mzdy. Podle odborníků oslovených redakcí CNN Prima NEWS by ale takové opatření mělo své nemalé náklady. Někteří v tom vidí jen snahu sociálních demokratů oslovit potenciální voliče před blížícími se volbami do Poslanecké sněmovny.
„Poslední vlna karanténních opatření má podstatně vyšší dopady na ženy. Zatímco u mužů nezaměstnanost v lednu zůstala zhruba na úrovni druhé poloviny roku 2020 a meziročně se výšila o méně než třetinu, počet žen hledajících zaměstnání se ve srovnání s loňským lednem více než zdvojnásobil,“ uvedl Dalibor Holý, ředitel odboru statistiky trhu práce a rovných příležitostí ČSÚ.
Od druhého pololetí pokles?
V lednu 2020 bylo bez práce jen necelých 49 tisíc žen, zatímco v letošním prvním měsíci jejich počet přesáhl 100 tisíc. Mezi muži hledalo v lednu práci 72 tisíc osob, což bylo o skoro devět tisíc méně než v prosinci.
Ekonomové ale považují lednová čísla z trhu práce spíše za pozitivní. „Vzhledem k omezením, se kterými se domácí ekonomika potýká, je nárůst nezaměstnanosti stále relativně pomalý. K tomu významně přispívají vládní opatření, ale i oživení v některých sektorech, které zaměstnance naopak nabírají,“ uvedla pro CNN Prima NEWS analytička Komerční banky Jana Steckerová.
Práce z domova se podobá partnerskému vztahu na dálku, osobní kontakt chybí
Bývalo dobrým zvykem ráno vstát, slušně se obléct a včas vyrazit do práce. Kvůli doporučené práci z domova se ale pracovní návyky zásadně mění. Budíček pět minut před začátkem ranní porady a sledování televize během vyřizování e-mailů může mnohým lidem vyhovovat. Někteří nadřízení by své zaměstnance za podobné chování v pracovní době nepochválili, jiní jsou naopak ochotní trochu zvolnit tempo. Řízení lidí z domova navíc může manažerům přinášet problémy třeba v komunikaci s podřízenými.
Podle ní to dokazuje statistika indexu nákupních manažerů (PMI), podle které čeští průmyslníci během letošního února zaměstnávali nejvíce pracovníků od března 2018. „Tyto faktory budou na trhu působit i nadále. Zatímco některé sektory budou zaměstnance propouštět, jiné by je mohly, alespoň částečně vstřebat,“ dodala Steckerová, podle níž by míra nezaměstnanosti mohla i nadále růst jen pozvolně. „Od druhého pololetí letošního roku by mohla začít postupně klesat,“ uzavřela.
MPSV hlásí vyšší nezaměstnanost
Podle ministerstva práce a sociálních věcí byla však míra nezaměstnanosti ke konci ledna vyšší, a to 4,3 procenta. Počet uchazečů o práci dosahoval více než 308 tisíc osob. Rozdílnost údajů ČSÚ a MPSV vyplývá z rozdílné metodiky vykazování nezaměstnanosti.
Úřad Jany Maláčové (ČSSD) počítá míru nezaměstnanosti pomocí ukazatele „podíl nezaměstnaných“. „Ten vyjadřuje procentní podíl uchazečů o zaměstnání v evidenci úřadů práce v produktivním věku ze všech obyvatel ve stejné věkové skupině,“ řekla CNN Prima NEWS Veronika Hedija, ekonomka z jihlavské Vysoké školy polytechnické, která se dlouhodobě zabývá výzkumem nejen tuzemského trhu práce. Onou populací v produktivním věku je věková skupina v rozmezí 15 až 64 let.
Naproti tomu Český statistický úřad vychází z metodiky Mezinárodní organizace práce (ILO – International Labour Organization) a počítá takzvanou obecnou míru nezaměstnanosti. „Jde o podíl počtu nezaměstnaných na celkové pracovní síle vyjádřený v procentech. To znamená, že se do výpočtu zahrnují jen lidé, kteří jsou ekonomicky aktivní – tedy, že pracují nebo nepracují, ale práci aktivně hledají,“ dodala Hedija.