Dva dny dělí výbuch přístavního skladu v Bejrútu a 75. výročí atomového atentátu na Hirošimu. Obě tragické události mají jednu společnou stopu – českou. Jak v Libanonu, tak v Japonsku přežily exploze stavby, které navrhovali nebo postavili tuzemští inženýři a architekti.
Více než 60 metrů vysoké silo, které prakticky celé zůstalo stát po výbuchu skladu plného ledku v libanonském Bejrútu, postavil před 50 lety pardubický podnik Průmstav v čele s inženýrem Jiřím Požárem.
Trosky Atomového dómu v Hirošimě, který zůstal částečně stát po výbuchu americké atomové bomby Zdroj: AP
„Hned mi došlo, že to je ten přístav. Silo bylo dominantní stavbou. Věděl jsem hned, že musí být poškozeno, ale že to bude až tak velké, by mě nenapadlo. Protože jde o velmi stabilní a pevnou konstrukci, prakticky nezničitelnou,“ řekl Požár deníku Právo a dodal, že výbuch musel být opravdu velmi silný, protože silo prý v minulosti odolalo několika dělostřeleckým ranám.
Osud bejrútské budovy připomíná příběh Atomového dómu v Hirošimě, původně Hirošimského prefekturního paláce. Stavba od českého architekta Jana Letzela přečkala před 75 lety jako jediná v okolí výbuch americké atomové bomby Little Boy a stala se památníkem 140 tisíc lidí, kteří tehdy zahynuli.
Během bejrútského neštěstí zemřelo 137 lidí a kolem 5 tisíc jich bylo zraněno.