Nejdůležitější dovednost? Záchrana života a zdraví, vědí tvůrci projektu Kocour Preventista

Záchrana lidského života — může být něco víc? Asi se shodneme, že taková schopnost je nad všechny ostatní. Situací, v nichž může být ohroženo zdraví nebo samo bytí, je celá řada. Dobrou zprávou je, že stejně tak přibývá příležitostí se na ně připravit tak, abychom dokázali vlastními silami včas pomoci, pokud je třeba. Mezi nejpovolanější patří nezisková organizace s přiléhavým názvem ZACHRAŇ ŽIVOT z.s. Osvětu o první pomoci šíří prostřednictvím maskota Kocoura Preventisty i mezi těmi nejmenšími. A naučit ji klidně může i vás.

Dopravní nehody, požáry, tonutí, zásah elektrickým proudem či náhlé zdravotní příhody a jiné případy. Slýcháme o nich denně. Ale víme, jak se při nich chovat? Jak zajistit nezbytnou pomoc, jak se při volání záchranářů orientovat v prostoru, který neznáme, či jak třeba dokázat zachovat klid?

Je přirozené, že většinu z nás při sledování podobných situací napadne: „Mohlo by se to týkat i mě a mých blízkých? Radši nemyslet.“ Jenže právě tohle je moment, který vám nebo jinému jednou může zachránit kůži.

Znáte základy první pomoci?

Kdo je připraven, není zaskočen

Cílem spolku ZACHRAŇ ŽIVOT z.s.

je společnost, kde všichni mají základní povědomí a dovednosti potřebné k poskytnutí první pomoci a správnému chování v krizových situacích. Znalost první pomoci není dovedností pro úzkou skupinu odborníků, je nezbytná pro všechny bez rozdílu.

Není třeba podléhat panice a strachu. Jen je třeba si uvědomit, že riziko jednoduše patří k životu. A jak se říká: štěstí přeje připraveným.

To dobře vědí profesionální záchranáři, kteří jsou současně součástí neziskové organizace Zachraň život. Osvětě o první pomoci se věnují už čtyři a půl roku. Vůbec prvními, koho se vydali vzdělat, byli žáci ZŠ Kněžice. „Tento milník je považován za začátek činnosti spolku Zachraň život z.s.,“ stojí na webu Kocour Preventista, kde se dočtete i o poslání spolku:

„Každá znalost první pomoci je klíčem k životu, každá prevence je ochranou před neštěstím a každá správná reakce v krizové situaci je šancí stát se hrdinou. Zachraňováním životů vytváříme svět bezpečnější a láskyplnější.“

Naději nesou mladí

Mezi členy neziskové organizace ZACHRAŇ ŽIVOT z.s. jsou nejen profesionální záchranáři, ale také známé osobnosti ze světa sportu, kultury a sociálních médií. První pomoc si pod jejich vedením vyzkoušel například televizní reportér Karel Kašák, kterého znáte jako jednu z tváří pořadu Showtime: „Schopnost pomoci druhému je jedna z nejzásadnějších dovedností. Vidět někoho, jak se trápí, a neumět zasáhnout, je hrozný pocit, zvlášť když jde o život. Je zásadní nebát se i dětem vysvětlit, že rizikové situace mohou nastat a že je zásadní nezkamenět, nebýt v šoku, ale naopak být nápomocný,“ vysvětluje a přidává vlastní nedávnou zkušenost, která se netýká akutní záchrany života, přesto je i tak velmi významná. Hlavní roli v ní totiž hraje neméně důležité zdraví duševní.

„V tramvaji jsem nedávno potkal mladou slečnu. Viděl jsem, že se třese a že pláče. Zeptal jsem se jí, jak jí můžu pomoct. Chvíli to trvalo, ale nakonec se mi svěřila, že má panickou ataku. Vzpomněl jsem si, že jsem kdesi na sociálních sítích četl, že může pomoci zahnat podobný stres jiným, třeba chladem. A tak jsem jí přitiskl ruku na ledové sklo, pustil jí oblíbenou písničku, popovídali jsme si a za chvíli jí bylo mnohem lépe,“ vypráví Karel Kašák a současně tak upozorňuje na to, jak významné je být všímavý — vůči druhým i co se týká informací, které máme kolem sebe.

A stejně jako odborníci poukazuje na nutnost předávat podobné zkušenosti takovou formou, aby dokázala zaujmout a zůstala člověku v paměti, což je jednou ze specializací spolku ZACHRAŇ ŽIVOT z. s.

Přesvědčením spolku ZACHRAŇ ŽIVOT z.s.

je, že v krizové situaci může být právě laik tím, kdo poskytne první pomoc a tím zachrání život, než přijede profesionální pomoc. Rychlá reakce a správné postupy mohou předejít vážným následkům a výrazně zvýšit šance na přežití a uzdravení.

„Disponujeme vlastní vzdělávací metodou, která je vhodná pro všechny věkové kategorie a využívá moderní technologie k propojení virtuálního světa se skutečností. Naše programy jsou přizpůsobeny různým věkovým skupinám a jsou navrženy tak, aby byly interaktivní a zábavné. Velkou pozornost věnujeme vzdělávání dětí a mládeže, protože věříme, že budoucnost spočívá v mladé generaci. Učíme je základům první pomoci, ale i jak správně komunikovat, rozhodovat a jednat pod tlakem. Tento komplexní přístup zajišťuje, že účastníci jsou připraveni čelit různým typům nouzových situací s jistotou a kompetencí,“ uvádějí tvůrci projektu Kocour Preventista.

Mimořádnou výhodu pak účastníci kurzů první pomoci mají nejen v získaném vzdělání, ale také v posílení vlastní schopnosti zůstat v krizové situaci klidný, což může být v dané chvíli rozhodující. Naučit se to může kdokoli — i vy.

Tagy: