
Desítky milionů korun dostávají ze státní kasy politické neziskovky
Desítky milionů korun dostávají ze státní kasy politické neziskovky. Kvůli svému hospodaření se stávají terčem kritiky. Podle některých politologů se z nich staly nástroje, kterými politické strany nepřímo financují svůj provoz. A samotné úřady připouštějí, že jim zákony příliš možností ke kontrole těchto organizací nedávají.
Organizace konferencí, seminářů nebo veřejných debat. Takový má být úkol think tanků, známých také jako politické neziskovky. „V Česku mají politické neziskovky často velmi logicky kontroverzní nádech. Fungují jako další rozměr financování politického subjektu, právě tím, že se tam dává příležitost stoupencům, partnerům či bývalým členům strany,“ uvedl pro CNN Prima NEWS politolog Jan Kubáček.
ČTĚTE TAKÉ: Rakušan si stanovil přísnou hranici do sněmovních voleb. Při nesplnění hrozí rezignací
Provoz takových politických institutů dotuje stát, jen za loňský rok na něj politické strany dostaly přes 45 milionů korun. „Ty instituty by měly být více známé a měly by skutečně pracovat. U řady z nich nevíme, jestli vůbec existují a co vlastně za peníze daňových poplatníků dělají,“ popsal své výhrady politolog Lukáš Valeš.
A právě to je trnem v oku některým stranám. Dlouhodobě to kritizuje třeba SPD. „Takzvané neziskové organizace s politickým programem jsou jen parazité přicucnutí na veřejné peníze,“ vyjádřil se v minulosti k tématu předseda hnutí Tomio Okamura.
I přesto má ale samotná SPD svou vlastní neziskovou organizaci – Institut svobody a přímé demokracie. „My žádnou neziskovku neprovozujeme. Každá strana si může zřídit institut, kde se pro veřejnost propaguje politický program. My kritizujeme politické neziskovky, ty proimigrační, genderové...,“ bránil se Okamura.
Máme svázané ruce, přiznává úřad
A třeba i Starostové odmítají, že by byl jejich institut vázán na hnutí. „Institut není úkolován hnutím, které ho založilo, a může být ve svých rozhodnutích autonomní,“ uvedla ředitelka institutu STAN Tereza Dundáčková.
Politické instituty příliš velké kontrole nepodléhají. Úřad, který má dohlížet na hospodaření politických stran, přiznává, že má svázané ruce. „Pokud jde jen o státní příspěvky, zákon příliš mnoho prostoru pro úřad nedává – jediné povinnosti se týkají zasílání na transparentní účet institutu a zákazu jejich využívání ve volební kampani,“ řekl Petr Vymětal z Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran.
Celkově stát na neziskové organizace rozdá z rozpočtu, jehož příjmy plynou především z daní a pojistného, ročně kolem 19 miliard korun.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: „Blbá blondýna“ se Spolu? Nevhodné, míní Valeš. Zkritizoval i polévání Decroix vodou