Za nenávistné projevy vůči transsexuálům a bisexuálnům i v soukromí budou lidé trestáni vězením. Počítá s tím zákon, který právě projednává norský parlament. Novela by zakazovala diskriminaci na základě pohlaví či genderové identity. Její součástí by také byly přísnější tresty pro obviněné z násilných trestních činů motivovaných genderovou identitou nebo sexuální orientací.
Změny v trestním zákoníku přichází v době, kdy Norsko zaznamenalo nárůst zločinů z nenávisti k LGBTQ+. „Ve skutečnosti se mi velmi ulevilo, protože nedostatek právní ochrany je pro trans lidi po mnoho let trnem v oku,“ uvedla pro Reuters Birna Rorslettová, viceprezidentka Asociace transsexuálů v Norsku.
Za srpnovým kyberútokem na norský parlament stálo Rusko, tvrdí ministryně zahraničí
Za srpnovým kybernetickým útokem na norský parlament stálo Rusko, uvedla v úterý norská ministryně zahraničí Ine Eriksenová Söreideová. Hackeři tehdy načas získali přístup do elektronické komunikace některých poslanců a jejich asistentů.
Norsko je jednou z nejliberálnějších zemí v Evropě pro LGBTQ+, což dokládá i fakt, že od roku 2016 bylo transsexuálům umožněno legálně změnit pohlaví bez lékařské diagnózy.
Podle ministryně spravedlnosti a veřejné bezpečnosti Monicy Maelandové jsou trans lidé exponovanou skupinou, pokud jde o diskriminaci, obtěžování a násilí. „Proto je bezpodmínečně nutné, aby ochrana před diskriminací nabízená trestními právními předpisy byla přizpůsobena konkrétním situacím, které nastanou,“ uvedla Maelandová.
Vyšší tresty pro obviněné z násilných trestů
Novela zakazuje diskriminaci na základě pohlaví, genderové identity nebo výrazu. V zákonu došlo ke změně také výrazu homosexuální orientace na sexuální orientace, což znamená, že bisexuálové i lesby a gayové budou před diskriminací chráněni. Lidé obvinění z násilných trestných činů mohou také dostávat přísnější tresty, pokud soudce rozhodne, že jejich činy byly motivovány něčí sexuální orientací nebo genderovou identitou.
Jak píše agentura Reuters, návrh zákona byl schválen ve druhém čtení bez hlasování poté, co jej minulý týden zákonodárci podpořili už v prvním čtení.
Norsko je jednou z nejprogresivnějších zemí v Evropě, pokud jde o LGBTQ+. Rovnost manželství, adopce pro rodiny osob stejného pohlaví a asistovaná inseminační léčba lesbických párů jsou legální od roku 2009. Země rovněž zakazuje diskriminaci LGBTQ+ v oblasti bydlení a zaměstnání. Podle webu Insider bylo Norsko čtvrtou zemí na světě, která v roce 1979 umožnila transsexuálům otevřeně sloužit v armádě.
Někteří však s pozměňovacími zákony nesouhlasí. Domnívají se, že ohrožují svobodu projevu. Jak ale vysvětlila agentuře Reuters Anine Kierulfová, odborná asistentka práva na univerzitě v Oslu, projevy musí splňovat mnoho kritérií, aby mohly být stíhány. „O chráněných skupinách můžete říci spoustu nenávistných věcí,“ podotkla. Pro stíhání musí být komentáře přímými útoky proti lidem LGBTQ+ nebo musí obsahovat jazyk, který je záměrně odlidští.