Norské úřady rozhodly, že množení některých psích druhů je v rozporu s národním zákonem na ochranu zvířat. Na zdravotní potíže takzvaných krátkolebých plemen upozorňují odborníci již celá desetiletí.
Norská společnost na ochranu zvířat přivítala rozhodnutí Okresního soudu v Oslu, který postavil množení některých psích plemen mimo zákon. Jde o anglického buldoka a kavalír King Charles španěla. Podle ochránců budou další plemena následovat. Jejich chov totiž odporuje ochraně zvířat. „Po mnohá desetiletí byli nelegálně množeni nemocní psi. Dochází tu k systematické a organizované zradě našich čtyřnohých přátel. Dnes bylo konečně rozhodnuto, že je to porušení zákona,“ uvádí organizace.
Kavalíři King Charles španělové trpí neurologickými obtížemi. Zdroj: Pexels
Zdravotní problémy těchto plemen jsou dlouhodobě známé – jde například o potíže s dýcháním, kožní infekce, potíže s kardiovaskulárním systémem či klouby, ale i vrozené defekty a vysokou úmrtnost štěňat. Studie kalifornských vědců odhalila, že angličtí buldoci již postrádají genetickou diverzitu, kterou plemeno potřebuje k přežití. Výzkumníci objevili, že více než osmdesát procent sledovaných psů vykazuje genetickou podobnost vyšší, než pokud by byli jejich rodiče sourozenci. Buldoci navíc ve velkém postrádají schopnost množit se bez použití umělého oplodnění.
Podle odborníků se bude zákaz rozšiřovat i o další plemena. Zdroj: Pexels
Podle odborníků budou na řadě i další plemena – především francouzští buldočci a mopsové. Soud totiž rozhodl, že množení brachycefalických (krátkolebých) plemen je kruté a jeho výsledkem jsou lidmi způsobené zdravotní potíže. Právě u buldoků, buldočků a mopsů jde například o to, že v podstatě nemají žádný nos, což znamená, že se jim špatně dýchá a přehřívají se. Kvůli své tělesné stavbě mají také potíže s nadváhou. I španělům ubližuje jejich nezvykle tvarovaná hlava, kvůli které dochází k tlaku na mozek a vzniku neurologického onemocnění syringomyelie.
Podobný zákaz platí již od roku 2014 i v Nizozemí, kde je zakázáno množit zhruba dvacítku krátkolebých plemen. Množit se zde smí jen psi, jejichž čenich dosahuje alespoň třetiny délky celé hlavy.