Když budete nosit respirátory a setkáte se s nakaženým koronavirem, do karantény nepůjdete. Pro CNN Prima NEWS to řekla šéfka pražské hygienické stanice Zdeňka Jágrová. To lze považovat za zcela novou informaci, co se ochrany proti šíření koronaviru týče. Otevírá ale i řadu otázek.
„Kupte si dvojkový respirátor. Bohatě vám stačí a nikdo vás do karantény nepošle. Maximálně půjdete na výtěr z krku po pěti dnech,“ řekla redakci Zdeňka Jágrová. „V minulosti byly zakázány trojkové respirátory, protože jich byl nedostatek a primárně mířily do zdravotnictví,“ dodala Jágrová s tím, že zákaz byl později zrušen.
Tato informace o přímé souvislosti s respirátory a možností vyhnout se karanténě doposud nezazněla. Zároveň se ale nabízí otázka, jak by hygiena byla schopna ověřit, že daný člověk respirátor skutečně nosil a zda pečoval o čištění jeho filtru tak, jak měl.
Podobně jako Jágrová se v pátek vyjádřil i vládní zmocněnec pro výzkum ve zdravotnictví a epidemiolog Roman Prymula, který ale hovořil konkrétně o dětech ve školách. „Pokud by do karantény mělo jít dítě ze třídy, kde se používají masky nebo respirátory, tak ostatní nepůjdou. Budeme to brát tak, že tady není riziko,“ uvedl Prymula na semináři o telemedicíně.
Argument s respirátorem použil už před dvěma dny premiér Andrej Babiš (ANO), který se setkal s nakaženou hlavní hygieničkou ČR Jarmilou Rážovou. „Nosím téměř všude respirátor FFP2, v místnosti bylo větráno, byly tam vysoké stropy,“ řekl premiér. Na rozdíl od něj ale do preventivní karantény kvůli Rážové zamířil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).
Počet nakažených v Česku nyní prudce stoupá. Země má v posledních dnech každý den rekordní přírůstky. Ve středu přesáhl hranici 600 a dostal se na 649. Ve čtvrtek ministerstvo zdravotnictví evidovalo 680 nových případů. Z nich bylo v Praze 168, z toho 68 mladých lidí, tři děti či 38 zahraničních turistů a pracovníků.