Tisková konference po jednání Poslanecké sněmovny
Nouzový stav v neděli končí. Vládním poslancům ANO a ČSSD se ve čtvrtek po celodenních rozpravách nepodařilo ve Sněmovně najít pro podporu nouzového stavu dostatek hlasů. Pro prodloužení se vyjádřilo pouze 48 poslanců.
„Není to dobrá zpráva pro nikoho z občanů. Potřebujeme to k efektivnímu zvládání krizové situace a potřebujeme to k razantnímu zakročení. Budeme samozřejmě hned aplikovat možnosti, které máme, ale nebudou tak efektivní,“ řekl po výsledcích jednání ministr zdravotnictví Jan Blatný.
Za nouzový stav od rána loboval i premiér Andrej Babiš a prosil opoziční poslance, aby ho podpořili. Babiš sám ale na tiskovou konferenci po jednání mezi novináře vůbec nedorazil.
„Pan premiér tady byl od rána a jednal a nepodařilo se najít shodu. On se nyní připravuje na zítřejší jednání vlády, tak abychom tu situaci zvládli,“ komentoval šéf poslanců ANO Jaroslav Faltýnek na dotaz CNN Prima NEWS absenci premiéra Andreje Babiše na tiskové konferenci po neprodloužení nouzového stavu.
Rozhořčení nad neprodloužením nouzového stavu vyjádřil i ministr vnitra Jan Hamáček. „Opoziční poslanci cynicky vsadili na to, že čím víc zavaří vládě, tím víc budou voliči důvěřovat opozici. Výsledkem bude chaos a nedůvěra v politiku jako celek,“ pustil se do opozice šéf ČSSD Jan Hamáček.
Vládní poslanci za to naopak nepodpořili doprovodná usnesení, která vládě ukládala spolupráci s opozicí. Jde například o opoziční pandemický plán.
„Pokud je tady navrženo usnesení, které je apelem a prosbou k veřejnosti, chovejte se zodpovědně a ohleduplně, tak mi teď vysvětlete, co to je. Říkáte těm lidem: Chovejte se jako ta banda v Teplicích,“ pustil se do vládních poslanců lidovec Marek Výborný.
Sněmovna na návrh KSČM požádala ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO), aby stanovil obecné podmínky krajské hygienické stanice k vyhlášení opatření podle zákona o ochraně veřejného zdraví. Ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) má projednat opatření, aby vojáci zůstali v nemocnicích a zařízeních sociální péče po dobu pandemického stavu. Pirátům se nepovedlo prosadit ani jedinou výzvu vládě.
Nouzový stav byl na území České republiky poprvé vyhlášen v březnu roku 2020. Už nyní se ale objevují reakce, že by se mohl znovu obnovit – minimálně pod tlakem hejtmanů.
Podle části opozice i odborníků není ale nouzový stav nutností a situace se může řešit i bez něj.
„Opatření, která cílí na epidemicky rizikové oblasti udělat půjdou,“ řekl CNN Prima NEWS advokát Ondřej Dostál. Uzavřené může podle něj i bez nouzového stavu zůstat téměř vše, záleží pouze na tom, jak precizně to ministr zdravotnictví zdůvodní. Právě to je podle advokáta Ondřeje Dostála klíčový problém dosavadních plošných opatření.
Konec kompenzačního bonusu?
Podle ministryně financí Aleny Schillerové je konec nouzového stavu i koncem vyplácení kompenzačního bonusu. „Máme ale připravené řešení,“ prohlásila Schillerová bez dalších podrobností.
O tom, co přesně se bude díl dál, bude už v pátek v poledne jednat vláda.