Nouzový stav zformoval nové dočaskáře z řad veřejnosti

Doba koronovirová přinesla více času, ať už na naši rodinu, úklid nebo odpočinek. Pro mnoho lidí se ale stala problémem, nemohou chodit do práce a vydělávat peníze. Krizi zaznamenaly i zvířecí útulky a azyly, kam lidé z neopodstatněného strachu, že jejich pes na ně přenese nákazu, začali vozit své domácí mazlíčky. Nyní se ale ozvaly i pozitivní zprávy. Z řad veřejnosti se začali formovat dočaskáři. To znamená, že se dobrovolníci dočasně ve svém domově starají o psy a kočky, které hledají nového majitele, až do doby, než ho naleznou.

Například azyl pro handicapovaná a týraná zvířata Handipet Rescue, který zaznamenal zvýšený počet zájemců o takzvanou dočasnou péči. „Do dočasné péče nám během jednoho víkendu odešlo 8 koček a nové nabídky stále přibývají," říká Nikola Burešová z Handipet Rescue. Díky tomu mohl azyl přibrat pod svá křídla například dvanáct kočičáků v nouzi.

Šťastný konec

O dočasnou péči se podle Handipet Rescue často hlásí lidé, kteří mají více času kvůli omezenému režimu v práci nebo lidé pracující z domova. Svůj nově nabytý volný čas využívají ve prospěch dobročinnosti. Velké štěstí měl třeba jejich svěřenec Julien. Jeho dočasní rodiče se nakonec rozhodli pro celkovou adopci, a tak se z domova dočasného stal domov trvalý. Julienovi je sedm let a trpí artrózou, proto musí brát prášky na bolest stejně jako člověk. Kvůli jeho věku a nemoci by mohl čekat na nové majitele i půl roku, ovšem díky dočasné péči, našel domov za polovinu času, protože jeho nová rodina si mohla vyzkoušet soužití s ním a zamilovat se.

Další, kdo hlásí zvýšení zájemců je i spolek Dočasky cz. a Dočasky DeDe. „Také jsme pocítili, že nárůst zájemců o dočasnou péči je větší, poslední měsíc se nám přihlásilo asi 10 lidí, můžeme tak přibrat další opuštěné pejsky, máme větší kapacity,“ říká Markéta z Dočasek DeDe.

Právě díky dočasným péčím se mohou azyly soustředit na záchranu více zvířat, nemluvě o tom, že pro psy i kočky je pobyt v domácím prostředí vždy příjemnější než v kotcích a větším počtu, i když se organizace snaží věnovat péči všem.

Co bude se zvířaty po uvolnění nouzového stavu?

„Dobrovolníci budou pokračovat dál. Myslím, že prostě objevili novou příležitost, která je předtím ani nenapadla a jsou pro ni nadšení. Dokonce si myslím, že s některými svěřenci se sžijí natolik, že už si je adoptuji natrvalo," říká Nikola.

Chcete se stát dočaskářem i vy? U nás naleznete návod přímo od těch povolaných

„Důležité je vybrat ke komu dát jaké zvíře. Každé zvíře je samozřejmě individuální a energické štěně potřebuje více pozornosti než psí senior. I na to se při výběru vhodného dočasného domova dbá. Ve výběru zájemců hraje roli více faktorů. Například to, zda zájemce bydlí v bytě nebo domě se zahradou, kolik času může se zvířetem trávit nebo jeho zkušenost se zvířaty," doplňuje Nikola.

A dále varuje: „Potenciální zájemci o adopci zvířete si také musí promyslet, jestli budou mít na psa či kočku čas také po uvolnění opatření až opět začnou chodit do práce. Je dobré si uvědomit, že pořízení čtyřnohého parťáka je na dalších několik let, nejen na období koronaviru, kdy je mnoho lidí doma.“

Venčení psů aktuálně kvůli omezením není možné, ale adopce nadále možné jsou.

Tagy: