Odborníci z Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) a Vojenského zpravodajství vydali doporučení, která mají českým sportovcům mířícím na zimní olympiádu v Pekingu poradit, jak používat technologie, aby byla jejich komunikace v Číně bezpečnější. Členové české výpravy si mají změnit hesla na všech elektronických zařízeních, také by měli používat aplikace se speciálním šifrováním.
Už ve čtvrtek odletí většina českých sportovců do dějiště olympijských her v Pekingu. Odborníci z NÚKIB a z Vojenského zpravodajství proto vypracovali materiál „Cestujte (kyber)bezpečně: doporučení pro cesty do zahraničí“.
Fiala a spol. vyhlásili bojkot olympiády v Číně. Dějiště her nikdo z vlády nenavštíví
Nikdo z vládních politiků se nezúčastní zimních olympijských her v Pekingu. Uvedla to mluvčí ministerstva zahraničí Lenka Do. O akcích, kterých se zúčastní čeští diplomaté včetně velvyslance, zatím nebylo rozhodnuto. Hry v Číně začnou 4. února.
Ten má českým olympionikům, ale i veřejnosti přiblížit základy kybernetické bezpečnosti a poradit jim, jak používat technologie, aby byla jejich komunikace v zahraničí bezpečnější.
„Doporučení jsme původně připravovali spolu s Vojenským zpravodajstvím pouze pro české olympioniky, ale na základě značného zájmu veřejnosti jsme se rozhodli materiál zveřejnit i pro ostatní zájemce a cestovatele. Doporučení jsou určená především pro cesty do zemí, ve kterých je ochrana údajů uživatelů na nízké úrovni,“ uvedl ředitel NÚKIB Karel Řehka.
Varování před oficiální aplikací
Dvoustránkový manuál má deset bodů, čtyři z nich se věnují přípravě před cestou, šest zbývajících pak tomu, jak dodržovat kyberbezpečnost během samotné cesty. Cestovatel by měl například do zahraničí vyrazit ideálně s „čistými“ zařízeními určenými pro konkrétní cestu, která neobsahují žádná osobní data či důležité uživatelské účty.
Měl by svá zařízení chránit novými hesly, během samotné cesty by měl využívat aplikace se šifrováním a nepřipojovat se na veřejné wifi sítě. Materiál zmiňuje i nebezpečí, které se skrývá ve stahování neznámých či zranitelných aplikací. Mezi ně aktuálně patří i oficiální aplikace olympijských her v Pekingu s názvem MY 2022.
Před ní varovali například kanadští vědci. Tým z univerzity v Torontu přišel s tím, že aplikace má vážné bezpečnostní nedostatky. Citlivé údaje uživatelů tak prý mohou snadno uniknout.