Nová kolektivní smlouva v NHL: Zámořští hokejisté se vrátí na olympiádu

Hokejista David Pastrňák

Nová kolektivní smlouva v NHL: Zámořští hokejisté se vrátí na olympiádu

Kolektivní smlouva v NHL byla prodloužena do září 2026. V pátek ji ratifikovali členové hráčské asociace NHLPA a Rada guvernérů NHL. Dohoda obou stran počítá s návratem hráčů nejlepší hokejové ligy světa na olympijské hry v letech 2022 v Pekingu a 2026 v Miláně a Cortině d'Ampezzo.

K tomu, aby se nejlepší hráči světa představili po odmlce v Pchjongčchangu (2018) po osmi letech znovu pod pěti kruhy, je ještě zapotřebí najít společnou řeč s Mezinárodním olympijským výborem (MOV) a Mezinárodní hokejovou federací (IIHF). Právě postoj NHL se ale podle všeho jeví jako nejdůležitější krok.

Potvrdil to i prezident IIHF René Fasel, jenž nepředpokládá, že by při vyjednávání mezi NHL a National Hockey League Players' Association (NHLPA) na straně jedné a MOV s IIHF na straně druhé měly nastat nějaké zásadní problémy. I když připustil, že bude třeba dořešit hlavně finanční náležitosti. Při poslední olympiádě byla totiž jedním z klíčových zádrhelů neochota MOV podílet se na nákladech spojených s dopravou, pojistkami a ubytováním hráčů z NHL.

„Nemyslím, že by dohodu mělo něco zhatit. Je před námi spousta výzev. Ale ve svém principu lze podle mého názoru říci, že když je to součástí kolektivní smlouvy, jde o velmi dobré zprávy pro mě osobně a zejména pro mezinárodní hokej jako takový,“ uvedl Fasel pro agenturu AP.

Každý si chce zahrát na olympiádě

Od olympijského turnaje a slavného triumfu českého týmu v Naganu 1998, kdy se hráči NHL představili pod pěti kruhy poprvé, nechyběli její zástupci na dalších čtyřech olympiádách. Celkem se za toto období let 1998 až 2014 zúčastnilo olympijských bojů 706 hráčů NHL, tedy v průměru 141 na jeden turnaj.

Ačkoliv šéf NHL Gary Bettman připomněl, že v případě Pchjongčchangu byla z různých důvodů většina klubů proti přerušení soutěže a uvolnění hokejistů na olympiádu, je zřejmé, že současný vývoj je dobrou zprávou i pro hráče samotné.

„Každý chce reprezentovat svou zemi. A každý si chce zahrát na olympiádě. Myslím, že jde o velkou věc, která je pro nás důležitá. Není to jen o nás a touze reprezentovat svou vlast, ale také o tom, že to zase pomůže k dalšímu rozvoji hokeje. Tenhle krok je skvělou zprávou pro hokej jako takový, pro fanoušky i pro nás, hráče. Jsme z toho nadšení,“ pochvaloval si útočník Bo Horvat z Vancouveru.

S hráči ze zámoří bude olympiáda o něco větší událostí

Rozhodnutí kvituje i zkušený útočník Caroliny Justin Williams. „Myslím, že jde o skutečně atraktivní záležitost, protože tím pomáháme růstu hokeje. A pro hokej je určitě dobře, když se v něm utkávají ti nejlepší hráči, které třeba za normálních okolností nemůžete vidět jako spoluhráče. Je to něco unikátního. Olympiáda je sama o sobě mimořádnou událostí. S hráči NHL to celé bude ještě o něco větší,“ řekl zkušený útočník Caroliny Justin Williams.

Současná kolektivní smlouva schválená v lednu 2013 měla vypršet v polovině září 2022. Díky jejímu prodloužení bude platná až do 15. září 2026. Platový strop pro příští ročník 2020/21 byl nastaven na 81,5 milionu dolarů, zůstane tak stejný jako v současné pozastavené sezoně. V dalších ročnících bude možné ho za určitých okolností navýšit. Zásadní bude, zda příjmy související s hokejem dosáhnou v dalších sezonách určitých hodnot.

Voráček: Nepřijet na dohrávku NHL by nebylo fér vůči spoluhráčům

Letošní sezona NHL by se i přes pandemii koronaviru měla nakonec dohrát. Podle posledních informací začnou 13. července kempy a hrát se bude za přísných hygienických opatření od 1. srpna v kanadském Edmontonu a Torontu. Hokejista Jakub Voráček, který už devátou sezonu nastupuje v dresu Philadelphia Flyers, do Ameriky odletí ve čtvrtek.

Bude navýšen minimální plat v NHL

V ročnících 2021/22 a 2022/23 bude zvýšen minimální plat v NHL, a to ze současných 700 tisíc na 750 tisíc dolarů ročně. Další tři sezony nato bude minimum nastaveno na 775 tisíc dolarů.

Maximální částka pro nováčky vybrané v draftech 2019, 2020 a 2021, která byla nastavena pro vstupní smlouvu na 925 tisíc dolarů ročně, se zvýší na 950 tisíc dolarů pro hráče vybrané v draftech 2022 a 2023. Hokejisté vybraní při draftech 2024 a 2025 pak budou moci obdržet až 975 tisíc, ti z výběru talentů v roce 2026 pak dokonce milion dolarů.

„Jde o zásadní dohodu, která mírní a odráží nejistotu, s níž se teď všichni potýkáme. Věřím, že jde o základ k tomu, aby pokračoval dlouhodobý růst naší ligy,“ prohlásil Bettman. „Dohoda je v této obtížné a nejisté době smysluplným krokem dopředu pro hráče, majitele i celý náš sport,“ uvedl výkonný ředitel NHLPA Donald Fehr.

Sezona NHL bude obnovena 1. srpna

Při netradiční podobě letošního draftu bude vylosována 10. srpna první pozice pro výběr a draft proběhne on-line 9. a 10. října. Obvyklá velká slavnostní akce, jež se měla uskutečnit v Montrealu 26. a 27. června, byla zrušena.

Vedení soutěže rovněž potvrdilo, že sezona přerušená 12. března pandemií koronaviru se dohraje v halách Rogers Place v Edmontonu a Scotiabank Arena v Torontu. Opět se rozběhne pěti zápasy 1. srpna, přičemž obě centrální místa budou využita pro kvalifikační série a následně i první dvě kola samotného play off. V Edmontonu se pak odehrají finálové série obou konferencí a závěrečné boje o Stanley Cup.

Tagy:
Peking dolar Olympijské hry NHL sezóna hokej olympijské hry zámoří Mezinárodní olympijský výbor Milán Cortina d'Ampezzo Mezinárodní federace ledního hokeje kolektivní smlouva