Nepřekážejte, nerušte, nepobíhejte, nedělejte nepořádek a hlavně po nás nechtějte žádné hračky. Tak by se dala shrnout pravidla pražského bistra Marthy's Kitchen, která našla spoustu kritiků, ale i zastánců. Lidé se shodují na tom, že jim pravidla v zásadě nevadí, kritizují hlavně jejich formulaci. Podle advokáta Jana Černého nelze předem stanovit pravidla, koho provozovatel pustí dovnitř a koho ne. Pravidla proto považuje za diskriminační.
„Nemám nic proti dětem v restauraci, ale ta kultura by měla být vyžadována,“ uvedl dotázaný muž v anketě CNN Prima NEWS. „Chápu, že děti mohou být hodně otravné, mám s tím zkušenosti. Ale musí se naučit fungovat v rámci celé společnosti a tím, že je budeme separovat do dětských koutků, se to prostě nenaučí,“ sdělila dotázaná žena.
Podobný názor má i zakladatelka iniciativy Děti jsou taky lidi Zdeňka Šíp Staňková. „Nemůžeme očekávat od dítěte, že bude schopné efektivně a zdravě regulovat svoje emoce a projevy až do věku pěti nebo osmi let,“ uvedla. „Nemám problém se samotným požadavkem, spíš mi přišla neuctivá formulace,“ doplnila.
ČTĚTE TAKÉ: Potraviny musí zlevnit. Stát zintenzivní kontroly výrobců a prodejců, sdělil premiér
Restauratéři ale o dětech na place vědí své. „Rodiče si chtějí v klidu vychutnat pivo či kafe a své ratolesti nechají volně pobíhat po restauraci. Může to být nebezpečné. Číšník je může polít třeba horkou vodou,“ vysvětlila své obavy obsluha jedné restaurace.
Zastropujte ceny potravin, vyzývá Nekulu opozice. Musíme šetřit, upozorňují koaliční partneři
Tlak na ministra zemědělství roste. Zatímco se Zdeněk Nekula (KDU-ČSL) snaží hledat viníky drahoty, zástupci zemědělců, potravinářů, obchodů i opozice ho vyzývají ke snížení DPH u potravin. Ta je u nás jedna z nejvyšších v Evropě. Nekula má ovšem toto opatření zatím jen „v šuplíku“.
Bistro přitom nikomu vstup nezakazuje a potvrdil to i jeho majitel. „Na svých webových stránkách jsme jen požádali o ohleduplnost k naší práci a u toho bychom rádi zůstali,“ sdělil Martin Petrák.
Zkušenosti s omezeními pro děti mají ale i jiní restauratéři. „Dříve jsme měli vstup od 18 let. Bohužel jsme však měli problém s českou obchodní inspekcí, protože ta to vyhodnotila jako diskriminaci,“ sdělil provozovatel dětské herničky David Salomon, který v minulosti působil v gastronomii.
Ve světe běžná praxe
Některým nadzvedl mandle hlavně bod č. 5: „Dítě by mělo být schopné jíst na takové úrovni, jak se v lepším podniku očekává.“ „Vnímám to jako velmi nešťastně napsané. Doporučil bych jim jinou formu, ale zároveň je to o obecné diskuzi, na co majitel právo má a na co už ne,“ řekl zástupce gastronomů v Asociaci malých a středních podníků a živnostníků ČR Luboš Kastner.
„Pokud už uvnitř někteří hosté ruší nadměrným způsobem, například hlukem či mezi stoly pobíhajícími dětmi, tak obsluha může zasáhnout třeba i vykázáním. Ale předem stanovit pravidla, koho provozovatel pustí dovnitř a koho ne, to považuji za krutou diskriminaci a to už je nepřípustné,“ uvedl advokát Jan Černý.
Ve světě je odmítání dětí ale běžnou praxí. Na bookingových službách některé hotely rovnou nabízejí pobyty, ze kterých jsou děti rovnou vyloučeny.
Podobná omezení nejsou ani u nás žádnou novinkou. I když provozovatelé podobných podniků na to jdou po Česku s humorem – třeba nápisem „pokud vaše děti budou zlobit, dáme jim dvojité espresso a řekneme pravdu o ježíškovi“.