Cestování v EU podle nových pravidel
Od 9. listopadu začala platit nová pravidla pro vstup do Česka. Týkají se jak Čechů vracejících se ze zahraničí, tak i cizinců mířících do Česka. Na takzvaném cestovatelském semaforu, který je nově sladěný v rámci Evropské unie, svítí v současnosti většina evropských zemí červeně.
Země na mapě, kterou chce ministerstvo zahraničí zveřejňovat každý pátek, budou mít vždy jednu ze tří barev jako na semaforu podle stupně covidového rizika. Většina států je nyní červená, což značí vysoké riziko šíření koronaviru. Semafor upravuje jak cestování do zahraničí, tak vstup cizinců do Česka.
Zelený Vatikán
Zelené budou země, které dostatečně testují a za poslední dva týdny v nich přibude na 100 tisíc obyvatel méně než 25 nových případů covidu a pozitivní budou méně než čtyři procenta testů. Cestující z těchto zemí mohou přijet bez nutnosti vyplnit příjezdový formulář a absolvovat PCR test nebo karanténu.
Petříček: Na semaforu v pondělí většina evropských zemí zčervená, zbytek bude oranžový
Od pondělí budou na takzvaném cestovatelském semaforu, který bude nově sladěn v rámci Evropské unie, označeny minimálně oranžovou barvou takřka všechny evropské země. Většina z nich bude dokonce červená, řekl na středeční tiskové konferenci ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD). Dosud bylo nutné absolvovat test na koronavirus nebo nastoupit do karantény pouze po přicestování ze Španělska, národní mapa cestovatele ale nebyla od září aktualizována.
Z evropských zemí se to zatím týká jen Vatikánu, jeho občané tak mohou cestovat bez jakýchkoliv omezení. Z mimoevropských států se může do ČR bez testů nebo karantény cestovat ze Singapuru, Japonska, Jižní Koreje, Nového Zélandu, Thajska a Austrálie.
Test z oranžových států jen pro pracující a studenty
Oranžová značí střední riziko. Cestující z těchto zemí mohou přijet bez nutnosti vyplnit příjezdový formulář. Negativní výsledek testu ale budou muset předložit dlouhodobí zahraniční pracovníci nebo studenti při vstupu na pracoviště, respektive do vzdělávací instituce. Jinými slovy test musí absolvovat cizinci, kteří v Česku pracují nebo chodí do školy.
Výjimku mají ale pendleři, kteří na PCR test nemusí. Od pondělka do oranžové skupiny zemí patří Německo, Estonsko, Lotyšsko, Litva, Švédsko, Finsko, Norsko, Island, Dánsko, Řecko a Kypr.
Většina Evropy je červená
Cestující z červených zemí, které představují nejvyšší epidemické riziko, musí před vstupem do Česka předložit vyplněný příjezdový formulář a poté absolvovat PCR test nebo strávit 10 dní v karanténě. Týká se to i Čechů, kteří by chtěli někam vyrazit.
Máme negativní test, hurá k moři. Češi se vrhají na last minute zájezdy
Zájem o cestování do zahraničí na poslední chvíli se mezi Čechy v posledních týdnech zvýšil. Oblíbené destinace na last minute dovolenou jsou například Egypt nebo Tunisko. Tyto dovolené jsou často spojené s negativním testem na koronavirus, uvedl mluvčí Student Agency Aleš Ondrůj.
Bez nutnosti absolvovat test po návratu z červeně označených zemí budou nadále možné cesty na maximálně 12 hodin, výjimka platí také pro přeshraniční pracovníky a studenty. Do červené skupiny spadají kromě Česka všichni naši sousedé kromě Německa, Francie, Španělsko nebo třeba Velká Británie.
Nové podmínky pro Bavorsko
Cestující se ale budou muset dál řídit vnitrostátními koronavirovými opatřeními zemí, do nichž se chystají. Například Bavorsko od pondělí ruší pro české občany výjimku pro cestování s negativním testem na koronavirus. Povinná bude desetidenní karanténa, po pěti dnech ji bude možné ukončit negativním testem na COVID-19.
Výjimka bude platit pro tranzit, mezinárodní dopravu, malý příhraniční styk, návštěvy nejbližší rodiny nebo střídavou péči o dítě. U pendlerů zůstávají stejné podmínky jako dosud, tedy pravidelné testování.
Cestovatelský semafor k 9. listopadu Zdroj: Ministerstvo zdravotnictví