S novými auty přibývá čím dál více kontrolek. Některé znamenají závažnou poruchu, jiné upozorňují na aktivní nebo nefunkční systém. Vyznat se v nich je složité i pro zkušené řidiče. S jakými se nově můžeme setkat v moderních vozech?
Každý řidič se dozajista setkal někdy s tím, že se na přístrojové desce rozsvítila nějaká kontrolka, a to nejen při startování. Ať už šlo o nedostatek paliva či oleje nebo o zvýšenou teplotu chladící kapaliny, podle ikonky bylo poměrně snadné určit, o co přesně se jedná. V dnešních autech je to už ale složitější. Objevují se nové a nové elektronické systémy, pro které automobilky vytvářejí speciální kontrolky.
K TÉMATU: Neznalost kontrolek může přinést poškození auta i nehody. Při kterých zbystřit?
Stále ale platí, že podle barvy lze poznat závažnost dané závady. Zelená, případně modrá, znamená aktivaci určitých funkcí, například bezpečnostních asistentů, omezovače rychlosti či světel. Pokud svítí oranžově, jde o varování, že něco není v pořádku, popřípadě je něco nefunkční a je potřeba to zkontrolovat, nicméně je možné pokračovat v jízdě. To ovšem neplatí ve chvíli, kdy kontrolka svítí červeně. Jde totiž o poruchu, u níž je často nutné zastavit vozidlo kvůli bezpečnosti či zabránění větším škodám.
Většinou jde z piktogramů poměrně dobře zjistit, na co nás auto upozorňuje, v některých vozech se dokonce objeví na palubním počítači zpráva o závadě, obzvláště u těch s digitálním přístrojovým štítem. Pojďme se podívat na kontrolky, se kterými se můžeme u nových automobilů setkat.
Pozor na únavu
Jedna z nových kontrolek vyobrazuje šálek s horkým nápojem. Neznamená to, že by auto poznalo příliš vysokou teplotu vámi zakoupeného pití. Jde o upozornění na únavu řidiče, čímž vám vůz dává znamení, že byste si měli dát pauzu.
Bezklíčový systém
U moderních vozů se můžete setkat také s ikonkou klíče s přidruženým piktogramem signálu. Jde o závadu spojenou s bezklíčovým systémem. Klíč buď nebyl detekován, nebo došlo k selhání zařízení.
Mrtvý úhel
Tato kontrolka vypadá jako informování o párování vozů přes Bluetooth, nicméně naopak varuje, aby k žádnému spojení nedošlo. Samozřejmě k tomu fyzickému. Jde o sledování mrtvého úhlu, které se rozsvítí ve chvíli, kdy máte v úmyslu vjet do pruhu, v němž je v blízkosti jiný účastník provozu a hrozí srážka.
Sledování jízdních pruhů
Podobnou funkci má i kontrolka s vyobrazenou silnicí. U některých výrobců se liší tím, že je na ní ještě navíc auto. Význam je ale stejný, jde o sledování jízdního pruhu. Pokud svítí oranžově, je neaktivní, a to z důvodu selhání systému, případně špatné viditelnosti pruhů a nebo při deaktivaci řidičem. V opačném případě svítí zeleně.
Tlak v pneumatikách
Připomíná vařící kotlík a v každém případě ji nevidíme rádi. Ano, je to kontrola tlaku v pneumatikách, která se hlavně v zimě rozsvěcuje kvůli kolísavému nahuštění kol z důvodu nízkých teplot. Na druhou stranu můžete díky ní včas odhalit poškození pneumatiky. Některé vozy jsou opatřeny přímým měřením tlaku, tudíž lze hodnoty sledovat na palubním počítači.
Adaptivní tempomat
S touto kontrolkou se setkáte u vozů s adaptivním tempomatem. Pokud svítí oranžově, systém není v takové chvíli k dispozici, jelikož radar je pravděpodobně znečištěný.
Sešlápněte brzdový pedál
S adaptivním tempomatem se pojí i tento varovný ukazatel. Nejde o upozornění na nevhodnou obuv, ale na nutné sešlápnutí brzdového pedálu, jelikož systém nedokáže dostatečně zbrzdit vůz. Pokud svítí zeleně, je to proto, že je potřeba pro řazení automatické převodovky šlápnout na brzdu.
eCall
V nových vozech je povinný systém tísňového volání eCall. Tlačítko najdete na stropě v přední části auta. V případě jeho poruchy se rozsvítí oranžové SOS.
Brzdový asistent
Povinně musí být součástí osobních vozidel i automatický brzdový asistent. Jednotliví výrobci jej označují různě. Můžete se setkat s názvem Front Assist, Active Safety Brake nebo Sensor Brake Support. Ve chvíli, kdy svítí oranžově, je funkce samočinného brzdění nedostupná. Červené zbarvení znamená, že systém detekuje možnou kolizi.
Bezpečný odstup
A v případě, že uvidíte tuto kontrolku, znamená to, že vzhledem ke své rychlosti nemáte dostatečný odstup od vpředu jedoucího vozu, takže hrozí srážka.
Jet jako želva
Svítí-li na palubní desce obrázek želvy, neznamená to, že jedete pomalu, ale značí to problém s vysokonapěťovou baterií. Ten může být způsoben nízkou teplotou akumulátoru nebo nedostatečnou úrovní nabití, a to z důvodu dlouhodobého ignorování indikátoru nabíjení. Ve výsledku pak pojedete opravdu pomalu, jelikož systém omezí výkon, aby ochránil baterii.
MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Polovina aut na Plzeňsku neprošla kontrolou navzdory platné STK. Řidičům hrozí tučné pokuty