Po vládních prázdninách mají ministři projednat nový zákon zahrnující změny v českých občanských průkazech. Mají do nich přibýt biometrické údaje, jak je známe z pasů. Kromě fotografie by měl průkaz obsahovat nově dva otisky prstů a bezkontaktní čip s anténou. Chybět naopak bude rodné číslo.
Posílení bezpečnostních prvků na občanských průkazech má být součástí protiteroristických opatření Evropské unie. Na změny se už nyní podle všeho připravuje i Státní tiskárna cenin.
Rodné číslo jako anomálie z období Československa?
„Je zde vlajka EU, znak biometrie. My do té občanky musíme vpravit bezkontaktní čip s anténou,“ uvedl pro Českou televizi ředitel Státní tiskárny cenin Tomáš Hebelka.
„Identifikace osob sama o sobě probíhá skrze jméno a příjmení, datum narození a místo trvalého pobytu. Identifikátor rodného čísla je de facto pozůstatkem, anomálií z období Československa,“ vysvětlil náměstek ministra vnitra pro legislativu Petr Mlsna, který již dříve označil rodné číslo za přežitek.
Právě průkazy totožnosti jsou prvními doklady, do nichž by se rodná čísla měla přestat zapisovat jako hlavní identifikátor. Následovat mají v tomto ohledu postupně další. Jako identifikátor by v budoucnu mohlo sloužit číslo průkazu, z něhož na rozdíl od rodného čísla nelze vyčíst další osobní údaje.
Součást protiteroristických opatření
Připravovaný zákon by měl podle dřívějších informací začít platit příští rok v srpnu, kdy vstoupí v platnost evropské nařízení o biometrice. Nařízení navrhla Evropská komise v roce 2018 v rámci údajných protiteroristických opatření. Avizovaným cílem má být znesnadnění padělání dokladů a jejich zneužití pro vstup do EU ze třetích zemí.
V Česku existuje takzvaná eObčanka. Průkaz s kontaktním elektronickým čipem umožňuje on-line prokazování totožnosti a uložení kvalifikovaných a autentizačních certifikátů. Lze díky ní například i vyzvednout léky na předpis. O její funkce však zatím není velký zájem a chybí větší povědomí veřejnosti. Ministerstvo vnitra od září plánuje na podporu eObčanek další kampaň.