reklama

Novinka v tunelu Blanka? Systém pro neztracení signálu navigace příliš nefunguje

Možná to znáte – vjedete do tunelu a navigace ztratí signál. Navigace a tunely si obvykle moc nerozumějí. Nepříjemné je to zvláště v situacích, kdy má tunel více výjezdů a vy jste tak v podzemí odkázáni na svůj orientační smysl. Konec bloudění se snaží zajistit v pražském tunelu Blanka, kam signál navigace přivedli. Jenže při našem testu novinka příliš neobstála.

reklama

Blanka je nejdelší silniční tunel v Česku a první, ve kterém by měla navigace fungovat. Je zde totiž potřeba. „Zrovna jsem tady včera jel a je nepříjemný, když ta šipka zmizí,“ sdělil jeden z řidičů. „Obvykle spoléhám na navigaci, takže jsem nedávala pozor a přejela,“ dodala další účastnice silničního provozu.

Blanka je specifický tunel, kde je hned několik výjezdů a nefungující navigace vás tak může zavést na různá místa. Proto technici v noci namontovali do tunelu nenápadné krabičky. „Pomocí kabelu přenášíte GPS signál do takzvaného opakovače, který je umístěn uvnitř tunelu. Ten dokáže přenést informaci o GPS souřadnicích právě do vašeho vozu,“ vysvětlila mluvčí Technické správy komunikací hlavního města Prahy Barbora Lišková.

Systém je v pilotním režimu

Praxe ovšem ukázala, že opatření pro funkčnost navigace příliš nefunguje. Podle ní se auto štábu CNN Prima NEWS vůbec nepohnulo. Přitom ujelo 300 až 400 metrů, možná i více. Navigace se zkrátka chovala, jako by v tunelu žádná novinka za 1,5 milionu korun nebyla, a od vjezdu až po výjezd ukázkově stávkovala.

Liškové jsme se proto zeptali, zda štáb měl „smůlu“. „Možná jste jeli jinou rychlostí, než se ta mapa přepočítávala a nezabralo to,“ sdělila.

Pravdou je, že systém je zatím v pilotním provozu, čeká ho měsíční testování a možná montáž dalších vysílačů.

K tématu

Další hlavní zprávy

360°

Poslanec Nacher: Vzdělání nevykompenzujeme penězi, pojďme se bavit o letních školách

Poslanec Nacher: Vzdělání nevykompenzujeme penězi, pojďme se bavit o letních školách

Ve sporu premiéra Andreje Babiše (ANO) s ministrem školství Robertem Plagou (za ANO) o úředních maturitách se poslanec Patrik Nacher (za ANO) nestaví ani na jednu stranu. V pořadu 360° Pavlíny Wolfové na CNN Prima NEWS však uvedl, že resort školství neprokazuje v otázce návratu žáků do škol dostatek předvídavosti. „Vzdělání se vykompenzovat penězi nedá, pojďme se bavit o formách letních škol,“ uvedl.

360°

Kubek hejtmanům: Zatlačte na vládu, jinak se budeme v pandemii plácat do léta

Kubek hejtmanům: Zatlačte na vládu, jinak se budeme v pandemii plácat do léta

Hejtmani by měli zatlačit na vládu, aby přijala efektivní opatření mířící mimo jiné na otevřené továrny a velké firmy. Jinak hrozí, že se Česko bude v epidemii soužit klidně až do léta. V pořadu 360° Pavlíny Wolfové to prohlásil prezident České lékařské komory Milan Kubek. „Povolíme demonstrace arogantních ignorantů, kteří na sebe plivou na náměstí, a přitom nezavřeme podniky. Neměli jsme vůbec rozvolňovat,“ řekl také.

Část firem porušuje opatření. Nutí zaměstnance chodit do práce navzdory nákaze
Není myška jako myška. Některá zvířata se ve zverimexech prodávat nesmí, jiná ano
reklama
reklama
O pacienty ať se stará primář Volný, my si bereme volno, zlobí se zdravotníci

Zdravotnictví

Domácí zpravodajství

Zasloužené odměny za boj s covidem. Dostanou je zdravotníci i sociální pracovníci
Další neshody ve vládě: Plaga nesouhlasí s Babišovým návrhem na úřední maturity
Další články
reklama
reklama