reklama

Novinka v tunelu Blanka? Systém pro neztracení signálu navigace příliš nefunguje

Možná to znáte – vjedete do tunelu a navigace ztratí signál. Navigace a tunely si obvykle moc nerozumějí. Nepříjemné je to zvláště v situacích, kdy má tunel více výjezdů a vy jste tak v podzemí odkázáni na svůj orientační smysl. Konec bloudění se snaží zajistit v pražském tunelu Blanka, kam signál navigace přivedli. Jenže při našem testu novinka příliš neobstála.

reklama

Blanka je nejdelší silniční tunel v Česku a první, ve kterém by měla navigace fungovat. Je zde totiž potřeba. „Zrovna jsem tady včera jel a je nepříjemný, když ta šipka zmizí,“ sdělil jeden z řidičů. „Obvykle spoléhám na navigaci, takže jsem nedávala pozor a přejela,“ dodala další účastnice silničního provozu.

Blanka je specifický tunel, kde je hned několik výjezdů a nefungující navigace vás tak může zavést na různá místa. Proto technici v noci namontovali do tunelu nenápadné krabičky. „Pomocí kabelu přenášíte GPS signál do takzvaného opakovače, který je umístěn uvnitř tunelu. Ten dokáže přenést informaci o GPS souřadnicích právě do vašeho vozu,“ vysvětlila mluvčí Technické správy komunikací hlavního města Prahy Barbora Lišková.

Systém je v pilotním režimu

Praxe ovšem ukázala, že opatření pro funkčnost navigace příliš nefunguje. Podle ní se auto štábu CNN Prima NEWS vůbec nepohnulo. Přitom ujelo 300 až 400 metrů, možná i více. Navigace se zkrátka chovala, jako by v tunelu žádná novinka za 1,5 milionu korun nebyla, a od vjezdu až po výjezd ukázkově stávkovala.

Liškové jsme se proto zeptali, zda štáb měl „smůlu“. „Možná jste jeli jinou rychlostí, než se ta mapa přepočítávala a nezabralo to,“ sdělila.

Pravdou je, že systém je zatím v pilotním provozu, čeká ho měsíční testování a možná montáž dalších vysílačů.

K tématu

Další hlavní zprávy

360°

Odborníci: Neočkujme děti, nejsou ohrožené covidem. Pravděpodobnější je, že se utopí

Odborníci: Neočkujme děti, nejsou ohrožené covidem. Pravděpodobnější je, že se utopí

Děti pod 12 let nejsou ohrožené koronavirem, neočkujme je, shodli se v pořadu 360° televize CNN Prima NEWS biochemik Zdeněk Hostomský a chirurg Šimon Reich. Ten zdůraznil, že větší pravděpodobnost je, že se dítě utopí nebo zemře při autonehodě, než že se stane obětí nemoci COVID-19. Odborníci si také myslí, že by mladým mezi 16 a 18 lety měli dávat souhlas s vakcinací rodiče.

Anglie nedokázala vyzrát na Skoty. Díky ostrovní plichtě Češi nadále vedou skupinu
Dva mrtví po úniku nebezpečné látky z plzeňské čističky. Další dva jsou ve vážném stavu
Krvácející Schick opět udeřil. Proti Chorvatům vystřelil remízu, osmifinále je blízko
reklama
reklama
Nech se očkovat, vyzval Zeman Klause. Proti pofidérní nemoci ne, reagoval exprezident

Václav Klaus

Domácí zpravodajství

Dlouho jsi nebyl v Chile, řekl prezident Zeman a daroval Klausovi pero
Další články
reklama
reklama