
Odpolední Zprávy 25/02/2020: Koronavirus_zahraničí
Koronavirem se nakazilo už přes osmdesát tisíc lidí. Ministerstvo zahraničí varuje před návštěvami některých italských regionů. Británie občanům vracejícím se z Itálie nařídila ohlašování. USA a Jižní Korea omezí vojenská cvičení. Jihokorejci chtějí otestovat 215 tisíc členů tamní církve. V hotelu na Tenerife, kde byla potvrzena nákaza a jsou testováni hosté, se nachází šest Čechů.
Čínské úřady podle agentury Reuters v úterý hlásily 508 nových případů nákazy nemocí COVID-19 způsobené novým koronavirem.Čína také informovala o 72 dalších obětech, z nichž 68 bylo evidováno ve městě Wu-chan, epicentru infekce. Co se týká 150 hlášených nových obětí o den dříve, šlo o pokles, nově nakažených bylo naopak hlášeno o téměř stovku více. Aktuální statistiky podle analytického serveru Worldometer:
- Celkový počet nakažených: 80 419, z toho 77 666 v pevninské Číně
- Celkový počet úmrtí: 2711 z toho 2664 v pevninské Číně
- Celkový počet uzdravených: 27 909
- Minimálně jeden případ nákazy nemocí COVID-19 potvrdilo 36 států a oblastí (a navíc mezinárodní loď Diamond Princess zakotvená v Japonsku s 691 případy)
Zasedání Bezpečnostní rady státu
Bezpečnostní rada nedoporučuje kvůli koronaviru cesty do Lombardie a Benátska v Itálii, řekl Babiš. Lidé by měli zvážit, zda vůbec jezdit do ciziny.
Alžírsko hlásí prvního nakaženého novým koronavirem. Je jím Ital, který do země přijel v polovině února, uvedl s odkazem na státní televizi Reuters. V Itálii počet obětí koronaviru rychle stoupá. V Trevisu podlehla nákaze 76letá žena. Počet obětí tak stoupl na 11 lidí.
Rumunsko informaci o prvním nakaženém popírá
Rumunské úřady popřely, že by se v zemi objevil první potvrzený případ koronaviru. ‚‚Nemáme žádné případy s pozitivními testy na koronavirus v Rumunsku. Až dosud tu máme pouze negativní výsledky testů,‘‘ řekl agentuře Reuters náměstek ministra zdravotnictví Andrei Baciu.
Aktuální informace k šestici Čechů převezených na Bulovku.
Testům na nový typ koronaviru způsobující nemoc Covid-19 se dnes podrobilo 11 českých studentů vysokých škol, kteří přiletěli z Íránu. U šesti z nich už testy nákazu vyloučily, dalších pět na výsledky ještě čeká.
V Itálii zemřeli další tři lidé nakažení novým koronavirem, počet obětí tam tak stoupl na 10. Nakažených je v Itálii už 322, zejména na severu země.
Rumunsko potvrdilo první případ koronaviru v zemi. Nakažený se před třemi týdny vrátil z Itálie, uvedl Reuters s odvoláním na místní televizi. První případ nákazy hlásí i Katalánsko.
Den po propocené tiskové konferenci oznámil íránský náměstek ministra zdravotnictví, že má koronavirus
Iraj Harichi se ještě včera potil na tiskové konferenci. Dnes oznámil, že u něj byla potvrzena nákaza koronavirem a je v domácí karanténě. ‚‚Od včerejška mám horečku. První test se ukázal jako pozitivní včera v noci. Od té doby jsem na izolaci. Před několika minutami mi oznámili, že i další test byl pozitivní. Začínám se léčit,“ řekl íránský náměstek ministra zdravotnictví ve videu.
Ministerstvo zdravotnictví požádalo správu hmotných rezerv o nákup desetitisíců roušek
Ministr zdravotnictví požádal Správu státních hmotných rezerv (SSHR), aby v souvislosti s koronavirem, nakoupila desetitisíce kusů roušek za desítky milionů korun. Správa nyní čeká na specifikaci a technické upřesnění od ministerstva, které by měla získat do několika dnů, poté co nejrychleji vypíše veřejnou zakázku, řekl předseda SSHR Pavel Švagr.
‚‚Pak je ale otázka, jestli v tu chvíli budou na trhu a zda to bude jednorázové nebo postupné dodání. Přibližné počty kusů v požadavku ministerstvo uvedlo, jsou to větší desetitisíce. Je to víc položek, ale dominantní jsou různé druhy roušek, mezi nimiž jsou i ty s respirátory,“ uvedl Švagr. Podle něj se může ještě požadavek upravit po čtvrtečním zasedání Ústřední epidemiologické komise.
Na jihu Čech je v preventivní karanténě kvůli koronaviru 20 lidí
Jihočeští hygienici nařídili preventivní domácí karanténu pro dvě desítky lidí, kteří se vrátili z oblastí, v nichž se objevila nákaza koronavirem. Jsou mezi nimi i turisté, kteří přijeli z Itálie. U nikoho na jihu Čech se neobjevilo podezření na nemoc COVID-19. Lidé v karanténě by neměli opouštět své domovy. Domácí karanténa trvá dva týdny.
Hygienici nabádají všechny, kdo se vrátí z míst zasažených koronavirem, aby se přihlásili. „Rovněž zjišťujeme u poboček cestovních kanceláří, zda jejich zájezdy nebyly v těchto dnech v rizikových oblastech,“ uvedla za jihočeské hygieniky Jitka Luňáčková.
V domácí karanténě zůstane i 11 českých studentů, kteří dnes přiletěli z Íránu
Testům na nový typ koronaviru Covid-19 se dnes podrobilo 11 českých studentů vysokých škol, kteří přiletěli z Íránu. Z pražského letiště byli převezeni do Nemocnice Na Bulovce k odběru vzorků, na výsledky se zatím čeká. Protože nemají žádné příznaky, budou v domácí karanténě, řekl ČTK vedoucí tiskového oddělení nemocnice Filip Řepa.
Vyjádření Adama Vojtěcha a Andreje Babiše k současné situaci koronaviru.
„Není důvod panikařit a zakazovat hromadné akce, je ale na místě obezřetnost,“ řekl ke koronaviru Vojtěch. V Rakousku jde o izolované případy, dodal.
Prvního pacienta, u kterého testy potvrdily koronavirus, hlásí Švýcarsko. Uvedl to na svém webu bulvární deník Blick s odvoláním na vládu.
Írán přiznal 16 obětí koronaviru, nemocný je i náměstek ministra
Írán dnes ohlásil další tři úmrtí na nový koronavirus. V zemi od minulého týdne zemřelo podle agentury Reuters 16 lidí a úřady potvrdily 95 případů nákazy. Je to ale oficiální údaj, neoficiální zdroje hovoří až o pěti desítkách obětí. Polooficiální agentura ILNA oznámila, že mezi nakaženými je také náměstek ministra zdravotnictví. Mezi nakaženými je také poslanec za Teherán Mahmúd Sádeghí. „Mám pozitivní test na koronavirus... Nezbylo mi moc naděje, že můj život na tomto světě bude pokračovat,“ napsal na twitteru.
Na pražském letišti dnes zajistili šest Čechů, kteří ráno přicestovali z Íránu, kde je zvýšený výskyt nového koronaviru. Nyní je čeká preventivní vyšetření v Nemocnici Na Bulovce, příznaky nemoci žádný z pasažérů nevykazoval.
Premiér Babiš svolal Bezpečnostní radu státu. Podle ministra zdravotnictví jsou na koronavirus nemocnice připraveny
Nemocnice v České republice jsou na případný výskyt koronaviru připraveny, zatím v ČR není, riziko ale existuje. Novinářům to dnes při návštěvě benešovské nemocnice řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Vzhledem k existujícímu riziku je podle něj nutné, aby byla zdravotnická zařízení koordinována. V ČR bylo dosud na koronavirus testováno 86 lidí a všechny vzorky byly negativní.
Kvůli novému koronaviru se dnes večer sejde Bezpečnostní rada státu. Do Strakovy akademie ji svolal premiér Babiš.
Nový typ koronaviru z Číny bude ve čtvrtek řešit i Ústřední epidemiologická komise. Ta se naposledy sešla v roce 2014 kvůli ebole. Zasedala také kvůli prasečí a ptačí chřipce. Jejím úkolem jako stálého pracovního orgánů vlády je předkládat vládě zprávy o vývoji epidemie a doporučovat opatření.
Epidemie drží Číňany doma, kupují hry, knihy i kondomy
Stamiliony Číňanů se kvůli epidemii nového typu koronaviru drží ve svých domovech a nudu se snaží zahnat pomocí internetových nákupů. Velký nárůst vykazují objednávky videoher, podložek na jógu, knih i kondomů. Informuje o tom dnes agentura Reuters.
Některé čínské internetové obchody zjišťují, že mezi nejprodávanější zboží se nyní dostávají méně obvyklé produkty. Mezi deset nejprodávanějších položek u společnosti Pinduoduo nyní patří potřeby pro stříhání vlasů a kondomy. Firma JD.com zase hlásí prudký nárůst potřeb pro pečení. Firma Alibaba zaznamenala nárůst o 250 procent u podložek na jógu a veslovacích trenažérů.
V postižených regionech Itálie dochází roušky a dezinfekce
Nejpřísnější opatření kvůli šíření koronaviru dál platí v regionech Lombardie, Benátsko, Piemont, Emilia Romagna, Furlánsko-Julské Benátky, Ligurie a Trident-Horní Adiže na severu země. Jsou tam uzavřené školy, muzea, divadla a kina, někde nefungují ani restaurace a bary, nesmějí se konat akce s velkým množstvím účastníků včetně sportovních. Podle agentury ANSA zůstanou školy v postižených regionech uzavřené nejméně do 15. března. O víkendu se nekonaly ani zápasy první fotbalové ligy, podle ministra sportu Vincenza Spadafory zřejmě další utkání zrušena nebudou, na stadionech se však bude hrát bez diváků.
Student z turínské univerzity pro zpravodajství televize Prima uvedl, že se regionem šíří panika „roušky a dezinfekce jsou vyprodané, v některých supermarketech jsou prázdné regály a všechny školy v regionu jsou zavřené. Měl jsem mít dnes jednu zkoušku a další za dva dny, ale odložily se, tak jsem odjel domů do města Ceva (necelých 130 km jižně od Turínu). Tady jsou lidé zatím relativně v klidu“.
Bílý dům požádal o mimořádné finance pro boj s koronavirem
Bílý dům požádal Kongres o mimořádných 1,8 miliardy dolarů (42 miliard korun) na řešení epidemie nového koronaviru. Informoval o tom list The Washington Post. Žádost zahrnuje 1,25 miliardy dolarů pro ministerstvo zdravotnictví a sociální péče a také požadavek moci použít 535 milionů dolarů vyčleněných původně na boj s ebolou.
Kraj bude v Brně kvůli koronaviru více hlídat linky z Bergama
Na letišti v Brně se od středy zvýší nad rámec dosavadních opatření dohled u linky z italského Bergama, důvodem je to, že se v Itálii šíří koronavirus. Novinářům to dnes po zasedání krajské bezpečnostní rady řekl hejtmanův náměstek Roman Hanák (ČSSD). Podle něj bude k dispozici lékař pro cestující s možnými potížemi, zaměstnanci letiště dostanou ochranné pomůcky. Záchranná služba bude mít připravený speciální tým. Z Bergama do Brna létá jedno letadlo ve středu a druhé v neděli.
Situace v hotelu pod karanténou na Tenerife, kde je šest českých turistů
V hotelu na kanárském ostrově Tenerife, kde španělské úřady kvůli potvrzené nákaze koronavirem u jednoho z hostů nařídily karanténu, je i šest českých turistů včetně jednoho dítěte. Pět z nich odletělo na ostrov v pondělí a mělo se vrátit 6. března. Jedna turistka tam odcestovala už dříve. Zda se budou v plánovaném termínu moci vrátit, není zatím jasné. Podle předběžných informací by karanténa měla trvat 14 dní. Podle dostupných informací se lidé mohou volně pohybovat po hotelu, ale celý objekt je pod policejním dohledem.
První potvrzený případ nakažení novým koronavirem oznámilo Chorvatsko. Podle vlády jde o mladíka ze Záhřebu, který se vrátil z návštěvy Milána.
Rakousko má první dva potvrzené případy nákazy koronavirem
Rakousko má první dva potvrzené případy nákazy koronavirem. U dvou pacientů, kteří jsou v karanténě v nemocnici v tyrolské metropoli Innsbrucku, potvrdila přítomnost viru první i druhá série testů. Oba pacienti mají lehkou horečku. Podle APA nejméně jeden z nich pochází z Lombardie na severu Itálie, list Tiroler Tageszeitung s odvoláním na hejtmana Plattera uvedl, že jsou z Itálie oba, dlouhodobě ale žijí v Innsbrucku.
Jedna z nejnovějších informací příšla ze Španělska, kde v jednom z hotelů (H10 Costa Adeje Palace) na ostrově Tenerife, největším ze sedmi Kanárských ostrovů, mají být podle španělského deníku El Pais testovány stovky hostů po potvrzení prvního případu nákazy v resortu. ČTK s odkazem na agenturu Invia informovala, že v inkriminovaném hotelu se nachází šest Čechů.
H10 Costa Adeje Palace na Tenerife
Proč burzy kvůli koronaviru tolik padaly právě včera?
Mor nebo španělská chřipka kosily lidi po milionech. Jsou však bezpečně zamčeny v učebnicích dějepisu. Koronavirová nákaza ale zamčena není, naopak se šíří. Výrazněji už i mimo Čínu a další jí blízké asijské země. Trhy po celém světě se obávají, že může představovat první ničivou pandemii éry moderní globalizace.
Včera proto burzy po celém světě zažily své „černé pondělí“. Americké akcie se propadly nejvýrazněji za poslední zhruba dva roky. Celosvětově pak akcie zažily nejprudší pád dokonce za poslední takřka čtyři roky. Nejvýrazněji od roku 2016 se pak propadly také evropské akcie. Takzvaný „index strachu“ VIX vyletěl nejvýše od roku 2018.
Milán v objetí strachu z karantény
V souvislosti se situací v Itálii úřady evidují již 231 koronavirem nakažených osob, což je zdaleka nejvíce v Evropě, a dokonce i sedm obětí. Druhé Německo má šestnáct nakažených, třetí Velká Británie třináct a čtvrtá Francie dvanáct.
Češka Kateřina Havrdová žijící v Miláně pro zpravodajství televize Prima uvedla, že má ze současné situace strach. „Vemte si, že uplyne pár dní, těch nemocných bude narůstat a je možnost, že to město půjde do karantény,“ informovala. „Dalo by se říct, že je to podle mě panika. Nikoho nikde nevidíte. Město je skoro prázdné. Zavřeli všechny bary, lokály, zavřeli Duomo katerdrálu, zavřeli všechny sportovní kluby. Vlastně nechali otevřené jen obchody…“
První případy nákazy už italské úřady evidují i ve střední a jižní části Itálie: v toskánské Florencii a v sicilském Palermu.
Varování MZV ČR, alpské rezorty zatím v pořádku
Před cestami do Itálie varuje i české ministerstvo zahraničí, a to především do virem zasažených oblastí. Ohniska nákazy jsou v severní Itálii, zejména v regionu Lombardie (město Milán a jeho okolí) a Benátska. Případy nakažení jsou také v regionech Piemont (Turín), Emilia Romagna (Bologna) a Lazio (Řím).
Ministerstvo zahraničních věcí také informuje o zatím jedenácti zasažených obcích, které jsou nyní kvůli nákaze v izolaci a není možné je navštívit ani opustit.
„V souvislosti s rozšířením koronaviru, byly v regionech Lombardie (město Milán a jeho okolí), Benátska, Piemontu (město Turín a okolí) a Emilia Romagna (město Bologna a okolí) zrušeny všechny kulturní a sportovní akce, uzavřena jsou muzea, některé památky a divadla,“ napsalo ministerstvo na svém webu.
Do italských Alp přitom v souvislosti s jarními prázdninami míří tisíce Čechů. „Lyžařských oblastí se to netýká vůbec, takže tam je zatím v pohodě cestovat“ sdělil mluvčí Asociace cestovních kanceláří Michal Veber.
Velká Británie nařídila všem občanům, kteří se vrací z určitých oblastí Itálie, aby zůstali doma, vyhýbali se kontaktu s jinými lidmi a kontaktovali Národní zdravotnickou službu (NHS), a to i v případě, že nemají žádné symptomy.
Omezení vojenských cvičení, Jižní Korea otestuje 215 tisíc členů církve
Armády USA a Jižní Koreje v pondělí uvedly, že kvůli rostoucím obavám z šíření koronaviru zvažují omezení společných vojenských cvičení. Pozitivní test totiž mělo již třináct jihokorejských vojáků. Jižní Korea má v Asii po Číně druhý nejvyšší počet nakažených – 893 a devět nakažených Jihokorejců již zemřelo.
Jižní Korea také plánuje testy u 215 tisíc členů církve Sinčchondži, se kterou je spojováno asi šedesát procent nakažených v zemi. Vedoucí církve podle agentury Reuters již souhlasil, že úřadům poskytne jména všech členů v Jižní Koreji.
Bílý dům také prohlásil, že spolu s dalšími výdaji na léčiva a ochranné prostředky vyčlení na vývoj vakcíny přes jednu miliardu dolarů (přes třiadvacet miliard korun).