Musk vs. Evropa. Trefný showman, nebo záporák z bondovky? Čeští europoslanci hodnotí miliardáře

Nejbohatší muž světa Elon Musk si užívá místa na výsluní díky podpoře amerického prezidenta Donalda Trumpa ve volbách, ale zjevně nemá dost, a tak svoji pozornost směřuje na Evropu. Skrz svoji sociální síť X útočí například na britskou vládu Keira Starmera a naopak vychvaluje krajně pravicovou Alternativu pro Německo (AfD). Čeští europoslanci se na jeho záměrech a vlivu neshodnou. Podle některých pouze otevřeně pojmenovává problémy starého kontinentu, jiní jej naopak kritizují, že nevybíravě manipuluje a pomáhá lidem, kteří mohou Evropu rozložit.

Musk po úspěchu v USA, kde vydatně podporoval republikánského kandidáta Donalda Trumpa na jeho cestě k návratu do Bílého domu, získal post šéfa nového resortu pro zefektivnění vlády (DOGE). Taková pozice sice není ústavně daná a aktuálně se v zámoří soudně řeší, kam vlastně sahají jeho pravomoci, ale jeho už tak značný vliv ještě více posílil, když je vnímán jako klíčový člen Trumpovy administrativy.

ČTĚTE TAKÉ: Ukrajina by jednou mohla být ruská, řekl Trump. Za pomoc chce vzácné kovy za 500 miliard dolarů

Musk na své sociální síti X vytrvale zveřejňuje nejen příspěvky na podporu Trumpa, ale začíná zabrušovat i do evropské politiky. Pravidelně útočí na britského ministerského předsedu Keira Starmera kvůli rozsáhlé kauze pákistánských gangů ve Velké Británii, které měly znásilňovat tisíce místních dívek. „Starmer musí zmizet. Je to národní ostuda,“ tepal ho Musk na sociální síti.

Jihoafričan s americkým pasem dále otevřeně tlačí německou AfD směrem k parlamentním volbám, které se uskuteční na konci února. Udělal třeba dlouhý videostream s nominantkou AfD na kancléřku Alicí Weidelovou, přičemž si ve velkém notovali, jak uvádí portál Deutschlandfunk.de.

Se stejnou vervou se naopak pouští do končícího německého kancléře Olafa Scholze, kterého dokonce označil za „nekompetentního hlupáka“.

Musk je jako záporák z bondovky se zdviženou pravicí, říká Kolář

Muskovy manévry nenechávají klidnými ani české europoslance, neboť i Evropský parlament magnátovo chování bedlivě sleduje. „Nikým nevolený Elon Musk má asi pocit, že USA už díky zvolení Donalda Trumpa spasil, tak teď chce ‚pomoci‘ Evropě. Jen není konzistentní. Na jednu stranu razí, heslo Make Europe Great Again, což bych podepsal, ale podporuje politiky, kteří chtějí Evropu naopak rozložit,“ komentoval pro CNN Prima NEWS místopředseda hnutí STAN Jan Farský.

Podobně hovoří i pirátská europoslankyně Markéta Gregorová. „Jsme svědky nového typu vměšování – tentokrát jde o vměšování zcela očividné a z řad našich spojenců,“ uvedla europoslankyně a k Velké Británii připomněla, že Musk rovněž podpořil aktivistu Tommyho Robinsona, který je mnohými vnímán jako krajně pravicový dezinformátor. K britské větvi dodala, že Musk na tamní vládu s kauzou znásilnění neútočí kvůli zájmu o oběti. „Sám míří do kabinetu odsouzeného sexuálního násilníka Trumpa,“ doplnila Gregorová s dovětkem, že Muskův styl diplomacie by neměl být tolerován.

Ještě drsnější byl místopředseda TOP 09 Ondřej Kolář, podle kterého Musk „připomíná záporáka z filmů o Jamesi Bondovi, kterému navíc dost významně cuká pravice“. „Svět měl dlouho Muska za toho vtipnýho týpka, kterej dělá cool auta, chce létat na Mars a nějak se u toho všeho stal nejbohatším člověkem planety, ale to je spíš jen taková fasáda. Reálně je to extrémně cílevědomý člověk a když něco dělá, ví, proč to dělá. Aby dosáhl svého, se navíc neštítí žádných prasárniček, podpásovek a manipulací,“ řekl redakci Kolář a dodal, že Musk přenastavil algoritmy X, aby mohl účinněji ovlivňovat veřejné mínění.

Zastání u Patriotů

Smířlivější tón k chování Muska volí místopředseda lidovců Tomáš Zdechovský. Ten má magnáta za jednu z nejvlivnějších osobností současnosti jak v byznysu, tak v politice. Europoslanec Ondřej Krutílek (ODS) pro změnu CNN Prima NEWS zmínil, že ho Muskova podpora směrem k AfD překvapila. „Tato strana nikdy nebyla velkým zastáncem spolupráce s USA a třeba v ekonomice jsou její názory hodně odlišné od názorů amerických republikánů,“ poznamenal Krutílek.

Zastání Musk naopak našel u Patriotů pro Evropu, kteří ho navíc nominovali v Europarlamentu na Sacharovovu cenu za svobodu myšlení. „Musk je showman, ale ve skutečnosti pouze nasvítil některé dlouhodobé problémy. Ti, kterým se to nelíbí, se ho snaží diskvalifikovat tvrzením, že nám nemá do našich věcí co mluvit. Jsou to ti samí lidé, politici, média apod., kteří nepokrytě podporovali Bidena a Harrisovou a teď se diví,“ komentovala pro CNN Prima NEWS bývalá ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (ANO).

Podobně mluví i europoslanec Filip Turek (za Motoristé sobě). Musk podle něj jen otevřeně pojmenovává problémy Evropy. „Jeho dosah na sociálních sítích je značný a jeho kritika současných evropských politik je často trefná a založená na faktech. Když například hovoří o destruktivním dopadu Green Dealu na německý průmysl nebo když poukazuje na problémy současné britské vlády, přináší do veřejné debaty důležitá témata,“ sdělil redakci Turek.

Podle dalšího člena Europarlamentu Ondřeje Dostála (za Stačilo!) jsou Muskova stanoviska na úrovni slovních komentářů, na které má právo. „Na druhou stranu my v Evropě si můžeme jeho názory vyslechnout, aniž bychom se jimi museli řídit. Jestliže se Musk rozhodl podpořit jednu stranu na německé politické scéně nebo zkritizovat vládu ve Velké Británii, nevnímám to jako něco, čím bychom se měli více zabývat nad rámec toho, že jde o názor veřejně viditelné osoby,“ zhodnotil Dostál.

Europoslanec Ivan David (SPD) redakci sdělil, že Muskovy komentáře jsou pro něj nové a překvapivé, přičemž je zatím „neumí zcela interpretovat“. „S doporučeními a kritikou souhlasím, motivace je pro mne zatím nejasná,“ uvedl David.

PODÍVEJTE SE: Ukrajina by jednou mohla být ruská, řekl Trump. Za pomoc chce vzácné kovy za 500 miliard dolarů

Tagy: