reklama

Nový izraelský lék na covid by byl silnější zbraní než vakcína, říká imunolog

Izrael ohlásil průlom v léčbě covidu. V první fázi testování experimentálního léku na nemoc COVID-19, který nese označení EXO-CD24, se vyléčilo 29 těžce nemocných pacientů ze 30. Imunolog Václav Hořejší však v televizi CNN Prima NEWS upozornil, že je potřeba počkat na standardní a klinické testy. Pokud by se úspěšnost léku prokázala, šlo by o silnější zbraň proti koronaviru, než je vakcína, dodal Hořejší.

reklama

Nový lék EXO-CD24 Izraelci vyvinuli ve výzkumném centru Ichilov v Tel Avivu. Po první fázi vědci ohlásili, že má 94procentní úspěšnost léčby. Téměř všichni testovaní pacienti, kteří měli těžký průběh nemoci COVID-19, z nemocnice odešli po třech až pěti dnech, píše web Times of Israel. Podle imunologa Václava Hořejšího takové výsledky ještě nemusí nic znamenat. Testy označil za předčasné, ale nadějné.

„O EXO-CD24 zatím nevíme detaily. Takových zázračných léků už bylo, a to nejen v souvislosti s koronavirem. Třeba do remdesiviru se vkládaly velké naděje a potom se ukázalo, že je vlastně k ničemu,“ řekl Hořejší.

Sám ale přiznal, že by ho velice potěšilo, pokud by izraelský lék zabíral na covid tak, jak ukázaly první testy. „Bylo by to úžasné, modleme se, ať to tak je. Šlo by o silnější zbraň, než je vakcína. Nezáleželo by ani na mutacích. Stejně ale musíme ještě počkat na další testovací fáze,“ dodal.

Lék, který se denně několik minut inhaluje po dobu pěti dnů, má zamezit nepřiměřené imunitní reakci – takzvané cytokinové bouři, kvůli které umírá většina pacientů s těžkým průběhem nemoci. EXO-CD24 využívá exozomy neboli membránové váčky, které přepravují potřebné látky mezi buňkami. Díky nim se do plic dostávají potřebné bílkoviny CD24.

„Tato bílkovina se nachází na povrchu buněk a hraje velkou roli při regulaci imunitního systému,“ vysvětlila Shira Shapirová, zaměstnankyně laboratoře Arben, která se na vyvinutí léku podílela. Látka následně pomáhá potlačit cytokinovou bouři a uklidnit imunitní systém. „EXO-CD24 se podává lokálně, funguje široce a bez vedlejších účinků. Je zaměřený přímo na plíce,“ doplnila Shapirová.

Tagy:
Nové seriály i programové schéma. Prima odstartovala Hvězdnou sezónu ve velkém stylu
Sledujte v TV

Nové seriály i programové schéma. Prima odstartovala Hvězdnou sezónu ve velkém stylu

Skupina Prima si pro letošní podzim přichystala opravdu hvězdný program. Novinkou mezi seriály je 1. MISE, která představí výcvik dvanácti mladých lékařů určených pro nasazení do prestižního mezinárodního oddílu. Další nový počin je komediální krimiseriál Dvojka na zabití, neméně atraktivní bude i vesnická romance Hvězdy nad hlavou. Sezónu zahájila ve velkém stylu speciální tiskovou konferencí.

Záhadná úmrtí policistů, kteří zasahovali v Kapitolu. Už čtvrtý spáchal sebevraždu
USA

Záhadná úmrtí policistů, kteří zasahovali v Kapitolu. Už čtvrtý spáchal sebevraždu

Celkem čtyři policisté, kteří zasahovali proti lednovému útoku na washingtonský Kapitol, už spáchali sebevraždu. Nejnovější obětí je důstojník Gunther Hashida, který zemřel na konci července. Zda sebevraždy přímo souvisí s nepokoji v americkém sídle zákonodárné moci, není zatím prokázáno. Úřady z ledna oficiálně evidují pět úmrtí – čtyř protestujících a jednoho policisty.

Covid se do Wu-chanu vrátil jako bumerang. Úřady kvůli deltě otestují 12 milionů lidí

Čínské město Wu-chan otestuje na koronavirus všech svých 12 milionů obyvatel, neboť se tam objevily první případy lokálního přenosu vysoce nakažlivé mutace delta. S odkazem na jednoho z místních činitelů to v úterý uvedla agentura Reuters. Wu-chan, kde se koronavirus rozšířil koncem roku 2019 a kde svět spatřil první uzávěry a hromadné testování, od poloviny května do tohoto týdne nezaznamenal žádné nové případy nákazy. V pondělí však úřady ve městě potvrdily tři případy vysoce nakažlivé mutace delta.

Majitel klubu potopil Ondráška hned po příchodu. Za tři zápasy vydělal téměř pět milionů

Před necelým rokem přicházel útočník Zdeněk Ondrášek s velkou slávou do Viktorie Plzeň. Na západ Čech se stěhoval z amerického Dallasu a měl být hlavní útočnou silou týmu. Jenže se neprosadil tak, jak se čekalo a po sezoně dostal svolení hledat si nové angažmá. Sáhl po něm rumunský klub FCSB. Ale toto působení skončilo dříve, než pořádně začalo. Zajímavostí je, že si forvard za 113 odehraných minut vydělal téměř pět milionů korun.

Živě
ON-LINE 12. den olympiády: Lezec Ondra je ve finále. Špotáková i Staněk končí

V pondělí Češi svou medailovou sbírku nerozšířili. Přidat devátý cenný kov se v úterý nepodařilo ani singlekajakářovi a medailistovi z Ria Josefu Dostálovi, skončil pátý. Oštěpařka Barbora Špotáková nezvládla kvalifikaci, hodila jen 60,52 metru, do finále se neprobojoval ani koulař Tomáš Staněk. Do finále se probojoval sportovní lezec a jeden z medailových adeptů Adam Ondra.

Meghan chtěla „skromnou“ oslavu. Chystá ji miláček celebrit v luxusním sídle

Vévodkyně ze Sussexu Meghan chce, aby oslavu jejích čtyřicátých narozenin připravil proslulý organizátor Colwin Cowie. Ten v minulosti plánoval večírky pro hvězdy, jako jsou Jennifer Anistonová, Tom Cruise nebo Kim Kardashian. Svůj velký den plánuje bývalá herečka pořádat skromnějším způsobem než oslavu svého těhotenství, za kterou v roce 2019 zaplatila v přepočtu zhruba devět milionů korun.

Savo a toaletní papír jsou k ničemu. Po tornádu nám schází úplně jiné věci, vzkazují místní

Je to již měsíc a půl, co jižní Moravu zasáhlo ničivé tornádo, které zabilo šest osob, stovky lidí zranilo a zničilo téměř 1 200 domů. I přesto, že se okamžitě v celé zemi zvedla vlna solidarity, vybrala se až miliarda korun a do poničených oblastí se rozjely stovky dobrovolníků, řada místních stále nemá střechu nad hlavou. Chybí především stavební materiál a řemeslníci, smutní místní. Pokud chce stát pomoct, ať osloví stavební firmy, vzkazuje jedna z poškozených.

reklama

Domácí zpravodajství

Dostálova maminka: Z lodi ho tahalo deset Japonců. Kajak vyhrál i díky chlebu se sádlem

Hosty úterního pořadu Co Čech, to trenér! byli bývalá alpská lyžařka Šárka Strachová, vodní slalomář Vít Přindiš a maminka kajakáře Josefa Dostála Eva Emingerová. Ta o svém synovi, který jel v úterý ráno finále kajakářů na 1 000 m řekla, že ačkoliv skončil pátý a nenaplnil medailové ambice, do závodu dal úplně všechno. Po jeho skončení byl skutečně na dně svých sil a z kajaku musela českého obra vytáhnout skupina organizátorů.

reklama