V České republice se budou smět používat nové léky, které by měl pomoct pacientům s vysokým rizikem těžkého průběhu covidu. Jeden z nich dokonce v minulosti dostal bývalý americký prezident Donald Trump.
„Ministerstvo zdravotnictví doporučí distribuci, výdej a používání neregistrovaných léčivých přípravků s léčivými látkami kasirivimab/imdevimab a bamlavinimab. Léky jsou vhodné pro pacienty s onemocněním COVID-19 s vysokým rizikem těžkého průběhu klinického stavu. Vyjádření k léčivým přípravkům poskytne také Státní ústav pro kontrolu léčiv,“ uvedlo v pondělí ministerstvo.
Babiš: Covid už není chřipka jako na jaře. Sami to nevyležíte, vyhledejte lékaře
Dnes už chřipka ani neexistuje, je jenom koronavirus. Pokud máte příznaky, vyhledejte lékaře, abyste nekončili na jednotkách intenzivní péče, řekl v nedělním vydání pořadu Čau lidi premiér Andrej Babiš (ANO).
Bamlanivimab od americké společnosti Eli Lilly má omezit množství viru v těle a zamezit tak těžšímu průběhu nemoci. Premiér Andrej Babiš (ANO) se už nechal slyšet, že Česko vyjednalo první dodávku. Neupřesnil ale, kdy by měl lék do ČR dorazit a v jakém množství.
„Pomůže pacientům v prvním stádiu nákazy covid, aby se nedostali na JIP. Snižuje to riziko až o 80 procent,“ uvedl premiér.
Monoklonální protilátka v přípravku má virus zneškodnit tím, že ho napadne na pevně definovaném cíli. V USA přípravek pro nouzové používání schválil Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA).
Jako první v EU nasadilo lék Německo. Podle tamního ministerstva zdravotnictví studie ukazují, že by jeho podávání mohlo pomáhat při omezování množství viru v těle, což by mělo pozitivní vliv na průběh nemoci. Vedle Německa přípravek používají také v USA, Kanadě a Maďarsku.
Lék, který dostal Trump
Kasirivimab/imdevimab od americké firmy Regeneron vstoupil do povědomí veřejnosti loni na podzim, když přípravek – ještě v experimentální fázi nasazení – dostal po nákaze novým typem koronaviru tehdejší americký prezident Donald Trump. U něj se nákaza prokázala začátkem října, kromě léku od Regeneronu tehdy Trump dostával antivirotikum remdesivir, které vyvinul tým americké firmy Gilead Sciences vedený Čechem Tomášem Cihlářem, a také zinek, vitamín D, aspirin, famotidin a melatonin.
Preparát od Regeneronu je směsí dvou monoklonálních protilátek, o kterých se předpokládá, že posilují imunitní reakci organismu při napadení koronavirem. Americké úřady ho pro pohotovostní užívání při léčbě COVID-19 schválily koncem listopadu. Lék nasazený v rané fázi u rizikových pacientů má pomoci předejít těžkému průběhu nemoci.
Minulý týden Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) oznámila, že začala takzvané průběžné hodnocení přípravku kasirivimab/imdevimab, a to na základě předběžných výsledků studie naznačující příznivý účinek léku při snižování množství viru v krvi.