V České republice se budou smět používat nové léky, které by měl pomoct pacientům s vysokým rizikem těžkého průběhu covidu. Jeden z nich dokonce v minulosti dostal bývalý americký prezident Donald Trump.
„Ministerstvo zdravotnictví doporučí distribuci, výdej a používání neregistrovaných léčivých přípravků s léčivými látkami kasirivimab/imdevimab a bamlavinimab. Léky jsou vhodné pro pacienty s onemocněním COVID-19 s vysokým rizikem těžkého průběhu klinického stavu. Vyjádření k léčivým přípravkům poskytne také Státní ústav pro kontrolu léčiv,“ uvedlo v pondělí ministerstvo.
Bamlanivimab od americké společnosti Eli Lilly má omezit množství viru v těle a zamezit tak těžšímu průběhu nemoci. Premiér Andrej Babiš (ANO) se už nechal slyšet, že Česko vyjednalo první dodávku. Neupřesnil ale, kdy by měl lék do ČR dorazit a v jakém množství.
„Pomůže pacientům v prvním stádiu nákazy covid, aby se nedostali na JIP. Snižuje to riziko až o 80 procent,“ uvedl premiér.
Monoklonální protilátka v přípravku má virus zneškodnit tím, že ho napadne na pevně definovaném cíli. V USA přípravek pro nouzové používání schválil Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA).
Jako první v EU nasadilo lék Německo. Podle tamního ministerstva zdravotnictví studie ukazují, že by jeho podávání mohlo pomáhat při omezování množství viru v těle, což by mělo pozitivní vliv na průběh nemoci. Vedle Německa přípravek používají také v USA, Kanadě a Maďarsku.
Lék, který dostal Trump
Kasirivimab/imdevimab od americké firmy Regeneron vstoupil do povědomí veřejnosti loni na podzim, když přípravek – ještě v experimentální fázi nasazení – dostal po nákaze novým typem koronaviru tehdejší americký prezident Donald Trump. U něj se nákaza prokázala začátkem října, kromě léku od Regeneronu tehdy Trump dostával antivirotikum remdesivir, které vyvinul tým americké firmy Gilead Sciences vedený Čechem Tomášem Cihlářem, a také zinek, vitamín D, aspirin, famotidin a melatonin.
Preparát od Regeneronu je směsí dvou monoklonálních protilátek, o kterých se předpokládá, že posilují imunitní reakci organismu při napadení koronavirem. Americké úřady ho pro pohotovostní užívání při léčbě COVID-19 schválily koncem listopadu. Lék nasazený v rané fázi u rizikových pacientů má pomoci předejít těžkému průběhu nemoci.
Minulý týden Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) oznámila, že začala takzvané průběžné hodnocení přípravku kasirivimab/imdevimab, a to na základě předběžných výsledků studie naznačující příznivý účinek léku při snižování množství viru v krvi.