Izraelci hlásí průlom v léčbě covidu. V první fázi testování experimentálního léku na nemoc COVID-19, který nese označení EXO-CD24, se vyléčilo 29 těžce nemocných pacientů z 30. Lék se jednou denně inhaluje, první výsledky byly znát po třech až pěti dnech.
Nový lék vyvinuli ve výzkumném centru Ichilov v Tel Avivu. Po první fázi vědci ohlásili úspěch – 94procentní úspěšnost léčby. Téměř všichni testovaní pacienti, kteří měli těžký průběh nemoci COVID-19, z nemocnice odešli po třech až pěti dnech, píše web Times of Israel.
Vakcína není o politice, potřebujeme ji co nejdříve, říká Babiš po jednání s Orbánem
Česko potřebuje především bezpečnou vakcínu, ale zároveň ji potřebuje co nejdříve. Prohlásil to český premiér Andrej Babiš (ANO) po jednání se svým maďarským protějškem Viktorem Orbánem, se kterým mluvil o zkušenostech s ruskou vakcínou Sputnik V. Maďarsko jí chce začít očkovat, přestože není schválena Evropskou agenturou pro léčivé přípravky (EMA).
Lék, který se denně několik minut inhaluje po dobu pěti dnů, má zamezit nepřiměřené imunitní reakci – takzvané cytokinové bouři, kvůli které umírá většina pacientů s těžkým průběhem nemoci. EXO-CD24 využívá exozomy neboli membránové váčky, které přepravují potřebné látky mezi buňkami. Díky nim se do plic dostávají potřebné bílkoviny CD24 a zajišťují buněčnou komunikaci.
„Tato bílkovina se nachází na povrchu buněk a hraje velkou roli při regulaci imunitního systému,“ vysvětlila Shira Shapirová, zaměstnankyně laboratoře Arben, která se na vyvinutí léku podílela. Látka následně pomáhá potlačit cytokinovou bouři a uklidnit imunitní systém. „EXO-CD24 je podáván lokálně, funguje široce a bez vedlejších účinků. Je zaměřen přímo na plíce,“ doplnila Shapirová.
Lék nyní přejde do dalších testovacích fází, úředníci tamní nemocnice ho však považují za průlomový. Ředitel centra Ichilov Roni Gamzu uvedl, že výzkum je velmi pokročilý a sofistikovaný. „Může zachránit pacienty s koronavirem,“ myslí si. Dodal, že je na centrum velmi hrdý a že možná přinášejí lék na globální pandemii.