O psy z útulků je v současnosti velký zájem. Lidé tráví během nouzového stavu více času doma a aby nebyli sami, pořizují si čtyřnohé kamarády. Někteří majitelé útulků se však bojí, že až tato doba pomine, lidé se jich začnou zbavovat. Buď je vrátí do útulků, nebo jen vypustí na ulici.
Velký zájem o psy hlásili na začátku listopadu například v útulku pro psy Zdeňka Srstky v Němčovicích. Na svém facebookovém profilu pečovatelé psali, že za měsíc vydali 39 psů. Ze 45 jim tak v útulku zůstalo šest.
„Slavili jsme 5. října desetileté výročí. To už pejskové mizeli. A já si říkal: ,No to bude oslava, přijdou k nám lidé a my nebudeme mít žádné psy.‘ Tak jsem pořád přibíral, ale hned jsme je zas vydávali. Takže to byl takový kolotoč,“ popsal starosta Němčic a šéf útulku Karel Ferschmann pro CNN Prima NEWS.
Stalo se něco, co se nám ještě nestalo. Všechny použitelné :) psy jsme vydali. V útulku s kapacitou 45 psů je jich dnes...
Posted by Útulek pro psy Zdeňka Srstky Němčovice on Monday, November 2, 2020
Paní mi začala vyhrožovat
V útulku měli volná místa, proto nabídli, že se mohou ujmout dalších psů – třeba takových, které už lidé nechtějí. Pokud budou chlupáči očipovaní, očkovaní a majitel sepíše darovací smlouvu, psa přijmou. „Lidé se psů zbavují například proto, že se dostali do finančních potíží, museli opustit domek nebo někdo umřel,“ vypočítal Ferschmann.
Nabídka funguje necelých 14 dnů, za které přijali 15 psů. „Okamžitě se objevili noví zájemci. Dokonce mi jedna paní vyhrožovala stížnostmi. Přijali jsme totiž jednu čivavu, ze které byla úplně hotová a chtěla si ji vzít co nejdříve domů. Pes ale musel podstoupit nejprve veterinární prohlídku, takže jsem jí řekl, ať počká několik dní. Načež mi začala vyhrožovat,“ uvedl starosta.
Útulek v Buštěhradu musel zavřít
Velkou poptávku po psech registruje i majitelka útulku Na Bouchalce v Buštěhradu Eugenie Sychrovská. Během prvního nouzového stavu měli lidé o psy enormní zájem. Na začátku druhého lockdownu se však Sychrovská rozhodla útulek zavřít. Jinak by totiž zájemci o adopci porušovali vládní nařízení.
„Nacházíme se uprostřed přírody, je tady dlouhá cesta, podél které lidé parkují, a když je vydařený den, bývá tu kolem 50 aut. Za normálního stavu věcí dostanou přiděleného pejska a jdou se s ním projít. Ale teď to nefungovalo. Lidé se shlukovali do skupinek a prskali po sobě,“ vysvětlila pro CNN Prima NEWS důvod uzavření útulku Sychrovská. Po dobu nouzového stavu se tak u nich nesmí venčit ani adoptovat.
Když nepomůže štěkání, zdemoluje byt
Někteří provozovatelé útulků se ale bojí, že si lidé pořídí pejska jen na dobu, kdy musí být doma. „Jediné, čeho se bojíme, je, aby se nám psi nezačali vracet,“ potvrdila majitelka útulku Francouzské potěšení Mariana Nesnídalová.
Podle Sychrovské taková situace nastane za několik měsíců. „Teď lidi psy vracet nebudou. To vypukne, až šílenství pomine a vrátí se vše k normálu. Děti půjdou do školy, dospělí do práce a pes bude doma sám. Jeho první reakce bude, že začne štěkat. Když nepomůže štěkání, zdemoluje byt. Lidé si řeknou, že to takhle nepůjde, a buď ho pustí, nebo přivezou zpět do útulku,“ předvídala Sychrovská s tím, že má útulek 30 let a přesně ví, jak to dopadne.
Ferschmann ale s kolegyněmi nesouhlasí. „My jsme stejnou situaci zažili na jaře. Všichni nám tvrdili to samé, že až se vrátí doba k normálu, lidé psy zase přivedou. Není to pravda. Nevrátil se ani jeden,“ uvedl.