Barmská policie během jednoho z největších drogových zátahů v Asii za poslední desítky let zadržela zásilky v hodnotě stovek milionů dolarů. Mezi zabaveným zbožím se mimo jiné nacházelo značné množství methylfentanylu, což je chemikálie používaná k výrobě nebezpečného syntetického opioidu. Informoval o tom web CNN.
Policejní razie, o nichž úřady informovaly v pondělí, byly vyvrcholením tříměsíčního úsilí zaměřeného na okolí města Kutkhai na severovýchodě země. Ozbrojené složky během akce zatkly třiatřicet podezřelých. Regionální koordinátor Úřadu OSN pro drogy a kriminalitu (UNODC) Jeremy Douglas uvedl, že množství zabaveného zboží je zcela mimořádné.
Podpora nadnárodních zločineckých organizací
Tamní police zadržela téměř 200 milionů tablet metamfetaminu a 35,5 tun a 163 tisíc litrů chemických surovin používaných k výrobě návykových látek. Policisté zabavili i téměř 3 750 litrů tekutého methylfentanylu, který slouží k výrobě silných syntetických opioidů, jako je například fentanyl. Jde o jednu z největších zadržených zásilek, ne-li o vůbec největší, této látky v jihovýchodní Asii.
Drogově závislí mají k návykovým látkám kvůli pandemii koronaviru obtížnější přístup
Uživatelé tvrdých drog mají v době pandemie koronaviru ztíženou cestu k nákupu návykových látek. Obchodování se přesunulo z ulic na internet a předávání se nyní domlouvá skrze zásilkovou službu. V Česku je stále největší poptávka po pervitinu.
Podle Douglase je zadržený kontraband dalším důkazem rostoucího rozsahu a sofistikovanosti asijských drogových kartelů. „Je jasné, že síť producentských zařízení, jako jsou právě ty odhalené, by nemohla existovat bez zapojení a finanční podpory nadnárodních skupin organizovaného zločinu.“
Trhem s narkotiky nezacloumal ani koronavirus
Zdá se, že trh s narkotiky je natolik silný, že ani koronavirová pandemie zřejmě neměla výraznější vliv na výrobu a obchod se syntetickými drogami. UNODC ve zprávě uveřejněné minulý pátek uvedla, že jen trh s metamfetaminem ve východní a jihovýchodní Asii se ročně pohybuje až kolem 61,4 miliardy dolarů (1,6 bilionu korun).
„Zatímco celý svět přesunul svou pozornost na pandemii COVID-19, všechno naznačuje, že produkce a obchodování se syntetickými drogami a chemickými látkami v regionu pokračuje na rekordních úrovních,“ dodal Douglas.
Asijský „metamfetaminový boom“ je v současností jedním z největších světových problémů s drogami. Je poháněn hlavními zločineckými syndikáty, které se v posledních letech na místo rostlinných drog, kupř. heroin, které jsou náročnější na prostor a závislé na počasí, přeorientovaly na levnější a snazší produkovatelné syntetické látky jako právě metamfetamin.