reklama

Období nízkých cen energií se za našich životů už nezopakuje, říká investor

Od nového roku nás nečeká nic neznámého. Lidé si prožijí to, co v 90. letech. Uvedl to investor Radovan Vávra v pořadu 360° na CNN Prima NEWS. „Období nízkých cen energií, které mělo strašlivou řadu negativních efektů, se za našich životů už asi nezopakuje,“ myslí si Vávra.

reklama

Od nového roku poroste inflace, stejně tak i ceny. „Obyvatele České republiky čeká stejné prostředí, jaké prožili v 90. letech, kdy byla inflace kolem 13 procent. Všichni se musíme připravit na to, že zcela iracionálně tu a tam vystřelí cena hovězího, tu kuřecího, tu másla,“ řekl investor Vávra.

„Nedá se s tím dělat nic jiného, než omezit spotřebu této věci. Musíme se také připravit na to, že období nízkých cen energií, které mělo strašlivou řadu negativních efektů, se za našich životů už asi nezopakuje,“ varoval investor.

Podle něj může nastat i situace, kdy chudí dají až 60 procent svých příjmů za bydlení a energie. „Skutečně se to může stát. Lidé vědí, že inflace je v podstatě index spotřebitelských cen, což jsou banány, nafta, benzín či elektrická energie. Elektrická energie jenom v tomto ohledu tvoří 10 procent a když cena silové energie na burze bývala 29 euro a zítra to vypadá, že uvidíme kontrakty za únor za 500 euro, tak je to smrtící závan,“ vysvětlil Vávra s tím, že pro rodiny s nízkými příjmy, je to neřešitelná situace.

„My ekonomové si nemyslíme, že vysoké ceny energií skončí v březnu. Svoje předpovědi vytváříme ze stavebních kamenů. My neumíme říct, zda z toho vůbec někdy vylezeme,“ doplnil.

Podle něj je třeba se podívat na celou energetickou soustavu v ČR a zhodnotit, zda například zrušení zakázky na dostavbu Temelína nebyla chyba. „Bude třeba najít evropské řešení, které najdou volení politici. Chápe to celá Evropa a myslím si, že nějaký nápad se vygeneruje. Je ale třeba chápat, že politik není žádný vyslanec Pána Boha, který nám zařídí ráj na zemi,“ dodal Vávra.

Tagy:

Hlavní zprávy

Zhrzený sázkař se po čase ozval Strýcové: Omlouvám se za hnusné věci, co jsem napsal
Tenis

Zhrzený sázkař se po čase ozval Strýcové: Omlouvám se za hnusné věci, co jsem napsal

Ve světě sportovních sázkařů není frustrace ničím výjimečným. Často vsadí peníze na „tutovku“, která ale nakonec nevyjde. A svoji zlost si pak vybíjí na těch, kteří je zklamali. U kolektivních sportů to tak časté nebývá, ale u těch individuálních – zejména u tenisu – ano. Své o tom ví bývalá hráčka Barbora Strýcová, která si za svoji kariéru prostřednictvím sociálních sítích vyslechla nespočet vulgárních urážek. Po čase se však dočkala aspoň malého zadostiučinění.

Novela pandemického zákona prý obchází ústavní zákon. Je to něco nehorázného, říká právník

Sněmovna měla v úterý odpoledne projednat předlohu vládní novely, která předpokládá, že protikoronavirová mimořádná opatření vydaná podle pandemického zákona zřejmě budou moci zahrnout širší okruh činností než teď. To se ale nelíbí některým odborníkům. Například právník Tomáš Nielsen v rozhovoru pro CNN Prima NEWS varoval před tím, že novela může výrazně ztížit soudní přezkum mimořádných opatření. Poslanci nakonec pandemický zákon v úterý řešit nebudou.

Sledujte ŽIVĚ jednání Sněmovny: Řešení pandemického zákona zablokovala SPD

Aktualizováno

Poslanci se v úterý nakonec nebudou zabývat novelou pandemického zákona, a to kvůli vetu SPD. Vláda chtěla, aby Sněmovna schválila předlohy zrychleně ve stavu legislativní nouze. Ráno se i na toto téma sešly výbory, schůze pléna pokračuje odpoledne, živě ji můžete sledovat v tomto článku. Proti schválení zmíněné novely se přímo na Malostranském náměstí koná demonstrace, kterou organizuje iniciativa Chcípl PES.

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii 30. ledna uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Ptát se budete i vy, diváci ve studiu. Exkluzivní speciál můžete sledovat na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

Křížová výprava proti covidovým křečkům. Hongkong se bojí mutací, utratí tisíce mazlíčků

Hongkong je na nohou kvůli křečkům, u kterých se potvrdila nemoc COVID-19. V předvečer oslav nového lunárního roku se proto úřady rozhodly pro drastický krok – nařídily „humánní“ utracení tisíců těchto domácích mazlíčků. Město se obává, že by hlodavci mohli nejenže přenášet nemoc, ale rovněž se stát mezičlánkem pro další mutace a varianty koronaviru. Milovníci zvířat se ale postavili na odpor a k nelibosti úředníků si vytvořili neveřejnou síť na křeččí záchranu.

reklama

Domácí zpravodajství

Rekordní nárůst. V pondělí laboratoře odhalily přes 30 tisíc nakažených koronavirem

V pondělí už podruhé za uplynulý týden padl rekord v denním počtu nově nakažených koronavirem v Česku. Přibylo 30 350 potvrzených případů nemoci COVID-19, což bylo o polovinu více než před týdnem a nejvíce za den od začátku epidemie. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Původní rekord byl z 18. ledna, kdy přibylo 28 494 nakažených.

reklama