Prevence obezity (zdroj: CNN Prima NEWS)
Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) zaujímá Česká republika sedmé místo v žebříčku nejobéznějších zemí v Evropě. Do roku 2030 by měla obezitou trpět více než polovina evropské populace. Obézní lidé přitom násobně častěji trpí vysokým krevním tlakem, cukrovkou, kardiovaskulárními komplikacemi, infarkty či mozkovými příhodami a jsou také rizikovou skupinou onemocnění COVID-19.
„Je to v podstatě daň za luxus. Daň za to, že jsme mohli omezit pohyb, kterého máme velmi málo, za největší dostupnost potravin v historii a za to, že jsme pohodlnější,“ uvedl obezitolog, endokrinolog a tělovýchovný lékař Martin Matoulek v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS.
A co všechno má na obezitě svůj díl? Podle Matoulka zhruba jenom polovinu faktorů dokážeme ovlivnit svým životním stylem. „Podílejí se na tom geny, nicméně právě uvedené změny a současný lockdown vedou k tomu, že dramaticky omezujeme pohyb, takže jsme v pozitivní energetické bilanci a ukládáme si tuk na horší časy,“ vysvětlil Matoulek. „Schopnost akumulovat přebytečnou energii do formy tukových zásob jako přípravy na hladomor a válku je u některých lidí extrémní,“ dodal.
Obezitolog Martin Matoulek: Obezita je v podstatě daň za luxus. Daň za to, že jsme mohli omezit pohyb. Zdroj: CNN Prima NEWS
Obezitolog Martin Matoulek: Obezita je v podstatě daň za luxus. Daň za to, že jsme mohli omezit pohyb. Zdroj: CNN Prima NEWS
Obezita je spojena s řadou onemocnění. „Nejčastěji s vysokým krevním tlakem, asi pětkrát častěji jím trpí pacienti s obezitou než lidé s normální váhou. Potom se pojí s cukrovkou, která se vyskytuje přibližně šestkrát častěji u obézních pacientů se změnou hladiny tuků v krvi,“ uvedl obezitolog s tím, že následkem je ateroskleróza, kardiovaskulární komplikace, infarkt myokardu, cévní mozkové příhody atd.
Dopad lockdownu na děti bude větší, než si dokážeme představit
Co se týká dětí, nárůst obezity a její souvislost se současným koronavirovým stavem se v budoucnu podle Matoulka negativně projeví v řadě oblastí.
Jsou zavřené školy nebezpečnější? Lékaři: Děti mohou trpět psychickými problémy a obezitou
Znovuotevření škol neovlivňuje rychlost šíření koronaviru. Vyplývá to z epidemiologické studie prováděné v USA i dalších částech světa během několika měsíců. Pediatři se navíc domnívají, že udržovat děti doma je pro ně riskantnější kvůli problémům s duševním zdravím a riziku obezity.
„Myslím, že se to bohužel projeví nejenom v obezitě, ale za několik let i tím, že naroste počet úrazů. Když si děti nefixují pohybové návyky a prošvihnou období, kdy můžou poznat sport jako příjemný, těžko se k němu budou vracet,“ obává se. „Takže budou mít problémy nejenom s hmotností, ale možná i s psychikou, protože vzniknou sociální deprivace vinou toho, že jsou doma. Ten dopad bude možná větší, než si dokážeme představit.“
V rámci prevence obezity je podle Matoulka nejdůležitější udělat si na pohyb čas. „Protože když si udělám čas na pohyb, přesune se mi krev z mozku do svalů a můžu odpočívat. A to je možná jeden z největších efektů pohybové aktivity.“
Vhodný je přitom podle odborníka jakýkoliv pohyb. „Doslova a do písmene. Všichni prožíváme stresové období. Dá se to rozchodit. A chůze může mít docela dokonalý protistresový efekt,“ vysvětlil. „Začal bych chůzí, v domácích podmínkách posilovacími cvičeními. Ale je potřeba si vytvořit tréninkový plán a dodržovat ho.“