Norské úřady utratily mrožici Freyu, jejíž přítomnost ve fjordu u norského hlavního města Osla lákala mnoho lidí, aby si přišli živočicha zblízka prohlédnout. Přílišný zájem ohrožoval ploutvonožce i zvědavce.
„Rozhodnutí usmrtit mrože bylo přijato na základě celkového posouzení přetrvávajícího ohrožení bezpečnosti lidí,“ uvedl podle agentury AFP Frank Bakke-Jensen z norského úřadu pro rybolov v dnešním oznámení.
Mroži žijí obvykle v arktické oblasti, ale Freya, která dostala jméno po nordické bohyni lásky a krásy, se stala letní atrakcí norské metropole, v jejíž vodách se vyskytovala od 17. července.
Navzdory nepřetržitým výzvám úřadů, aby se lidé k mořskému savci nepřibližovali a nerušili ho, samička vážící kolem 600 kilogramů se těšila až nebezpečnému zájmu. „Důkladně jsme zvážili všechna možná řešení. Dospěli jsme k závěru, že nemůžeme zaručit blaho zvířete žádným dostupným prostředkem,“ řekl Bakke-Jensen.
💦 Several boats in Oslo have recently gotten an unexpected visitor: Freya, a 600-kilogramme female walrus.
— FRANCE 24 English (@France24_en) July 26, 2022
The marine mammal has made her way to Norway to spend some time for the summer after splashing around in several other European countries ⤵️ pic.twitter.com/oopl6PCXlY
Úřady už dříve uvedly, že zvažují utracení mrožice pro „její vlastní dobro“. Samice se proslavila vyhříváním na slunci, při kterém občas potopí čluny, na které se škrábe, a to podle rybolovného úřadu nebyl udržitelný stav.
Mroži jsou chráněni a živí se především bezobratlými živočichy, jako jsou měkkýši, krevety a krabi, nebo také malými rybami. Samci mohou vážit i tunu, samice kolem 700 kilogramů.
Na lidi obvykle neútočí, ale k několika vzácným incidentům již došlo. V roce 2016 zabil mrož v čínské zoo turistu a ošetřovatele. Turista si s tímto tvorem podle BBC pořizoval selfie, když ho mrož chytil a stáhnul pod vodu. Totéž udělal s ošetřovatelem, který se turistu snažil zachránit.