Interpol spustil na podzim minulého roku ve spolupráci s Europolem celosvětovou operaci, při které cílil na kradená umělecká díla. Policisté provedli synchronní razii v několika státech včetně Česka a podařilo se jim zabavit celkem 19 tisíc vzácných uměleckých děl. Přes sto zlodějů skončilo v poutech. Interpol informace o operaci odtajnil ve středu.
Policisté se soustředili převážně na zloděje, kteří využívají chaosu v ekonomicky nebo politicky nestabilních zemích, kradou artefakty z muzeí nebo rabují na archeologických nalezištích. Kromě Interpolu a Europolu se na operaci podílela Světová celní organizace (WCO). Celkem na policejních akcích spolupracovalo 103 států světa.
„Mezi zabavené artefakty patří mince z různých historických období, archeologické objekty, keramika, historické zbraně, obrazy nebo zkameněliny. Mezi ukradenými předměty jsou také detektory kovů,“ píše se na webu Interpolu. Dohromady policisté zatkli 101 zločinců a v současnosti vyšetřují ve spojitosti s krádežemi dalších 300 případů.
Policejní zátahy na letišti
Vzácný „úlovek“ se povedl policistům ve Španělsku. Při operaci na letišti Adolfa Suáreze v Madridu policisté zatkli tři muže a zabavili starobylou zlatou masku, zlaté figurky a několik vzácných šperků. Zloději tyto předměty ukradli v Kolumbii, zlatá škraboška pochází z města Tumaco.
Španělská policie následně zalarmovala kolumbijské policisty, kteří provedli razii v Bogotě, kde zloději pobývali. Na místě se našlo dalších 242 starobylých předmětů.
Podobnou akci provedli celníci v Afghánistánu. Zloději se pokoušeli letecky přepravit 971 kradených předmětů z Kábulu do tureckého Istanbulu. Celníci se o plánovaném přesunu dozvěděli a zabavili artefakty už v Afghánistánu.
Několik kradených uměleckých předmětů zajistili policisté během podzimu také v České republice.
Italský rekord
Zdaleka nejvíce artefaktů vypátrali policisté v Itálii. Během jediného týdne tamní karabiniéři (italská státní policie) objevili ve spolupráci s Europolem a Interpolem 8 670 ukradených předmětů, které se zloději chystali prodat na internetu.
„To zaujímá 28 procent z celkového počtu všech předmětů, které byly zabaveny během těchto mezinárodních operací,“ píše se na webu Interpolu.
Policie dopadla v USA posledního člena takzvaného Berdychova gangu
Policie dopadla posledního člena takzvaného Berdychova gangu, který měl na svědomí loupeže, únosy a vydírání podnikatelů. V souvislosti s jeho činností bylo dosud obžalováno nebo obviněno přes 50 lidí. Muž se skrýval v USA v okolí Seattlu, kde ho policisté v úterý zadrželi. Nyní začalo řízení směřující k jeho vydání do ČR, uvedla ve čtvrtek na policejním webu mluvčí Kateřina Rendlová. Podle informací České televize jde o Jaromíra Prokopa, který unikal 16 let.
Mezi nejčastější předměty, na které policisté při jednotlivých raziích natrefili, byly starodávné mince. Například argentinská policie jich zabavila 2 500, lotyšské bezpečnostní složky dalších 1 375.
„Na vysokém počtu zatčených a zabavených předmětů vidíme, jak rozsáhlý je nelegální obchod s kulturními artefakty. Cílem zlodějů se může stát prakticky každá země, která má bohaté kulturní dědictví,“ řekl k vyšetřování Jürgen Stock, generální tajemník Interpolu.
„Organizovaný zločin má mnoho tváří. Obchodování s uměleckými předměty může být jedna z nich,“ uvedla na webu Interpolu jeho výkonná ředitelka Catherine De Bolle. „Toto není žádný elegantní byznys, který dělají okázalí padělatelé. Tohle mají na svědomí mezinárodní zločinecké sítě. Jsou v tom zapletené ty samé skupiny, které obchodují s drogami a zbraněmi, zkrátka proto, že to generuje velké peníze,“ dodala.