Obří operace Interpolu: Policisté po světě zabavili 19 tisíc ukradených artefaktů

Interpol spustil na podzim minulého roku ve spolupráci s Europolem celosvětovou operaci, při které cílil na kradená umělecká díla. Policisté provedli synchronní razii v několika státech včetně Česka a podařilo se jim zabavit celkem 19 tisíc vzácných uměleckých děl. Přes sto zlodějů skončilo v poutech. Interpol informace o operaci odtajnil ve středu.

Policisté se soustředili převážně na zloděje, kteří využívají chaosu v ekonomicky nebo politicky nestabilních zemích, kradou artefakty z muzeí nebo rabují na archeologických nalezištích. Kromě Interpolu a Europolu se na operaci podílela Světová celní organizace (WCO). Celkem na policejních akcích spolupracovalo 103 států světa.

„Mezi zabavené artefakty patří mince z různých historických období, archeologické objekty, keramika, historické zbraně, obrazy nebo zkameněliny. Mezi ukradenými předměty jsou také detektory kovů,“ píše se na webu Interpolu. Dohromady policisté zatkli 101 zločinců a v současnosti vyšetřují ve spojitosti s krádežemi dalších 300 případů.

Policejní zátahy na letišti

Vzácný „úlovek“ se povedl policistům ve Španělsku. Při operaci na letišti Adolfa Suáreze v Madridu policisté zatkli tři muže a zabavili starobylou zlatou masku, zlaté figurky a několik vzácných šperků. Zloději tyto předměty ukradli v Kolumbii, zlatá škraboška pochází z města Tumaco.

Španělská policie následně zalarmovala kolumbijské policisty, kteří provedli razii v Bogotě, kde zloději pobývali. Na místě se našlo dalších 242 starobylých předmětů.

Podobnou akci provedli celníci v Afghánistánu. Zloději se pokoušeli letecky přepravit 971 kradených předmětů z Kábulu do tureckého Istanbulu. Celníci se o plánovaném přesunu dozvěděli a zabavili artefakty už v Afghánistánu.

Několik kradených uměleckých předmětů zajistili policisté během podzimu také v České republice.

Italský rekord

Zdaleka nejvíce artefaktů vypátrali policisté v Itálii. Během jediného týdne tamní karabiniéři (italská státní policie) objevili ve spolupráci s Europolem a Interpolem 8 670 ukradených předmětů, které se zloději chystali prodat na internetu.

„To zaujímá 28 procent z celkového počtu všech předmětů, které byly zabaveny během těchto mezinárodních operací,“ píše se na webu Interpolu.

Mezi nejčastější předměty, na které policisté při jednotlivých raziích natrefili, byly starodávné mince. Například argentinská policie jich zabavila 2 500, lotyšské bezpečnostní složky dalších 1 375.

„Na vysokém počtu zatčených a zabavených předmětů vidíme, jak rozsáhlý je nelegální obchod s kulturními artefakty. Cílem zlodějů se může stát prakticky každá země, která má bohaté kulturní dědictví,“ řekl k vyšetřování Jürgen Stock, generální tajemník Interpolu.

„Organizovaný zločin má mnoho tváří. Obchodování s uměleckými předměty může být jedna z nich,“ uvedla na webu Interpolu jeho výkonná ředitelka Catherine De Bolle. „Toto není žádný elegantní byznys, který dělají okázalí padělatelé. Tohle mají na svědomí mezinárodní zločinecké sítě. Jsou v tom zapletené ty samé skupiny, které obchodují s drogami a zbraněmi, zkrátka proto, že to generuje velké peníze,“ dodala.

Tagy: