Chorvaté pokračují v protestech proti zdražování. Další velký bojkot proběhl poslední lednový pátek – v nákupních centrech napříč zemí bylo prakticky prázdno. Chorvatská vláda na protesty zareagovala tak, že rozšířila seznam potravin s omezenými (regulovanými) cenami.
Už několik měsíců si lidé v Chorvatsku stěžují na neustále rostoucí ceny potravin a dalšího zboží. Za nákupy se tak Chorvaté čím dál častěji vydávají do sousedního Slovinska. „Ceny šílí, den ode dne nenormálně rostou. Myslím, že je to opravdu neúměrné. Všechny jogurty jsou u nás víceméně nad jedno euro, ale tady je najdete i za 30 centů,“ řekla serveru Poslovni Mirela, která ve Slovinsku nakupuje alespoň dvakrát měsíčně.
ČTĚTE TAKÉ: Průplav si vezmeme zpět, nebo se něco stane, hrozí Trump. Lidé v Panamě pálili jeho fotky
Iniciativa s názvem Haló, inspektore proto na pátek vyhlásila bojkot všech obchodů i části služeb. „Některé ceny jsou tak vysoké, že si je může dovolit jen málokdo. Proč to dál podporovat? Bojkot podpořím a v pátek nepůjdu do kavárny,“ uvedla pro web Danas Anamarija. „To samé platí o restauracích. Ceny jsou šílené. Myslím, že je dobré to alespoň symbolicky bojkotovat,“ připojila se Zorka.
Protest byl podle organizátorů znát. Server Slobodná Dalmacija informoval, že poslední lednový pátek transakce poklesly o 44 procent. Celková hodnota prodejů pak byla nižší o 53 procent.
Nutno dodat, že ale nešlo o první takový bojkot. Lidé se v Chorvatsku bouří již delší dobu. Den před „Velkým pátkem“, jak Chorvaté protest na konci minulého týdne nazvali, vláda zveřejnila nový seznam potravin a produktů s regulovanými cenami. Z dosavadních 30 ho rozšířila na 70. Seznam zveřejnila na sociální síti X. Je na něm například chléb, těstoviny, vločky, uzeniny, ryby nebo polenta a mléčné výrobky.
Turistů se situace spíše nedotkne
„Každý prodejce si vybere alespoň jeden produkt z dané skupiny – například ze všech špaget nabízených v obchodě bude muset mít alespoň jeden omezenou cenu,“ vysvětlil podle serveru Večernji list ministr hospodářství Ante Šušnjar. Dodal, že produktů nicméně může být více, záleží na obchodnících. Ti také musí platné ceny zvýrazňovat a pravidelně o nich informovat.
Na turistický ruch nicméně tato situace negativní vliv zřejmě mít nebude. „Ceny potravin v Chorvatsku jsou víceméně srovnatelné s těmi v České republice či na Slovensku, a pro většinu turistů tak nepředstavují zásadní překážku,“ řekl webu Deník ředitel Chorvatského turistického sdružení Miodrag Mlačić.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Češka slavila Vánoce na Zanzibaru, po návratu zemřela na malárii. Lékaři popsali chybu turistů