Obytným vozem napříč Českem: Božidarské rašeliniště i trail na Klínovci

Vyrazit na dovolenou s obytňákem? Proč ne! Je to ideální řešení pro ty, kteří hledají kompromis mezi zálesáckým dobrodružstvím a hotelem. Projedete, kolik kempů chcete, a současně každý večer usínáte v teple a pohodlí. A přitom můžete zastavit a prohlédnout si, co vás po cestě zrovna zaujme.

Když se ostřílených karavanistů zeptáte, proč se vydávají na cesty právě v domě na kolech, většina z nich vám odpoví stejně: Je to svoboda.

Změna plánu

Jsme Janochovi a na dovolenou jsme vyrazili jako pětičlenná rodina. Dva dospělí –⁠ Daniel a Lea, jedna skoro dospělá, 16letá Daniela, a dvě děti –⁠ sedmiletá Ivanka a roční Jonáš. První díl našeho putování si můžete přečíst ZDE

O tom, že změnit plány můžete z minuty na minutu, se přesvědčíme sami hned první ráno, co jsme se v obytňáku probudili. Dan už je vzhůru a sotva otevřu oči, už mi za bubnování deště do kapoty auta hlásí: „Má pršet celý den.“ Mračí se přitom úplně stejně jako nebe, které vidím za oknem. Jasno máme záhy: Popojedeme.

Pět kroků úspěšného pronajmutí karavanu přes Campiri

1. Kdy pojedete?
Zvolte si místo odjezdu, datum a počet lidí, kteří se zúčastní parádního road-tripu.

2. Čím pojedete? 
Vyberte si z dostupné nabídky vhodný karavan. Anebo se obraťte na nás a my vám pomůžeme.

3. Vyzvedněte si karava
Propojíme vás s majitelem, se kterým si domluvíte čas a místo předání.

4. Vyrazte na cestu
Majitel s vámi vyřídí formality, zaškolí vás do ovládání karavanu a dobrodružství může začít.

5. Vraťte karavan majiteli
Užili jste si cestu? Tak teď už jen vrátit obytku ve stavu, v jakém jste ji dostali.

Campiri.com

Budíme děti, sklízíme postel, na níž spí holky, a chystáme snídani. Karavanem se po chvíli line vůně vaječné omelety se šunkou a kávy. Pobízet ke snídani nemusím dvakrát. Za chvíli máme všichni boule za ušima a těšíme se na nový cíl cesty, od kterého si slibujeme, že budeme moct vystrčit čumák a přitom nezmoknout.

„Jediné místo v celé republice, kde teď neprší, jsou Karlovy Vary,“ říká Dan, zatímco při snídani kouká do mobilu na meteo radar. A je rozhodnuto, jedeme právě tam. Konec konců, chtěli jsme tam tak jako tak.

Za půl hodinky zapínáme audioknihu, bezpečnostní pásy a navigace hlásí: „Cílová zastávka: Jáchymov.“

Směr západ Čech!

Tři a půl hodiny cesty, uf! Ale pravdou je, že pro ty, kdo zrovna neřídí, cesta v obytňáku uběhne prostě tak nějak rychleji než v osobáku. A to, prosím pěkně, dodržujeme všechna bezpečnostní pravidla. A za jízdy, pokud to není nutné nebo zrovna neposkakujeme v kolonách, sedíme hezky na zadku. Žádné courání po obytňáku nebo dokonce povalování se v posteli.

„Tak jsme konečně tady!“ zvolá Dan, když míjíme ceduli Jáchymov. Dan s dětmi jsou ve městě poprvé, já tam svého času bývala pracovně poměrně často. Přesto se musím přiznat, že jsem si nikdy pořádně nevšimla potenciálu, který turistům nabízí. Při pouhém průjezdu může působit ponuře a jaksi opotřebovaně, je ale pravda, že skrývá řadu pokladů. A pokud se rozhodnete sem s obytňákem zamířit, máte co objevovat i kde zaparkovat. V dosahu několika minut je stellplatzů (místa určená pro karavany, pozn. red.) dost.

My míříme na naučnou stezku Jáchymovské peklo. Karavan vzhledem k technice, kterou s sebou neseme kvůli natáčení, parkujeme před Štolou č. 1, kde už na nás čeká Miroslav Palfi. Můžeme ho nazývat amatérským průvodcem. Sice ho živí úplně jiný obor, nicméně historická data i fakta ze sebe v následujících chvílích sype s takovou samozřejmostí, jako by ve štole sám fáral nebo možná zakládal samotný Jáchymov. Za přijatelně podrobného výkladu procházíme štolu. Míjíme první bránu neboli katr, jak říká náš průvodce: „Tady strážní zůstávali, dál nechodili. Báli se radioaktivity.“

Poprvé s karavanem na cestách?

Plánujete první cestu s karavanem? Koukněte se na užitečné odkazy, které nabízí společnost Campiri.

Užitečné tipy i odpovědi na dotazy všech nováčků najdete na:

Často kladené dotazy

Zeptej se komunity

Campiri.com

Člověk stojí uprostřed štoly, kolem něj tmavo a vlhko, a když naslouchá chmurnému vyprávění o osudech zdejších vězňů, kteří tu dřeli až do úmoru, dochází mu, jak dobře se má. A jak strašlivé příběhy se ve všech těch místech kolem děly. Po východu ven ze štoly se naše minivýprava shoduje na nepříjemných pocitech, které nás uvnitř nakrátko přepadly. Jako by se člověku najednou udělalo zle. Nicméně, jak to přijde, tak to odezní.

Pokračujeme dál po stezce, vyběhneme k takzvaným Mauthausenským schodům a dále nahoru do tábora, nebo spíše do toho, co se z něj podařilo dochovat. „Tady vězni fungovali na tři směny. Jedna fárala, druhá pracovala v táboře, třetí spala. Postele nikdy nevychladly,“ vypráví Miroslav Palfi.

Kdo chce o Jáchymově vědět víc, ať mrkne na web pořadu Prima Česko.

Čas na adrenalin i výhledy do údolí

My se teď posuneme zase dál, tentokrát na Klínovec. Míříme do zdejšího trail parku přijít na jiné myšlenky a také vykompenzovat nepříliš veselý, byť podstatný a myslím, že i potřebný zážitek.

Cestou jen přibrzdíme, abychom okoukli Stellplatz Havlovka, na němž hodláme nocovat. Je sice v těsném sousedství silnice, ta je ale tak málo využívaná, že ticho kolem je božské stejně jako všechna zeleň, která tu roste. Tady se bude dobře kempovat.

Teď ale pokračujeme na Klínovec, kde jsme za pár minut. Dan přeběhne z kabiny řidiče rovnou do ložnice, kde si ze skříňky nad postelí vybírá sportovní věci. Po chvilce už vybíhá ven z obytňáku, z držáku si sundá kolo a z garáže (úložného prostoru na konci auta, pozn. red.) si bere rukavice a helmu. Vzápětí míří na trail. Vybírá si rubínovou stezku, tedy tu náročnější. My ostatní míříme na zdejší rozhlednu. I tady nám dělá doprovod Miroslav Palfi, na vrcholku stavby ukazuje další místa, kde se psala zdejší historie.

A do toho mi zvoní telefon. Dan. „Tak jsem právě dojel, mám proraženou zadní pneumatiku,“ oznamuje s tím, že je asi v polovině trailu a neví, za jak dlouho je schopný dostat se k lanovce, která ho má svézt zpět na vrchol Klínovce, a jestli ji vůbec stihne. Ale štěstí nám přálo, stihl.

Západ slunce nad rašeliništěm

Slunce už se pomalu, ale jistě blíží k obzoru. Dan nasadí kolo zpátky na držák a opět sedá za volant. My ostatní také skáčeme do auta a popojíždíme o pár kilometrů níž. Do Božího Daru, na zdejší rašeliniště. Pojem naučná stezka děti příliš nenadchne, ale když druhé nejmladší člence posádky řeknu, že zde žijí myši mokřadní s mimořádně dlouhýma nohama a že tamní stromy jsou staré tisíce let a soustavně jim uhnívají kořeny a přitom raší nové a nové části, je nadšená.

Procházíme se po povalových chodnících, které vedou většinou rašeliniště, a přitom natáčíme a sledujeme, jak se slunce chýlí k západu. Krása!

A protože jsme na horách, dává se do nás zima. Do obytňáku se vracíme za tmy, přece jenom už se stmívá docela brzy. Ještě kousek musí děti vydržet připoutané na sedačkách, ale zhruba za čtvrt hodinky už parkujeme na stellplatzu.

Dan s Danielkou vytahují z garáže venkovní sezení a také gril, které nám půjčili v Campiri. Já oblékám děti a chystám jídlo na grilování. Po chvíli už večeříme venku, kolem nás je sice tma, ale také ticho a klid. Nádhera.

Na další den plánujeme cestu do Chebu. Prohlédneme si zdejší hrad a náměstí. O všem vám tu zase napíšu. Těšte se.

Tagy:

Hlavní zprávy

Policisté na hranicích zůstanou. Kontroly kvůli nelegální migraci neskončí, uvedl Rakušan
Migrace

Policisté na hranicích zůstanou. Kontroly kvůli nelegální migraci neskončí, uvedl Rakušan

Český ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) má za téměř jisté, že Česko prodlouží kontroly na hranicích se Slovenskem, které vláda minulý týden zavedla v souvislosti s náporem běženců – a to v první fázi na deset dnů, tedy do 8. října. Rakušan to řekl po schůzce s kolegy ze Slovenska, Maďarska a Rakouska v Bratislavě. Ministři se mimo jiné shodli na potřebě posílit ochranu vnější hranice schengenského prostoru volného pohybu osob, a to i s pomocí unijní agentury Frontex.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
14:10

Šokující zpovědi Rusů prchajících před mobilizací: Pokud si musím zlomit ruku, udělám to

13:44

Státní duma, dolní komora ruského parlamentu, v pondělí schválila připojení čtyř okupovaných ukrajinských území k Rusku

13:36

Ministerstvo zahraničí vyzvalo české občany, aby opustili Rusko

13:11

Scholz: Putin útokem na Ukrajinu ohrožuje mírové uspořádání Evropy

Další úspěch Ukrajinců. Na několika místech v Chersonské oblasti prorazili ruské linie

Ukrajinské ozbrojené síly dosáhly určitých průlomů v Chersonské oblasti a ovládly některé obce. Podle agentury Reuters to v ruské televizi řekl Moskvou dosazený představitel tohoto ukrajinského regionu Volodymyr Saldo. Chersonská oblast je jedním ze čtyř regionů, které z části okupují ruské invazní síly a jejichž anexi ruský prezident Vladimir Putin ohlásil minulý týden. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve svém pravidelném videoprojevu řekl, že ozbrojené síly jeho země nezaznamenávají úspěch pouze v okolí Lymanu na východě, ale naznačil pokrok také na jihu. Ukrajinská armáda se k nově hlášeným informacím z regionu dosud nevyjádřila.

Lidé snížili spotřebu o 18 %, poděkoval Síkela. Plyn bude stačit i přes studené počasí

Lidem se i přes studené počasí podařilo snížit meziročně spotřebu plynu až o 18 procent, na tiskové konferenci to řekl ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN). Proto se podle něj daří nadále plnit zásobníky, které jsou plné skoro z 90 procent. Díky nižší spotřebě může také zkapalněný plyn teoreticky pokrýt až 40 procent spotřeby. Síkela chystá řešení s plynem i pro malé a střední firmy. Uvažuje se například o zastropování celkové spotřeby. U elektřiny pro ně platí strop 6 Kč.

Živě
ON-LINE: Ruská duma schválila anexi okupovaných oblastí Ukrajiny. Západ ji odsuzuje

Ruská Státní duma chválila smlouvy o připojení čtyř okupovaných ukrajinských území k Rusku. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj potvrdil kompletní ovládnutí klíčového města Lyman. Unijní lídři budou v pátek v Praze jednat o další podpoře Ukrajině a také o energiích. Bývalý šéf americké Ústřední zpravodajské služby přiblížil, jak by USA reagovaly, pokud by Putin použil jaderné zbraně.

Domácí zpravodajství

Žižka mezi loupežníky. V českém lese přepadávali hrdlořezové, mstitelé i grázl s velkým G

O Janu Žižkovi se běžně traduje, že byl před husitskými válkami lapkou. Není to ale úplně pravda, byť svého času skutečně patřil k obávané tlupě Matěje Vůdce. Proč nelze hrdinu současného hitu českých kin nazývat loupežníkem? A kdo z jeho krajanů naopak bezesporu patřil k nejstrašlivějším hrdlořezům? V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to popisuje historik a etnolog Adam Votruba, který o loupežnictví ve střední Evropě napsal knihu.

Covid v Česku sílí, za týden zemřelo 66 lidí, přibývá hospitalizovaných ve vážném stavu

Testy v Česku v neděli potvrdily 353 případů koronaviru, o čtvrtinu víc než před týdnem. Podezření na opakovanou nákazu bylo 102 proti 98 o týden dřív. Testovaných přitom v mezitýdenním srovnání ubylo. Stejným tempem jako nakažených přibylo hospitalizovaných s covidem-19 na 1 310, ve vážném stavu je 41 z nich. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Zvolení Zwyrtek Hamplové? STAN předvedl naprostý amatérismus a nedospělost, říká expert

Jana Zwyrtek Hamplová (BEZPP za NEZ) je bezesporu jedním z největších překvapení letošních senátních voleb. V konkurenci obhajující senátorky Šárky Jelínkové (KDU-ČSL) a Lucie Pluhařové (ANO) se jí podařilo postoupit do druhého kola, kde těsně zvítězila. Podle komentátora Petrose Michopulose to ale není pouze její zásluha. Na volebním výsledku se podepsala špatná taktika vládních stran, zejména hnutí STAN.