Jak se žije v Brně
Druhé největší město Česka je častým cílem turistů, oblíbili si ho zahraniční studenti a stěhují se sem i nadnárodní firmy. Obyvatelé na „svoje“ Brno nedají dopustit. Ale je i tady něco, co místní doopravdy trápí?
Brno – město, které by většina místních nevyměnila za nic na světě. A to přesto, že nemá moře, vlastně ani pořádnou řeku. Například za vzděláním se sem ale sjíždějí studenti z celého světa. Aktuálně v univerzitním městě na jihu Moravy studuje 65 tisíc vysokoškoláků.
Podle žebříčku britské společnosti Quacquarelli Symonds je Brno dokonce čtvrtým nejlepším studentským městem na světě. A to i díky univerzitnímu kampusu a také výzkumným centrům světové úrovně. Navíc město nabízí vše, na co si jen vzpomenete – zábavu, relax, obchody, sporty, krásnou přírodu v okolí a hlavně špičkovou gastronomii.
„Opravdu v koncentraci zajímavých a různorodých podniků na velikost města je prostě světové. Teď mám v hledáčku falafel, do toho je tady skvělá kavkazská restaurace, jsou tady mongolské knedlíčky. Tím, že můžou lidé cestovat po talíři, tak trochu cestují po světě a jsou tím pádem trochu bohatší, myslím o nová poznání,“ popsal food bloger, herec a autor Gastromapy Lukáš Hejlík.
I v Brně se ale umíme postarat o pořádnou ostudu. Korupční kauza Stoka otřásla politikou až daleko za branami města. Ukázala totiž na děsivé praktiky propojení světa byznysu, politiky a policie. Manipulování s veřejnými zakázkami ve prospěch spřízněných firem, a to za úplatu v řádech desítek milionů korun, se nakonec účastníkům nevyplatilo. Hlavního aktéra, bývalého místostarostu Jiřího Švachulu, nedávno poslal soud nepravomocně na 9 a půl roku do vězení.
Další palčivé bolístky Brna patří do šuplíku doprava a nejde jen o každodenní kolony v centru. Více se dozvíte v reportáži v úvodu článku.